Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

15 sierpnia 2022 - dzień wolny od pracy. Co to za święto? Czy 15 sierpnia trzeba iść do kościoła? 16.08.22

Redakcja Kraków
Redakcja Kraków
15 sierpnia ma miejsce nakazane święto kościelne - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
15 sierpnia ma miejsce nakazane święto kościelne - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny Anna Kaczmarz
Co roku 15 sierpnia wypadają dwa święta: Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (Matki Boskiej Zielnej). Wiele osób zastanawia się, czy 15 sierpnia (w tym roku wypada w poniedziałek) to dzień wolny od pracy. Czy tak jest? Odpowiadamy.

15 sierpnia: święto Matki Boskiej Zielnej i Wojska Polskiego

15 sierpnia obchodzone są dwa święta. Jednym z nich jest święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane potocznie świętem Matki Boskiej Zielnej. Ma ono na celu upamiętnienie wzięcia ciała Maryi wraz z duszą do nieba po jej ziemskiej śmierci.

Tego dnia w całym kościele katolickim odbywają się pielgrzymki do najważniejszych miejsc kultu religijnego, jak równie uroczyste msze święte, podczas których święcone są kwiaty oraz zioła. Dodatkowo w w Kalwarii Zebrzydowskiej przedstawiane są inscenizacje Zaśnięcia i Wniebowzięcia Maryi.

Drugą uroczystością jest święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo Polaków w bitwie warszawskiej w 1920 roku, zwanej Cudem nad Wisłą. Według historyków wydarzenie to pomogło powstrzymać sowiecką inwazję na całą Europę środkową oraz zachować przez Polskę niepodległość.

Na pamiątkę wspomnianego cudu przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbywają się defilady oraz uroczysta zmiana warty przy udziale przedstawicieli najwyższych władz państwowych.

Czy 15 sierpnia to dzień wolny od pracy?

Święto Wojska Polskiego przypada w dzień ustawowo wolny od pracy. Dlaczego 15 sierpnia nie idziemy do pracy? Ponieważ tego dnia obchodzimy również święto religijne - Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, dla którego ustanowiony został dzień wolny.

15 sierpnia. Czy trzeba iść do kościoła

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to jedno ze świąt nakazanych, co oznacza, że tego dnia katolicy powinni udać się na mszę świętą.

Święto to było obchodzone już od pierwszych wieków chrześcijaństwa, aczkolwiek w zależności od wyznania wstępują pewne różnice doktrynalne. Starokatolicy na przykład nazywają to święto Zaśnięciem Bogurodzicy celebrując życie i śmierć Maryi, ale nie uznają, żeby jej wniebowstąpienie ciałem i duchem miało podstawy biblijne. W ramach tradycji katolickiej jednakże, w 1950 roku papież Pius XII ustanowił święto maryjne 15 sierpnia dogmatem wiary.

W Polsce jednym ze zwyczajów podczas Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest święcenie ziół, dlatego święto to nazywa się często świętem Matki Boskiej Zielnej. Ta tradycja związana jest z pogańskimi obchodami zakończenia żniw. Wiele maryjnych świąt i rytuałów posiada agrarny charakter. Postać chrześcijańskiej Maryi została zasymilowana ze słowiańskimi bóstwami żeńskimi odpowiedzialnymi za wegetację, płodność i związek człowieka z naturą.

Święcenie ziół chociaż bezpośrednio wynika z pogańskich wierzeń było również ważne dla świeżo nawróconych chrześcijan. Ziołolecznictwo rozwijało się w klasztorach i często skutecznie chroniło ówczesne społeczności przed chorobami. Siła ziół pochodząca prosto z natury i radość z plonów towarzyszyły obchodom dnia Wniebowzięcia.

Jakie sklepy będą czynne 15 sierpnia?

15 sierpnia to dzień ustawowo wolny od pracy. Wiąże się to z zakazem handlu. Oznacza to, że nie zrobimy zakupów w galeriach handlowych, supermarketach czy innych punktach usługowych.

Zgodnie z ustawą, zakaz handlu nie obowiązuje m.in.:

  • na stacjach paliw płynnych,
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami,
  • w aptekach i punktach aptecznych,
  • w zakładach leczniczych dla zwierząt,
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu pamiątkami lub dewocjonaliami,
  • w placówkach handlowych, w których przeważająca działalność polega na handlu prasą, biletami komunikacji miejskiej, wyrobami tytoniowymi, kuponami gierlosowych i zakładów wzajemnych,
  • w placówkach pocztowych w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. (Prawo pocztowe),
  • w placówkach handlowych w obiektach infrastruktury krytycznej, o której mowa w ustawie z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym
  • w placówkach handlowych w zakładach hotelarskich,
  • w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku,
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska