
W Duchu Świętym
Czerwone, zwiewne tkaniny i projekcja lecącej gołębicy przypominają o działaniu Ducha Świętego w Kościele. Jego symbolem jest także wiatr. Ten sam, który przerzucał kartki ewangeliarza leżącego na trumnie Jana Pawła II, by w końcu zamknąć go, tak jakby chciał potwierdzić, że życie tego wielkiego człowieka wypełniło się. W tym miejscu można obejrzeć trzy czerwone ornaty udrapowane w rozwianej pozie – które kardynałowie mieli na sobie w czasie pogrzebu Papieża, a także kopię użytego wówczas ewangeliarza, sporządzoną za zgodą Watykanu.

Testament
Jan Paweł II w otoczeniu świętych i błogosławionych, których wyniósł na ołtarze i w końcu sam do nich dołączył, to grafitti, które otwiera kolejną część wystawy. Jest to sala utrzymana w białej tonacji z rozproszonym światłem, przenosząca zwiedzających w wymiar obcowania świętych. Ściany sali szczelnie zapełnione są setkami karteczek z prośbami i podziękowaniami za łaski otrzymane za wstawiennictwem Jana Pawła II. Kartki te wierni składali na grobie Ojca Świętego w Grotach Watykańskich. Sala ta przypomina, że choć Papież fizycznie odszedł, to duchowo wciąż pozostaje z nami i wyprasza nam potrzebne łaski.

Na koniec
Na koniec warto jeszcze wysłuchać odpowiedzi na pytanie Dlaczego Jan Paweł II jest święty? Na dużej multimedialnej tablicy znajduje się kilkadziesiąt fotografii różnych osób: znanych i nieznanych, duchownych i świeckich, młodszych i starszych, tych, które miały możliwość osobistego spotkania z Papieżem i tych, które nigdy tego nie doświadczyły. Dotykając danego zdjęcia można dowiedzieć się, jak na zadane wcześniej pytanie odpowiada konkretna osoba.
Zwiedzający mają też do dyspozycji multimedialną przebieralnię, która pozwala choć na chwilę przenieść się w czasie do lat 20. i 30. XX wieku. Można więc wirtualnie założyć na siebie mundurek gimnazjalisty i strój pensjonarki, karmelitański habit, ubiór kobiety, mundur oficera Wojska Polskiego, w którego szeregach służył ojciec Karola Wojtyły lub galowy strój członka Towarzystwa Gimnastycznego Sokół.
Na zwiedzających czeka także ruchomy drewniany teatrzyk, który w skrócie opowiada historię życia Papieża Polaka – od narodzin w Wadowicach po radość nieba.
Ci, którzy chcieliby zagłębić się w życiu Ojca Świętego, Jego nauczaniu czy wspomnieniach o Nim lub po prostu zdobyć jakąś pamiątkę z wizyty w Muzeum, mogą wejść do muzealnej księgarni.

Przebaczam zamachowcy
Ta strefa swoim surowym wnętrzem oraz ciemnymi barwami wprowadza zwiedzających w nastrój wydarzeń z 13 maja 1981, kiedy to na Placu Św. Piotra Jan Paweł II miał paść ofiarą zamachu. Pistolet, z którego strzelał zamachowiec można zobaczyć w szklanej gablocie umieszczonej w podłodze. Grozę wydarzenia oddaje multimedialna prezentacja wykorzystująca zdjęcia filmowe i fotograficzne oraz nagrania radiowe. Niemymi świadkami są także kolejne eksponaty – garnitur Francesco Pasanisiego, ochroniarza Jana Pawła II, z widocznymi śladami krwi Papieża, a także – obraz Matki Bożej Częstochowskiej, który jedna z pielgrzymek miała tego dnia wręczyć Ojcu Świętemu i przed którym – tuż po zamachu – modlił się za Niego cały Plac.
Trzeba zaznaczyć, że ta część wystawy poświęcona jest przede wszystkim przesłaniu przebaczenia i sile modlitwy. Stąd wielkie fotografie ze spotkania Jana Pawła II i Ali Agcy (27 grudnia 1983), któremu Papież przebaczył tuż po zamachu. Natomiast obecność przepięknej figury Matki Bożej Fatimskiej przywołuje wiarę Jana Pawła II, że to Maryja go ocaliła, o czym mówił: Czyjaś ręka strzelała, Inna Ręka prowadziła kule. W koronie statuy Maryi w Fatimie umieszczona została kula, która zraniła Papieża – taką samą kulę można zobaczyć w Muzeum. W tej części ekspozycji znajduje się także różaniec ofiarowany Ojcu Świętemu przez Siostrę Łucję.