Akcja „Dymem z pieca zabijasz” [WIDEO]

  Akcja „Dymem z pieca zabijasz” [WIDEO]

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Tak brzmi hasło kampanii zainicjowanej przez władze województwa. Mieszkańcy mają być informowani o tragicznych skutkach palenia węglem.
  Elementem kampanii jest spot video, na którym widzimy dzieci w foliowych workach, duszące się po tym, jak tata dorzuca węgla do pieca. Do połowy 2018 r. w Małopolsce widoczne będą billboardy i plakaty. Spoty pojawią się w radiu i telewizji. Dowiemy się z nich o szkodliwym działaniu smogu na zdrowie. Od wczoraj działa infolinia (12 63 03 100), gdzie można się dowiedzieć m.in. jak zyskać dofinansowanie na wymianę starego pieca. Kampania realizowana jest w ramach unijnego projektu LIFE, którego całkowita wartość to 17 mln euro

  Kraków i wiele gmin Małopolski w okresie grzewczym jest spowitych smogiem. Według statystyk urzędu marszałkowskiego 98 proc. Małopolan oddycha powietrzem, które zawiera zbyt dużą ilość rakotwórczego benzo(a)pirenu. Z aktualizowanego programu ochrony powietrza dla naszego regionu wynika, że w aż 120 gminach przekraczane są normy dla pyłu PM10 i w 109 dla pyłu PM2,5.

  Dlatego na początku sezony grzewczego władze województwa ruszają z akcją edukacyjną skierowaną do Małopolan. Bo to od nich w dużej mierze zależy czym i w jakich piecach ogrzewamy nasze domy i mieszkania.

  –Nikomu nie może się wydawać, że to czym pali w swoim piecu, to tylko jego sprawa – mówi marszałek Jacek Krupa.

  Kampania "Dymem z pieca zabijasz" została zainicjowana we wtorek rano na Rynku Głównym. Oprócz władz województwa, z marszałkiem Jackiem Krupą na czele, wziął w niej udział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W mieście od kilku lat trwa już akcja wymiany palenisk węglowych. Zgodnie z przyjętą uchwałą smogową dla miasta, od 1 września nie będzie można w nim palić węglem i drewnem.

  - Mam nadzieję, że nowy spot reklamowy zachęci i przekona do wymiany ogrzewania na proekologiczne wszystkich niezdecydowanych z Krakowa, okolic i całego województwa. Walka z zanieczyszczonym powietrzem to nasz wspólny interes - powiedział Jacek Majchrowski.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Do Gazety Krakowskiej

  Czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

  Niech władza Polski da zarobić obywatelom tyle pieniędzy żeby nie musieli palić węglem i problem zniknie momentalnie i nie będziecie o tym ciągle pisać, bo od tego ciągłego pisania bierze mnie na...rozwiń całość

  Niech władza Polski da zarobić obywatelom tyle pieniędzy żeby nie musieli palić węglem i problem zniknie momentalnie i nie będziecie o tym ciągle pisać, bo od tego ciągłego pisania bierze mnie na wymioty. .pozdrawiam !!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  JP-olskę na 100%

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Nie ma nic bardziej zabójczego niż 2000 brutto

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Łęg, Skawina i Huta Sedzimira.

  św.NH (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Te kominy zabiją a to co zapyla krakowskimi ulicami w kłębach spalin tysz zabija, Kraków wolny od samochodów

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Egzamin gimnazjalny - trzeba się postarać

  Szukamy maluchów na okładkę

  Szukamy maluchów na okładkę "Gazety Krakowskiej"! [GŁOSOWANIE]

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych!

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?