Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

78 lat temu Niemcy zlikwidowali krakowskie getto. Pamięć o ofiarach uczczono na Placu Bohaterów Getta

Red.
Zamiast tradycyjnego Marszu Pamięci odbyła się kameralna uroczystość na placu Bohaterów Getta
Zamiast tradycyjnego Marszu Pamięci odbyła się kameralna uroczystość na placu Bohaterów Getta Konrad Kozłowski
13 i 14 marca 2021 r. przypada 78. rocznica likwidacji getta w Krakowie. Zamiast tradycyjnego Marszu Pamięci poświęconego krakowskiej społeczności Żydów, odbyła się kameralna uroczystość na placu Bohaterów Getta. W przeddzień rocznicy złożono kwiaty w kluczowych dla trasy marszu punktach.

FLESZ - Oto nowe zasady szczepień

13 i 14 marca - te daty symbolicznie oznaczają koniec życia żydowskiego w naszym mieście. Aby uczcić pamięć ofiar co roku organizowano specjalny Marsz. Jego uczestnicy spotykali się na placu Bohaterów Getta, aby przejść stamtąd ulicami: Na Zjeździe, Lwowską, Limanowskiego, Wielicką, Jerozolimską, następnie nieasfaltową drogą do obelisku w Płaszowie - dokładnie tą trasą, którą przeszli ostatni krakowscy Żydzi.

Z powodu pandemii i dbałości o bezpieczeństwo nas wszystkich organizacja Marszu Pamięci w takiej formule, jak przez ostatnie dekady nie jest możliwa - przyznają organizatorzy wydarzenia, którzy co roku inicjowali Marsz Pamięci - prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Krakowie Tadeusz Jakubowicz oraz dyrektor Festiwalu Kultury Żydowskiej - Janusz Makuch.

Każdego roku w Marszu Pamięci brało udział kilkuset krakowian, a z roku na rok również coraz większa ilość gości z zagranicy, w tym krakowskich Żydów mieszkających obecnie w Izraelu oraz ich potomków. W ten sposób nie tylko manifestowali swoją pamięć i szacunek dla tysięcy ofiar Holokaustu, ale też pokazywali triumf odrodzonego życia nad śmiercią.

Zachęcamy jednakże do tego, aby każdy indywidualnie i z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego okazał swoją pamięć o krakowskich Żydach. Może być to wizyta na terenie dawnego getta, może to być przejście trasy, jaką co roku przemierzaliśmy w czasie Marszu, może być też wizyta na terenie byłego KL Płaszów, w Muzeum „Apteka Pod Orłem” czy w dawnej fabryce Oskara Schindlera, modlitwa - ale też każde inne działanie, które w osobisty sposób pomoże wyrazić swoją pamięć o zamordowanych krakowskich Żydach - apelują organizatorzy wydarzenia.

Oni sami złożyli już kwiaty w przeddzień 78. rocznicy likwidacji getta, w kluczowych dla trasy marszu punktach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska