Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

56. Sabałowe Bajania. Do Bukowiny Tatrzańskiej zjadą najlepsi śpiewacy, instrumentaliści z całej Polski

Aurelia Lupa
Bukowina Tatrzańska zmieni się w centrum folkloru polskiego. W środę 10 sierpnia rozpocznie się Festiwal Folkloru Polskiego czyli 56. Sabałowe Bajania. Najważniejsza część festiwalu to Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych. W bogatym programie jest wiele ciekawych i atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących. Impreza potrwa do najbliższej niedzieli.

Jak co roku Sabałowe Bajania rozpocznie paradny przejazd kapel i zaproszonych gości przez Bukowinę Tatrzańską. Korowód rozpocznie się w środę 10 sierpnia o godz. 13. W tym czasie pojawią się utrudnienia dla kierowców. Na czas przejazdu uczestników Bajań główna droga przez Bukowinę będzie zamknięta dla samochodów.

Następnie w Domu Ludowym odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Gocałem - autorem książki „Muzyka Góralska”. Kulminacją pierwszego wieczoru będzie komedia góralska w trzech aktach pt. „Portki” pióra patrona bukowiańskiego teatru Józefa Pitoraka w wykonaniu aktorów z Bukowiny Tatrzańskiej.

W drugi dzień festiwalu rozpoczną się przesłuchania konkursowe. Na scenie Domu Ludowego zaprezentują się najlepsi gawędziarze, instrumentaliści i śpiewacy. Festiwalowe wieczory to oczywiście koncerty zespołów folkowych na scenie plenerowej przed Domem Ludowym. W tym roku zagrają dla publiczności: Wałasi, FolkPower, Śleboda I Johip!

W czasie Festiwalu nie zabraknie imprez towarzyszących. To m.in. barwny kiermasz i wystawy rękodzieła. W tym roku przewidziano także „Bajaniowe Śpasy”, czyli warsztaty plastyczne prowadzone przez twórców ludowych od 10 do 13 sierpnia w godz. 11-16 na teren Domu Ludowego.

Podczas Festiwalu nie zabraknie potraw regionalnych przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Bukowina Tatrzańska. Każdego dnia inne Koło zaprezentuje swoje danie popisowe. I tak w środę swoje smakołyki zaprezentuje Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowiny Tatrzańskiej, w czwartek – Koło Gospodyń Wiejskich z Czarnej Góry, w piątek – Koło Gospodyń Wiejskich z Rzepisk, w sobotę – Koło Gospodyń Wiejskich z Brzegów, a w niedzielę – Koło Gospodyń Wiejskich z Jurgowa. Degustacja potraw codziennie od godz. 10 przed Domem Ludowym w Bukowinie Tatrzańskiej.

Z kolei dla poszukiwaczy przygód i adrenaliny organizatorzy przygotowali zawody strzeleckie „O Sabałową Flintę”. Zmagania zostaną rozegrane w sobotę 13 sierpnia o godz. 16 na terenie stacji narciarskiej Rusiń-ski. Nieco później, dzieci będą mogły robić „Figle, śpasy, wygibasy”.

Zwieńczeniem Bajań - jak co roku - będzie „Sabałowa Noc”. Wtedy to odbędzie się pasowanie nowych zbójników zaproszonych do grona przez Starszyznę Zbójnicka oraz poznamy Wiyrchowe Orlice, tytuł przyznawany kobietom od 2010 roku. Na scenie plenerowej przy stacji narciarskiej Rusiń-ski zagra zespól „ BRAThANKI”, który właśnie w Bukowinie Tatrzańskiej będzie świętował 20-lecie istnienia. Zagrają również zespoły Holeviaters i InoRos. A wieczór zakończymy zabawą z zespołem Folkpower.

Sabałowe Bajania zakończą się w niedzielę. Wtedy to poznamy oficjalne wyniki konkursowych zmagań.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska