500 plus 2018: nowy wniosek. Jak i do kiedy złożyć wniosek 500 plus online, w banku i w internecie?

Redakcja/AIP
500 plus 2018: nowe wnioski. Jak wypełnić poprawnie wniosek 500 plus online w internecie? Paweł Relikowski
500 plus 2018. Od 1 lipca 2018 można składać nowe wnioski online w programie 500+. Komu przysługuje świadczenie 500 plus? Jak wyglądają wnioski 500 plus? Jak złożyć wniosek 500 plus online w internecie? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

500 plus 2018: wnioski online w internecie

Przyjmowanie wniosków on-line rozpocznie się już 1 lipca. Świadczenie wychowawcze z rządowego programu „Rodzina 500+” nie jest przyznawane bezterminowo. Prawo do tego świadczenia jest ustalane na okres roku – od 1 października danego roku do 30 września kolejnego roku.

Termin składania wniosków na każdy kolejny okres świadczeniowy został wyznaczony na 1 sierpnia, a w przypadku wniosków składanych on-line – od 2018 roku – na 1 lipca.

Złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. W praktyce oznacza to, że przyznanie świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za październik nastąpi do 31 października tego roku - informuje szefowa resortu.

Dla kogo 500 plus?

Program 500 plus skierowany jest do rodziców oraz opiekunów dzieci do ukończenia przez nie 18. roku życia. Warunkiem otrzymania 500 zł miesięcznie jest posiadanie co najmniej dwójki niepełnoletnich dzieci. Świadczenie przysługuje na drugie i kolejne dziecko niezależenie od dochodu. Takie rodziny nie muszą dokumentować sytuacji finansowej, bowiem kryterium dochodowe nie ma znaczenia przy przyznaniu 500 zł na drugie i kolejne dzieci.

500 plus: kryteria dochodowe

W przypadku rodzin, których dochód wynosi mniej niż 800 zł netto na osobę wsparcie przysługuje rodzicom lub opiekunom również na pierwsze dziecko nawet jeśli jest jedynakiem. Jednak one muszą udokumentować swoją sytuację finansową.

Inaczej wyglądają kryteria dochodowe w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Tutaj świadczenie przysługuje na pierwsze dziecko od 1200 zł netto na członka rodziny.

Urzędnicy przypominają, że przy obliczaniu dochodu na osobę brane są pod uwagę dzieci do 25. roku życia, które pozostają na utrzymaniu rodziców. Wliczane są też będą dzieci, które ukończyły 25. rok życia, ale mają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli w związku z tą niepełnosprawnością przysługuje świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy albo zasiłek dla opiekuna.

Źródło: NTL Radomsko Sp. z o.o.

Jak złożyć wniosek 500 plus online w internecie?

 • przez internet - za pośrednictwem systemu bankowości elektronicznej banków, które dołączyły do programu. Obecnie można to zrobić w jednym z 25 banków. Banki biorące udział w programie w zakresie składania wniosków za pośrednictwem systemów bankowości elektronicznej: Alior Bank SA, Bank BPH SA, Bank Handlowy w Warszawie SA, Bank Millennium SA, Bank Pekao SA, Bank Pocztowy SA, Bank Polskiej Spółdzielczości SA, Bank Zachodni WBK SA, FM Bank PBP SA (Smart Bank), ING Bank Śląski SA, mBank SA, PKO Bank Polski SA, Raiffeisen Bank Polska SA, SGB-Bank SA, Bank Ochrony Środowiska SA, Getin Noble Bank SA, Deutsche Bank SA, Credit Agricole Bank Polska SA. Pełna treść komunikatu na stronie internetowej MRPIPS.
 • przez internet (dla osób posiadających tzw. Profil zaufany ePUAP lub podpis elektroniczny):
 • za pomocą portalu EMPATIA prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:
  https://wnioski.mpips.gov.pl/ewnioski/index.eup
 • za pomocą Platformy Usług Elektronicznych – PUE ZUS:
  https://www.zus.pl/portal/logowanie.npi
 • za pomocą elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej – ePUAP:
  https://pz.gov.pl/dt/login/login?ssot=zbwnrmoojv8v6641exub

500 plus w liczbach:

 • Z 500 plus korzysta 2,4 mln rodzin. Dostają zasiłki na 3,6 mln dzieci. W pierwszym roku było to trochę więcej (2,6 mln rodzin i ponad 3,8 mln dzieci), ale ponad trzy miesiące temu system został uszczelniony.
 • Największą grupę (ponad 1,6 mln, czyli 62 proc. ogółu) stanowią rodziny z dwójką dzieci, mniejszą rodziny z trójką (ok. 300 tys.), czwórką (niespełna 60 tys.)., piątką (14 tys.) i szóstką (6 tys.). Zasiłek na pierwsze dziecko trafia do 536 tys. rodzin, w których dochód na osobę nie przekracza 800 zł (1200 zł, gdy dziecko jest niepełnosprawne).
 • W Małopolsce wsparciem z programu Rodzina 500 plus objętych jest ok. 360 tys. dzieci, z czego w Krakowie blisko 40 tys., a w Tarnowie 11 tys.. Zasiłki kosztowały dotąd budżet państwa 4 mld zł. Wyłudzenia świadczenia to margines (wykryto je w przypadku ok. tysiąca rodzin).

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

u
user

Jeżeli w tytule piszecie, że w artykule znajdę informację do kiedy mogę złożyć wniosek, to taką informację zawierajcie w treści, a nie tylko piszecie od kiedy można złożyć wniosek!

d
dzidek

Niestety w Deutsche Bank nie ma możliwości złożenia wniosku on-line. Powyższe informacje są nieprecyzyjne.

Dodaj ogłoszenie