Angielski dla programistów - 10 przydatnych porad

Materiał informacyjny Buki

Z całą pewnością można wysnuć twierdzenie, iż znajomość języka angielskiego w dzisiejszych czasach nie jest niczym nadzwyczajnym i stała się wręcz powszechna i niezbędna. Umiejętność posługiwania się tym językiem w stopniu zaawansowanym jest podstawą dla osób, które chcą znaleźć dobre i atrakcyjnie płatne zatrudnienie w szczególności w sektorach mocno zinternalizowanych. Jako jedną z najbardziej międzynarodowych branż wymienić można tę związaną z usługami informatycznymi. W zdecydowanej większości, najlepsi pracodawcy z sektora IT mają swoje siedziby za Oceanem Atlantyckim, w Stanach Zjednoczonych. Stąd chcąc zostać cenionym programistą, wręcz niezbędnym jest nabycie umiejętności komunikowania się i pracy w języku angielskim W niniejszym artykule przedstawimy 10 przydatnych porad dla programistów, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności językowe.

  1. W pierwszej kolejności bardzo ogólna rada – bądź wytrwały! Oczywistym jest, że nie ma możliwości nauczyć się płynnie mówić i pisać po angielsku w 2 lub 3 miesiące. Płynność przyjdzie z czasem i naprawdę nie można się poddawać!
  2. Po drugie, warto jak najczęściej czytać wiadomości ze świata IT w języku angielskim i korzystać z angielskich portali i forów. Pozwoli to na obycie się z poszczególnymi, często specjalistycznymi wyrażeniami i zwrotami, które z pewnością przydadzą się w pracy.
  3. W obecnych czasach dla osób, które nie przepadają za czytaniem, istnieje możliwość odsłuchiwania różnego typu materiałów edukacyjnych. Należy jak najczęściej sięgać po angielskojęzyczne podcasty, które pozwolą się osłuchać z tym językiem obcym. Z popularnych podcastów wskazać można przykładowo iPhreaks dla programistów iOS, czy też MyJavaScriptStory dla osób zajmujących się Javą.
  4. Następna porada wprost odnosi się do serwisu YouTube – oglądaj jak najwięcej treści w języku angielskim i to bez napisów. Nie można się również przejmować, jeżeli się czegoś nie zrozumie – wiele rzeczy można się domyślić, zaś pełne rozumienie całości konwersacji przyjdzie z czasem!
  5. Jesteś fanem seriali i filmów? Jesteś subskrybentem serwisu Netflix, HBO GO, czy też Amazon Prime? Zacznij oglądać treści po angielsku, podobnie jak filmiki na YouTube. Z całą pewnością po 3-4 miesiącach przerzucenia się całkowicie na ten język, niejako samoczynnie zaczyna się używać usłyszanych zwrotów.
  6. Nauce języka angielskiego sprzyja również korzystanie z aplikacji w tym języku i to zarówno na telefonie, jak i choćby komputerze. Pozwala to zapoznać się z klasycznymi zwrotami typu „settings”, „language” etc.
  7. Jeżeli chcesz znaleźć osobę do rozmówek angielskich, skorzystaj z portalu BUKI. Można na nim szybko i łatwo znaleźć prywatnego korepetytora, który udzieli cennych porad w każdym miejscu i to zarówno stacjonarnie, jak i online. Dlatego też gorąco zachęcamy do sprawdzenia bazy dostępnych nauczycieli – wierzcie, że jest bardzo szeroka!
  8. Korzystaj z zagranicznych staży i wymian zagranicznych, ponieważ udowodnione jest, że dwutygodniowa podróż do obcego kraju zdecydowanie więcej daje w zakresie nauki języka obcego, niż nawet parę miesięcy mozolnego zakuwania słówek.
  9. Pomocne może okazać się przygotowanie swoistego słownika programisty, w którym zawarte będą najczęściej używane zwroty i wyrazy. Mając takową pomoc zawsze pod ręką, z pewnością nie dojdzie do sytuacji, w której zupełnie nie zrozumie się, co mówi lub pisze druga osoba.
  10. Ostatnia porada jest w praktyce najtrudniejsza do zrealizowania – nie bój się mówić i pisać w języku angielskim. Warto się przełamać, ponieważ trzeba wiedzieć, że nie ma osób, które nie robią żadnych błędów. Jest to zupełnie normalne i naturalne.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że wdrożenie w życie wymienionych porad okaże się pomocne i podreparuje znajomość języka angielskiego. Jeżeli jednak napotkasz niespodziewane trudności, do których rozwiązania nie wystarcza wyszukiwarka Google, skorzystaj z serwisu BUKI i ucz się angielskiego każdego dnia!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska