https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Igrzyska Europejskie 2023. Europosłowie przeciwni organizacji zawodów sportowych w "homofobicznej" Małopolsce

red
Aneta Zurek / Polska Press
Kolejny zgrzyt przed Igrzyskami Europejskimi 2023 w Krakowie i Małopolsce. Grupa europosłów wystosowała do Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) pismo, w którym domaga się poszanowania praw sportowców ze środowiska LGBTI. Jest sugestia, by zawody przeprowadzić w regionie wolnym od dyskryminacji tego środowiska.

FLESZ - Nauczyciele mogą przenosić wirusa?

Pismo, wystosowane 22 września, podpisało 51 europosłów, w tym jeden z Polski – Łukasz Kohut. Data jest nieprzypadkowa. W tym czasie którego Komitet Wykonawczy EOC obradował w Lublanie. Jednym z tematów rozmów były przygotowania do Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. W spotkaniu uczestniczył prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.

Zdaniem sygnatariuszy z Europarlamentu, organizacja igrzysk w naszym regionie, w którym są zadeklarowane „strefy wolne od ideologii LGBT”, nie jest w zgodzie z ideałami tworzenia multikulturowej Unii Europejskiej.

„Mamy ogromny szacunek dla wydarzeń, które zbliżają do siebie ludzi na naszym kontynencie. (…) Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, że region wybrany do organizacji zawodów ogłosił się strefą wolną od ideologii LGBTI. Chodzi oczywiście o Małopolskę” - napisali europosłowie. Dodano, że w Polsce w ostatnich dwóch latach aż w 100 miejscach samorządy zgłosiły taką deklarację.

Sygnatariusze podkreślają także, że przyznanie w tej sytuacji prawa organizacji igrzysk Krakowowi kłóci się ze statutem EOC, w którym jest mowa m.in. wspieraniu ruchu olimpijskiego w zgodzie z Kartą Olimpijską. W niej z kolei podkreślane jest prawo do uprawiania sportu bez dyskryminacji, a art. 6. wyraźnie wskazuje, że sportowcy nie mogą być dyskryminowani ze względu na płeć i orientację seksualną.

Europosłowie domagają się od EOC wyjaśnień, m.in. jakie konkretne działania został wykonane, aby przeciwdziałać dyskryminacji sportowców LGBTI, a także, czy jest plan zapewnienia bezpieczeństwa takim zawodnikom podczas igrzysk w Małopolsce i reakcji na incydenty.

To kolejny element kampanii środowisk LGBT. We wrześniu krakowski aktywista LGBT Kamil Maczuga, wraz z londyńską organizacją All Out, przygotowali petycję, w której żądają od EOC sprzeciwu wobec homofobii w naszym kraju i w Małopolsce. Domagają się, aby uzależnić organizację sportowych igrzysk w 2023 r. w naszym regionie od wycofania się z wprowadzenia homofobicznej ustawy i likwidacji "stref wolnych od ideologii LGBT".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gol24: Gorący tydzień w Ekstraklasie. Legia i Pogoń przed finałem PP

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

123

Jestem za. Wolne Miasto Kraków to jest dobry pomysł. Trzeba skończyć z ciemnotą i zacofaniem. I nietolerancją.

z
zzz
23 września, 15:45, grzeg:

Banda kretynów. Tak im odpowiedzieć (o ile w ogóle warto).

ale którzy?

o
obcokrajowiec

jak się tak fajnie mowi: "coś za coś". Chcieli ta sterfa, to trzeba zerezygnowc innych rzeczy - niektory nie dostana kasy z UE, i tu moze nie odbedzie sie zawody sportowy. --- Tak jest, jesli za krotko sie mysli.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska