- Syn od małego interesował się rzeźbą. Ukończył liceum plastyczne im. Antoniego Kenara i potem podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych - mówi jego ojciec Janusz. Rzeźbił różne rzeczy. Ostatnio wpadł na pomysł stworzenia Lenina. Praca zajęła mu kilka tygodni. Gdy Lenin był gotowy, został publicznie pokazany - w czasie odpustu w Poroninie. Potem wrócił na posesję rzeźbiarza. Stoi przykuty łańcuchem przy ulicy Kasprowicza.
- To idealne odwzorowanie pomnika, jaki do 1990 roku stał w Poroninie. Pamiętam go dobrze - mówi Bronisław Cudzich, mieszkający po sąsiedzku. Dziwi się co teraz dzieje, jak Lenin powrócił. - Jak tylko idą turyści, każdy sobie z nim robi zdjęcie. Podejrzewam, że gdyby wyrzeźbił Matkę Boską, to nie byłoby takiego zainteresowania- zauważa.
Pan Bronisław, jak i inni mieszkańcy dodają, że rzeźba Lenina powinna jednak stanąć na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie w czasach PRL stał ponad 3-tonowy pomnik z brązu wodza rewolucji. - Dziś mielibyśmy nie lada atrakcję dla turystów. Ludzie po latach wracają do Poronina i pytają, co się stało z tamtym pomnikiem - dodają.
Władze gminy nie podchodzą tak entuzjastycznie do tego pomysłu. - Zgadzam się, że obecnie jest w Polsce moda na muzea związane z minioną epoką. Jestem jednak przekonany, że gdybyśmy chcieli Lenina ustawić na terenie GOK, pojawiłby się opór wielu mieszkańców - mówi Bronisław Stoch, wójt Poronina.
Jego zdaniem wielu górali z Poronina nie podobało się to, że władze komunistyczne na siłę stworzyły muzeum i pomnik Lenina i przysyłały wycieczki z różnych stron Polski. - Poza tym Poronin ma wiele innych atrybutów, którymi może się pochwalić i przyciągnąć ludzi - dodaje. Mimo wszystko wójt zapowiada równocześnie, że przeanalizuje, czy rzeczywiście powrót Lenina byłby opłacalny. - To nie będzie jednak nasze priorytetowe zadanie - zaznacza.
Lenin w Poroninie
A Włodzimierz Lenin odwiedzał Podhale kilka razy. Był m.in. na Rysach. Pod Tatry po raz pierwszy przybył w sierpniu 1913 roku i zamieszkał w Białym Dunajcu. Lenin polubił piesze spacery do poroniańskiego urzędu pocztowego. W czerwcu 1914 r. ponownie przyjechał pod Tatry. Tu zastał go wybuch I wojny światowej.
8 sierpnia 1914 został osadzony w areszcie w Nowym Targu, gdzie spędził kolejne 11 dni. Potem został wypuszczony i wyjechał. W 1947 r. w Poroninie w budynku "Wańkówka" (obecny GOK) zostało otwarte Muzeum Lenina. Obok stanął jego pomnik z brązu. Ten runął po zmianach ustrojowych - 30 stycznia 1990r.
Lenin w Poroninie
Włodzimierz Lenin odwiedzał Podhale kilka razy. Był m.in. na Rysach. Pod Tatry po raz pierwszy przybył w sierpniu 1913 roku i zamieszkał w Białym Dunajcu. Lenin polubił piesze spacery do poroniańskiego urzędu pocztowego. W czerwcu 1914 r. ponownie przyjechał pod Tatry. Tu zastał go wybuch I wojny światowej. 8 sierpnia 1914 został osadzony w areszcie w Nowym Targu, gdzie spędził kolejne 11 dni. Potem został wypuszczony i wyjechał. W 1947 r. w Poroninie w budynku "Wańkówka" (obecny GOK) zostało otwarte Muzeum Lenina. Obok stanął jego pomnik z brązu. Ten runął po zmianach ustrojowych - 30 stycznia 1990r.
Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!