https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa w Kalwarii Zebrzydowskiej [ZDJĘCIA]

Robert Szkutnik
Kilkadziesiąt tysięcy wiernych przeszło dróżkami w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej, w wielkopiątkowej procesji Drogi Krzyżowej. Mimo deszczu i przenikliwego chłodu przypatrywali się inscenizacji męki Chrystusa przygotowanej przez bernardynów oraz osoby świeckie, często przybyłe z odległych rejonów kraju.

Uroczystości rozpoczęły się o świcie przed Domem Kajfasza, skąd wierni Dróżkami dotarli do Ratusza Piłata. Tam odczytany został "Dekret skazujący Jezusa na śmierć przez Piłata".

W drodze na Golgotę wierni wysłuchali m.in. homilii kardynała Stanisław Dziwisza. Apelował on, by obecne ataki na Kościół pogłębiły w wiernych przywiązanie do niego. - Podważanie misji i autorytetu Kościoła szkodzi człowiekowi, osłabia jego wiarę, odbiera mu nadzieję - mówił kard. Stanisław Dziwisz. Mówił też m.in. , że czasem odnosi się wrażenie, że ataki na wspólnotę Kościoła w naszej wolnej Ojczyźnie są bardziej przebiegłe i przewrotne niż w czasach komunizmu.

- Najpierw odebrano mu przed laty dobra, które służyły różnym dziełom miłości, jak szpitalom, hospicjom, szkołom i działalności kościelnego Caritas, a teraz podważa się prawo, by Kościół uzyskiwał w różnej formie choć częściową rekompensatę za zagarnięte dobra - powiedział kardynał.

Duchowny nawiązał także do propozycji ministerstwa edukacji narodowej o finansowaniu nauki religii przez samorządy. Powiedział, że ministerstwo próbuje osłabić rangę katechezy w polskiej szkole, przerzucając jej finansowanie na samorządy, a więc uważając, że ta forma wiedzy i wychowania jest drugiej kategorii, niekonieczna. - A to jest odcinanie jej od źródeł i od korzeni, z której wyrosła nasza kultura i cywilizacja - mówił długoletni sekretarz Jana Pawła II. Dostało się także samym sługom Kościała, którzy wg. słów kardynała czasem mu szkodzą upowszechniając zdefromowany obraz wspólnoty.

Przypomniał również, że każdy osobiście musi odpowiedzieć sobie na pytanie po jakiej stronie się opowiada. - Czy po stronie Ewangelii, a więc życia i miłości, czy też po stronie cywilizacji, która usuwa Boga z życia człowieka, pozbawiając go fundamentu i nadziei? - precyzował purpurat.

Procesja w południe dotarła do kościoła Ukrzyżowania i do kaplicy Grobu Pana Jezusa na szczycie góry Ukrzyżowania. Odprawiono tu liturgię Męki Pańskiej, której przewodniczył bp Jan Szkodoń.

To była trzecia część Misterium. W Niedzielę Palmową odegrano wjazd Jezusa do Jerozolimy a w Wielki Czwartek - mycie stóp.

Sanktuarium w Kalwarii jest jednym z głównych ośrodków kultu pasyjno-maryjnego w Polsce. Jego fundatorami była w XVII w. rodzina Zebrzydowskich. W inscenizacji uczestniczyło około 130-tu aktorów.

Droga Krzyżowa Kalwaria Zebrzydowska zdjęcia zobaczysz TUTAJ

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

p
podpis-srodpis
gry i zabawy ludu niepolskiego katolickiego
W
Wielbiciel eminencji
Po 1) nie mówił - tylko odczytywał z kartki, 2) cud, że przy swoich wymiarach i szerokości cielska wszedł przez drzwi kościoła, 3) nie pokazano wiernym inne ściągawki - łącznie z najważniejszą - kiedy powiedzieć "AMEN" 4) nasza kultura i cywilizacja o ktorej odczytywał Dziwisz nie dotyczy jego osoby a więc nie powinien zabierać na ten temat odczytywania z kolejnej kartki-ściągi 5) jedyna prawda to długoletni sekretarz Błogosławionego bo 39 lat, 6) a ten czas był nie wystarczajacy aby przy żadnej inteligencji mógł sie nauczyć od Blogosławionego najbardziej podstawowych zachowań. Wszechmogący - i Ty Panie nie grzmisz.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska