Agroturystyka na końcu świata

Materiał partnera zewnętrznego

Stanica „Podkowa” to agroturystyka zlokalizowana we wsi Męcina Wielka k/Gorlic. Właściciele oraz przyjaciele tego miejsca żartują, że jest to na końcu świata. Ostatnia działka we wsi, a potem już tylko las. Dotarcie na miejsce może powodować początkowo problemy, ale jeśli już tam trafimy, to większość z Was zakocha się w tym miejscu od pierwszego wejrzenia. Zachodnia część Beskidu Niskiego zapewnia Nam niezapomniane widoki. Lokalizacja ta jest wyjątkowa dla ludzi, którzy pragną ciszy i spokoju. Rozległe oraz urozmaicone ukształtowanie terenu idealnie nadaje się do jazdy konnej, wycieczek rowerowych oraz pieszych. W niedalekiej odległości od Stanicy znajduje się także basen otwarty (2,5 km) oraz stoki narciarskie (14km oraz 16 km). Zaledwie 3 kilometry od „Podkowy” rozpoczyna się szlak pieszy, który poprowadzi Nas na szczyt góry Ferdel, gdzie w roku 2019 została otwarta 20 metrowa wieża widokowa. Przy dobrej pogodzie jesteśmy w stanie dostrzec z niej zapierający dech w piersiach widok Tatr. Udając się dalej wytyczonym szlakiem, który wiedzie przez Magurski Park Narodowy możemy dotrzeć do miejscowości Folusz, gdzie znajduje niezwykle urokliwy pomnik przyrody „Diabli Kamień”.

Po dotarciu do Stanicy Podkowa wita Nas piękny, piętrowy, drewniany dom z dużą werandą. Tuż obok znajduje się ogromna wiata grillowa, gdzie biesiadować może aż 70 osób. By właściciele mogli wykarmić taką ilość Gości, usytuowany jest tam również kamienny grill, gdzie można przyrządzić dzika lub prosiaka w całości oraz piec do pieczenia chleba. Wszystko estetycznie wykonane i wykończone w drewnie i kamieniu.

Duży ogród, który na pierwszy rzut oka zaraz staje się lasem, jest w całości otoczony drewnianym płotem. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na zorganizowanie wspólnych zabaw z dziećmi czy wybieganiu się z Naszym pupilem, nie obawiając się o potencjalną ucieczkę spowodowaną poczuciem wolności. Właściciele są pozytywnie nastawieni na nasze zwierzaki i nie mają nic przeciwko byście z nimi odwiedzili Stanicę. Sami są właścicielami trzech psiaków. W ogrodzie znajdziemy również spokojniejsze miejsce, gdzie można zrelaksować się na kocu czy leżaku (nie martwcie się, gdy nie przywieziecie swoich – Gospodarze mają kilka sztuk i chętnie się dzielą J) z ulubioną książką w ręce.

W bardziej kameralnej części ogrodu znajduje się również sauna oraz ruska bania. Idealna opcja na relaks, a także w miesiącach zimowych na zahartowanie organizmu. W saunie mieści się max. 10 osób, natomiast w podgrzewanej bali – 8. Całość opalana drewnem, co dodaje tylko „swojskiego” charakteru tym przyjemnościom.

Spacerując po folwarku dostrzegamy jeszcze jeden drewniany budynek, który okazuje się być.. stajnią! Właściciele Stanicy są miłośnikami i właścicielami koni, które na co dzień znajdują się na nieopodal położonym pastwisku. Wystarcza 15 minutowy spacer i już jesteśmy na miejscu. Sześć pięknych koni biega po ogrodzonym terenie, a widząc Nas podbiegają i liczą na małe co nie co. Większość z nich to hucuły, natomiast jeden z największych koni okazuje się być uroczą klaczą rasy małopolskiej. Właściciele informują Nas, że właśnie na niej można zacząć naukę jazdy konnej. Gospodarz jest bowiem instruktorem i w pełni profesjonalnie uczy i pomaga stawiać pierwsze kroki w tej dziedzinie sportu. W lecie organizują również przejażdżki bryczką, wycieczki konne po łąkach i lasach Beskidu Niskiego, a w zimie – kuligi. Dla bardziej wytrawnych jeźdźców organizowane są dwudniowe rajdy konne, podczas których na końskim grzbiecie mamy do pokonania ok. 60 kilometrów.

Wracając z pastwiska do naszych uszu dobiega urocze beczenie – na wzniesieniu tuż za domem wesoło biegają owce kameruńskie. Widząc człowieka, równie szybko „dają głos” co psiaki. Podobnie jak konie, również nie pogardzą jabłkiem czy marchewką oraz pozwolą się pogłaskać.

Po wejściu do domu widzimy duży salon połączony z jadalnią oraz w pełni wyposażoną kuchnią. Wszystko to jest jednym pomieszczeniem, przez co mamy wrażenie dużej, niczym niezmąconej przestrzeni. W salonie znajduje się piękny kominek obłożony kamieniem, który w zimie ogrzewa cały dom. Salon wykończony drewnem oraz elementy myśliwskie znajdujące się na ścianach dopełniają estetycznej całości. W salonie znajduje się też wyjście do ogrodu zimowego. Ogromne szklenia, które się tam znajdują pozwalają Nam podziwiać otaczającą Nas przyrodę. Na parterze znajdują się również dwie, w pełni funkcjonalne łazienki.

Drewniane schody prowadzą nas na piętro, na którym znajdują się 4 pokoje mogące pomieścić 12 osób. Pokoje są niewielkie, ale znajduje się tam wszystko co jest Nam potrzebne. Łóżko, szafa, komoda – czego chcieć więcej? Na piętrze w jednym z pokoi znajduje się wyjście na balkon i jeszcze jedna łazienka. Dowiedzieliśmy się też, że w przypadku większej ilości Gości, w Stanicy znajduje się też poddasze, gdzie również można nocować. Piętro jak i poddasze również wykończone jest drewnem co daje uczucie spójności wszystkiego co się tu znajduje.

Gospodarze tego uroczego miejsca to młode małżeństwo i można stwierdzić, że dopiero zaczynający swą przygodę z agroturystyką. W 2014 roku jako „ludzie z miasta” kupili dom z otaczającą go działką, a także łąki i pastwiska. Stwierdzili, że to jest ich pomysł na życie i zakasali rękawy do roboty. Kilka lat nieustającego remontu, mnóstwo pracy, ale wbrew przeciwnościom losu – dali rade! Jak sami twierdzą: to dopiero początek. Dzięki ogromnemu wsparciu rodziny i przyjaciół mamy siłę, by wyznaczać sobie co raz to nowe cele i je realizować. Bez nich nie bylibyśmy nawet w połowie tego, co mamy teraz.

Ciężka praca tych młodych ludzi po prawie 6 latach od rozpoczęcia swojej przygody związanej z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego została doceniona. W 2019 roku to właśnie "Stanica Podkowa" głosami internautów i sympatyków tego wspaniałego miejsca została laureatem Wielkiego Odkrywania Małopolski w kategorii CHATA Z KLIMATEM-agroturystyka.

Podsumowując, Stanica Podkowa to piękne miejsce gdzie można się całkowicie zrelaksować. Zapomnieć o problemach dnia codziennego i złapać oddech. Każdy znajdzie tam coś dla siebie: od aktywnego spędzenia wolnego czasu po błogie odpoczywanie leżąc i oglądając uciekające chmury. Bez względu na to, czy Gośćmi jest tam rodzina z dziećmi, czy ekipa przyjaciół – każdy poczuje się zrelaksowany i odprężony.

Katarzyna i Kamil Haluch
Męcina Wielka 115
38-307 Sękowa
tel. 510-058-955
email. kamil.haluch@gmail.com
FB StanicaPodkowa

Dodaj ogłoszenie