Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzejki 2023. Kiedy obchodzimy andrzejki? Czym charakteryzuje się to święto?

Kaja Ostrowska
Andrzejki 2019. Kiedy obchodzimy Andrzejki? Czym charakteryzuje się to święto?
Andrzejki 2019. Kiedy obchodzimy Andrzejki? Czym charakteryzuje się to święto? Fot. Pixabay
Przed nami Andrzejki 2023, czyli wieczór hucznych imprez i wróżb. Jednak kiedy dokładnie wypadają? Jakie są tradycje związane z tym świętem? Wszystkiego dowiesz się w naszym artykule!

Andrzejki 2023. Kiedy wypadają Andrzejki 2023?

Przypomnijmy, że Andrzejki są w Polsce tzw. świętem nieruchomym, wypadającym w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię imienin Andrzeja - stąd ich nazwa.

Warto zaznaczyć, że w tym roku Andrzejki przypadają w środę. Zaleca się więc umiar w imprezowaniu.

Jednak dla katolików jest to ostatnia okazja w roku do tak hucznych zabaw przed rozpoczynającym się 4-tygodniowym Adwentem, czyli czasem refleksji i przygotowań do świąt Bożego Narodzenia oraz powtórnego przyjścia Pana.

Andrzejki 2023. Czym dokładnie są Andrzejki?

Tradycja andrzejkowa znana jest już Polsce od prawie 500 lat. Pierwsze wzmianki na jej temat pojawiły się w 1557 roku. Andrzejki związane są przede wszystkim z wróżbami, do których niegdyś podchodzono niezwykle poważnie. Miały one m.in. przepowiedzieć los przyszłej mężatki - kiedy wyjdzie za mąż, kogo poślubi, gdzie spotka swojego wybranka.

Jednak w dzisiejszych czasach andrzejki to przede wszystkim okazja do świetnej zabawy, w której biorą udział zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Przykładowe wróżby andrzejkowe

  • Dziewczyny wysiewały w garnkach lub na skrawku pola ziarna lnu i konopi, które zagrabiano męskimi spodniami, w nadziei, że sprowadzi to do domu kandydata na męża
  • Jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany
  • Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem itp.
  • Strona, od której zaszczekał pies, miała być tą, z której nadejdzie przyszły oblubieniec.
  • Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska