Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

11 listopada w Krakowie. Program Narodowego Świętego Niepodległości 11 11

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Fot: Adam Wojnar/Polska Press
Msza św. w intencji ojczyzny, wspólne odśpiewanie hymnu państwowego,pochód patriotyczny ulicami Krakowa, apel pod Grobem Nieznanego Żołnierza i defilada – to główne punkty programu obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie.

– Serdecznie zapraszam mieszkańców Krakowa, Małopolski i wszystkich przybyłych gości do wspólnego świętowania 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym uroczystym dniu bądźmy razem! Uczcijmy bohaterów narodowych i cieszmy się wolną Ojczyzną. Niech nie zabraknie w naszych sercach radosnego nastroju – apeluje wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej. Pół godziny później w katedrze na Wawelu metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi mszę świętą w intencji Ojczyzny.

– W ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w samo południe w katedrze wawelskiej odśpiewamy hymn narodowy, po czym w radosnym pochodzie przejdziemy na plac Matejki. Tam odbędą się tradycyjne, oficjalne uroczystości z udziałem Wojska Polskiego, na które serdecznie wszystkich zapraszam – dodaje wojewoda Piotr Ćwik.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości zakończy defilada.

Szczegółowy program uroczystości

Godz. 9.30 Powiśle
Złożenie kwiatów przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej

Godz. 10.00 Katedra Wawelska
Msza Święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego

Godz. 12.00
Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, formowanie pochodu patriotycznego, rozdawanie flag państwowych

Godz. 12.15 Wawel - Plac Jana Matejki
Pochód patriotyczny z Wawelu na plac Jana Matejki oraz złożenie kwiatów przy Krzyżu Katyńskim na placu im. Ojca Adama Studzińskiego

Godz. 12.45
Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego
-wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego
-przemówienie wojewody małopolskiego
- złożenie wieńców

Album „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”

W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie Urząd Wojewódzki wydał album „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918”. Publikacja ta została wydana z inicjatywy wojewody małopolskiego Piotra Ćwika we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

– Chcieliśmy udokumentować i ocalić od zapomnienia te miejsca, które są związane ze wspominaniem roku 1918 przez naszych przodków – mówił wojewoda Piotr Ćwik.

– W albumie „(Mało)polski Szlak Pamięci o Roku 1918” także Oddział IPN w Krakowie postanowił zagospodarować część, która dotyczy upamiętnień stulecia odrodzenia Rzeczypospolitej. (…) Pokazujemy trwałe upamiętnienia, a więc remonty grobów legionowych i nowe inicjatywy, które zostały sfinansowane lub były współfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej – popiersia, pomniki, tablice. Przez ten album chcemy zainspirować władze i lokalne społeczności do upamiętniania tradycji niepodległościowej również dziś – powiedział dyrektor oddziału IPN w Krakowie Filip Musiał.

Na końcu albumu pozostawiono kilka pustych kartek. Można na nich wkleić swoje zdjęcia dokumentujące zeszłoroczne obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i miejsca, które są związane z niepodległą Ojczyzną. Album wydano w nakładzie tysiąca egzemplarzy, trafi głównie do samorządów i organizacji pozarządowych. Planowane jest zamieszczenie publikacji w wersji elektronicznej na stronach Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie i Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

WIDEO: Krótki wywiad

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska