Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

55. Dni Muzyki Organowej od 1 do 10 grudnia w Filharmonii Krakowskiej

OPRAC.:
Paweł Gzyl
Paweł Gzyl
Sei Terre
Sei Terre K. Kalinowski
W dniach od 1 do 10 grudnia odbędą się 55. Dni Muzyki Organowej w Krakowie – jeden z najstarszych festiwali organowych w Polsce. W tegorocznej edycji festiwalu zaplanowane zostały cztery wydarzenia. Pierwsze z nich odbędzie się już w najbliższy czwartek, 1 grudnia 2022 roku o godz. 19.30 w Filharmonii Krakowskiej – wystąpi zespół wokalny Sei Terre wraz z organistą Michałem Białką.

Najpiękniejsze jarmarki świąteczne w Polsce

od 16 lat

Festiwal narodził się w Filharmonii Krakowskiej w 1966 roku z inicjatywy prof. Eugenii Umińskiej – ówczesnego rektora Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej oraz Henryka Czyża – dyrektora artystycznego Filharmonii, dla upamiętnienia zasług prof. Bronisława Rutkowskiego – artysty, pedagoga i długoletniego rektora krakowskiej PWSM, dzięki któremu nastąpił renesans sztuki organowej w Polsce.

Na przestrzeni ponad półwiecza w ramach wydarzenia organizowane były różnorodne koncerty: recitale, koncerty kameralne, symfoniczne i oratoryjne, a bogaty repertuar cyklu obejmował dzieła od renesansu aż do czasów współczesnych. Literaturę organową prezentowali dotąd tak znakomici wirtuozi, jak Marie-Claire Alan, Jennifer Bate, Guy Bovet, Josef Bucher, Olivier Latry, Simon Preston, Lionel Rogg, Daniel Roth, Almut Rössler, David Titterington czy Gillian Weir.

Koncerty tegorocznej edycji Dni Muzyki Organowej otworzy wspomniany występ żeńskiej formacji wokalnej Sei Terre i organisty Michała Białki. W programie koncertu zatytułowanego „Pieśń Aniołów” znalazły się m.in. utwory Johanna Sebastiana Bacha, Gabriela Faurégo, Césara Francka, Arvo Pärta i Oli Gjeilo.

Kolejne wydarzenia festiwalu odbędą się w niedzielę, 4 grudnia. W Filharmonii Krakowskiej o godz. 18 wystąpi Mateusz Rzewuski w programie recitalowym. W programie utwory Feliksa Nowowiejskiego, Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego, Johannesa Brahmsa, Camille’a Saint-Saënsa, Marcela Dupré oraz improwizacje organisty.

W niedzielę o tej samej porze w kościele pw. Świętego Ducha w Żabnie odbędzie się natomiast recital ojca i córki organistów, czyli Hanny i Witolda Zalewskich, którzy zaprezentują kompozycje organowe Dietricha Buxtehudego, Johanna Sebastiana Bacha, Mieczysława Surzyńskiego i Louisa Vierne’a. Wstęp na koncert w Żabnie jest bezpłatny.

Festiwal zakończy koncert Chóru Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem organów (przy instrumencie Marek Pawełek) pod batutą Włodzimierza Siedlika w sobotę, 10 grudnia o godz. 18 w sali koncertowej Filharmonii. Publiczność usłyszy "Zdrowaś bądź Maryja" Henryka Mikołaja Góreckiego, Mszę Des-dur Stanisława Moniuszki (w partiach solowych Lidia Sosnowska – sopran, Dobromiła Lebiecka – alt, Tomasz Świerczek – tenor i Maciej Drużkowski – bas) oraz improwizacje organowe Marka Pawełka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska