https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Do Poronina powrócił Włodzimierz Lenin!

Łukasz Bobek
Włodzimierz Lenin wrócił do Poronina. Jest z drewna
Włodzimierz Lenin wrócił do Poronina. Jest z drewna Łukasz Bobek
Do Poronina powrócił Włodzimierz Lenin! Wódz rewolucji - jak żywy, tyle że z drewna - na razie stanął przy ul. Kasprowicza. Już jednak stał się atrakcją zwłaszcza dla turystów. - Powinien trafić do ogrodów Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie w czasach PRL-u stał prawdziwy pomnik Lenina - mówią mieszkańcy Poronina. Rzeźbę Lenina, w rzeczywistych rozmiarach, wykonał 26-letni rzeźbiarz Sławomir Cudzich-Bularz z Poronina.

- Syn od małego interesował się rzeźbą. Ukończył liceum plastyczne im. Antoniego Kenara i potem podjął studia na Akademii Sztuk Pięknych - mówi jego ojciec Janusz. Rzeźbił różne rzeczy. Ostatnio wpadł na pomysł stworzenia Lenina. Praca zajęła mu kilka tygodni. Gdy Lenin był gotowy, został publicznie pokazany - w czasie odpustu w Poroninie. Potem wrócił na posesję rzeźbiarza. Stoi przykuty łańcuchem przy ulicy Kasprowicza.

- To idealne odwzorowanie pomnika, jaki do 1990 roku stał w Poroninie. Pamiętam go dobrze - mówi Bronisław Cudzich, mieszkający po sąsiedzku. Dziwi się co teraz dzieje, jak Lenin powrócił. - Jak tylko idą turyści, każdy sobie z nim robi zdjęcie. Podejrzewam, że gdyby wyrzeźbił Matkę Boską, to nie byłoby takiego zainteresowania- zauważa.

Pan Bronisław, jak i inni mieszkańcy dodają, że rzeźba Lenina powinna jednak stanąć na terenie Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie w czasach PRL stał ponad 3-tonowy pomnik z brązu wodza rewolucji. - Dziś mielibyśmy nie lada atrakcję dla turystów. Ludzie po latach wracają do Poronina i pytają, co się stało z tamtym pomnikiem - dodają.

Władze gminy nie podchodzą tak entuzjastycznie do tego pomysłu. - Zgadzam się, że obecnie jest w Polsce moda na muzea związane z minioną epoką. Jestem jednak przekonany, że gdybyśmy chcieli Lenina ustawić na terenie GOK, pojawiłby się opór wielu mieszkańców - mówi Bronisław Stoch, wójt Poronina.

Jego zdaniem wielu górali z Poronina nie podobało się to, że władze komunistyczne na siłę stworzyły muzeum i pomnik Lenina i przysyłały wycieczki z różnych stron Polski. - Poza tym Poronin ma wiele innych atrybutów, którymi może się pochwalić i przyciągnąć ludzi - dodaje. Mimo wszystko wójt zapowiada równocześnie, że przeanalizuje, czy rzeczywiście powrót Lenina byłby opłacalny. - To nie będzie jednak nasze priorytetowe zadanie - zaznacza.

Lenin w Poroninie

A Włodzimierz Lenin odwiedzał Podhale kilka razy. Był m.in. na Rysach. Pod Tatry po raz pierwszy przybył w sierpniu 1913 roku i zamieszkał w Białym Dunajcu. Lenin polubił piesze spacery do poroniańskiego urzędu pocztowego. W czerwcu 1914 r. ponownie przyjechał pod Tatry. Tu zastał go wybuch I wojny światowej.

8 sierpnia 1914 został osadzony w areszcie w Nowym Targu, gdzie spędził kolejne 11 dni. Potem został wypuszczony i wyjechał. W 1947 r. w Poroninie w budynku "Wańkówka" (obecny GOK) zostało otwarte Muzeum Lenina. Obok stanął jego pomnik z brązu. Ten runął po zmianach ustrojowych - 30 stycznia 1990r.

Lenin w Poroninie

Włodzimierz Lenin odwiedzał Podhale kilka razy. Był m.in. na Rysach. Pod Tatry po raz pierwszy przybył w sierpniu 1913 roku i zamieszkał w Białym Dunajcu. Lenin polubił piesze spacery do poroniańskiego urzędu pocztowego. W czerwcu 1914 r. ponownie przyjechał pod Tatry. Tu zastał go wybuch I wojny światowej. 8 sierpnia 1914 został osadzony w areszcie w Nowym Targu, gdzie spędził kolejne 11 dni. Potem został wypuszczony i wyjechał. W 1947 r. w Poroninie w budynku "Wańkówka" (obecny GOK) zostało otwarte Muzeum Lenina. Obok stanął jego pomnik z brązu. Ten runął po zmianach ustrojowych - 30 stycznia 1990r.

Co wiesz o Krakowie? WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE!"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

A
Antykapitalizm pl
Pomnik Lenina powinien stać w każdym mieście
t
toto
juz sie nie rob bardziej papieski jak papierz i pisz PRAWDE pomnik lenina zdemontowano i wywieziono do muzeum zamoyskich w kozlowce
y
yeti
Ej dobrze ześ cosi napisoł ło tym Poroniańskim wójcie - godajom ze zaś siy do wyborów ryktuje,
gwiazdorzy wsyndziy - nawet był na na pogrzebie Staszla i tam tys złoto ustom mowe strzelył.
Miejmy nadzieje ze go jus nie wybierom - bo Poroniany jesce bardziej zdziadziejom.
Z
Ziggy
Ach wy górale , prosty lud ,można wam pociskać różne bzdury a potem tłumaczycie się że niby to nie wy że niby nie wiedzieliście że to niby nie chcieliście , uczyć się trzeba aby być świadomym.
G
Gość
faszyzmu
G
Gość
Ty się odp...... od górali, "nizinny".
Ludzie są zdesperowani, szukają każdej możliwości promocji, przywrócenia starych czasów (wycieczek z turystami), gry na sentymentalnych wspomnieniach "panów", turyści uciekają z Poronina. Od 15 lat, nie ma w Poroninie żadnych poważnych inwestycji w turystykę, wyciąg na Grapie, baseny termalne. Wójt powiedział że nie będzie żadnej formy pamięci o Muzeum Lenina, wójt jest na pańskim stółku, dzięki plebanowi, co "pedzioł" na kogo "trza" było głosować.
Gmina ma 30 mln budżetu, "ino" większość idzie na takie "mendy nauczycielskie", co ino "obiecujom" wszystko wszystkim, (jak Tusk), szczególnie budżetówce.
Regionalna Izba Obrachunkowa pokazała jak wójt "gospodarzy" pańskim pieniądzem (mieszkańców Poronina).
A Hitlera na Podhale to "sprowadził" ceper, Szatkowski, i "nagodoł ludziom co by go słuchać" to nie nie bedzie źle, a on prostych "rolników" wy..... i "myśloł" o swojej du....
Wy "Sie" cepry nie elegancko "godając" wycierocie Nami "Goralenweolkiem", a sami się go do nos w osobie doktora H. Szatkowskiego i reszty bandy sprowadzili, oni "przyśli" na Podhale dla własnej korzyści, a ludzie im uwierzyli, ps. na Śląsku ponad 80% ludzi przystąpiło na współpracę Niemców, a nikt nim tego dzisiaj nie wypomina, a "ino" na góralach "wiesocie psy".
Na tyle.
D
Darek
Tym góralom to się przekręciło w mózgach , może by tak postawić rzeżbę Hitlera w drewnie dłuta jakiegoś górala ? wszak przecież górale chętnie przyjmowali obywatelstwo państwa hitlerowskiego.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska