Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrychów. Na drodze krajowej numer 52 wybudują rondo. Prace ruszą w lipcu. Po nich koniec korków przy McDonald’s?

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Korki na DK 52 w Andrychowie
Korki na DK 52 w Andrychowie Bogumił Storch
Koniec korków na trasie Bielsko - Wadowice - Kraków w Andrychowie? Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie zgodził się na budowie ronda przy Drodze Krajowej nr 52. Nie jest to jednak w stu procentach inwestycja samorządowa. Wybuduje je inwestor pobliskiej galerii handlowej, by zadbać o wygodę swoich klientów. AKTUALIZACJA

W piątek (24.06.2022) w siedzibie Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie podpisano decyzję (ZRID -zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) o budowie ronda przy DK 52 w W Andrychowie. Chodzi o skrzyżowanie ulicy Krakowskiej, będącej częścią drogi krajowej nr 52 z ulicą Biała Droga.

ZRID jest. Rozpoczęcie robót w lipcu - zapowiada Tomasz Żak, burmistrz Andrychowa

.

Korki po otwarciu galerii i McDonald's

Problemy namnożyły się, gdy w listopadzie 2021 w Andrychowie otwarto największą w regionie galerię handlową, o powierzchni prawie 24 tys. m. kw. a nieco wcześniej McDonald's, także tuż przy samej DK 52. Blisko jest tu z Wadowic i Kęt. W piątki, soboty i niedziele jadący tędy kierowcy muszą często stać w korkach na "krajówce", bo klienci, skręcając blokują przejazd.

Klienci sklepów i fani hamburgerów potrafią tak zaklinować to skrzyżowanie, że przejazd przez Andrychów w niektóre dni zajmuje ponad pół godziny mówi Bogdan Antosik, zawodowy kierowca, pracujący dla jednego z lokalnych przewoźników.

Kierowcy uważają, że problem rozwiąże rondo, które upłynniłoby ruch podczas skręcania z drogi krajowej w ul. Biała Droga.

Zapłaci inwestor

Powstanie ronda to element towarzyszący budowie galerii. Jej inwestor ma sam sfinansować przebudowę skrzyżowania. Urząd Miejski w Andrychowie opracował natomiast niezbędną dokumentację.

Firma, która wybudowała galerię wpłaciła gminie depozyt notarialny na budowę ronda w wysokości 3 milionów złotych. Powodem było zabezpieczenie interesów gminy. Chciano wykluczyć sytuację, w której inwestor po zakończeniu budowy galerii nie kontynuuje prac przy dojeździe do niej.

Dlaczego nie wybudowano ronda od razu w czasie gdy powstawała galeria? Powodem były problemy formalne. Małopolski Urząd Wojewódzki nakazał inwestorowi w listopadzie uzupełnienie braków w przesłanej już we wrześniu 2021 r. dokumentacji, umożliwiającej uzyskanie zezwolenia na budowę.

Miał na to 45 dni od daty otrzymania wezwania. Ustawowy termin na wydanie takich decyzji to 90 dni od dnia jego złożenia, przy czym nie wlicza się do niego okresu przewidzianego na uzupełnienie braków we wniosku czy projekcie budowlanym. Firma poprosiła o wydłużenie terminu, wojewoda przychylił się do tej prośby i wyznaczył nowy.

Wniosek w sprawie wydania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pod nazwą: "Przebudowa/rozbudowa skrzyżowania drogi powiatowej nr 1743 K z drogą krajową nr 52 na skrzyżowanie typu rondo wraz z budową/przebudową infrastruktury technicznej" uzupełniony został 6 kwietnia 2022 r. i złożony przez pełnomocnika reprezentującego inwestora, działającego na podstawie porozumienia zawartego z Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad - poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki.

Dopiero teraz udało się zakończyć całą procedurę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska