APEL Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

Materiał informacyjny Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski
Andżelika Borys – Prezes ZPB i Kazimierz Barczyk – Przewodniczący SGiPM
Andżelika Borys – Prezes ZPB i Kazimierz Barczyk – Przewodniczący SGiPM

APEL
Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP
oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski
do władz Rzeczypospolitej Polskiej
oraz
do samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych i obywateli
o solidarność i pomoc humanitarną dla mniejszości polskiej na Białorusi
prześladowanej przez reżim Aleksandra Łukaszenki

Kraków, 15 listopada 2022 r.

W imieniu samorządów zrzeszonych w Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP – największej w Polsce organizacji samorządu terytorialnego, zrzeszającej 1000 gmin, powiatów i województw w 20 regionalnych związkach gmin - oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski po raz kolejny stanowczo protestujemy przeciwko prześladowaniom Polaków i demokratycznej opozycji na Białorusi przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz apelujemy do polskich władz o stanowczą reakcję na arenie międzynarodowej.

Domagamy się natychmiastowego zwolnienia z aresztu wszystkich 1400 więźniów politycznych na Białorusi, w tym Andrzeja Poczobuta – dziennikarza i członka Zarządu Związku Polaków na Białorusi. Na szczęście ostatnio po roku zwolniono z więzienia Andżelikę Borys – bardzo zasłużoną i aktywną Prezes ZPB.

Bardzo poważną i niebezpieczną sprawą jest wskazywanie przez dyktatorów Łukaszenkę i Putina szczególnie po barbarzyńskiej napaści Rosji na Ukrainę i sfałszowanych wcześniej wyborach na Białorusi, kilkusettysięcznej mniejszości polskiej, jako głównych wrogów. Wynikiem tego są brutalne represje całego aparatu państwowego wobec Polaków – mieszkających na tych ziemiach od wieków – za to, że czują się Polakami, za ich solidarność z Polską oraz z demokratyczną opozycją na Białorusi, która w ubiegłych latach w kilkusettysięcznych demonstracjach broniła demokracji oraz współpracy z Zachodem.

Nie mniejsze nasze oburzenie budzą represje i akty terrorystyczne, których dopuszcza się reżim Łukaszenki wobec działaczy opozycji demokratycznej na Białorusi i mniejszości polskiej, dziennikarzy, działaczy społecznych – na porządku dziennym są porwania, więzienie bez wyroków, represje i tortury.

Apelujemy do Prezydenta, Premiera i Rządu RP o podjęcie możliwie szerokich zabiegów dyplomatycznych na arenie międzynarodowej – głównie Unii Europejskiej i państw zrzeszonych w NATO – dla obrony Polaków oraz opozycji demokratycznej na Białorusi, militaryzowanej i wchłanianej przez Rosję.

Apelujemy również do władz Rzeczypospolitej Polskiej o stworzenie państwowego funduszu pomocowego dla wsparcia Polaków na Białorusi będących w trudnej sytuacji materialnej - również ofiar wojny, agresji Rosji na Ukrainę.

Apelujemy do samorządów terytorialnych, organizacji pozarządowych i obywateli Polski, aby oddolnie nawiązać kontakt z polskimi środowiskami na Białorusi i w wyniku konsultacji uzgodnić możliwą formę wsparcia.

Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski oraz Federacja od początku swojej działalności rozwija współpracę samorządową ze Wschodem, szczególnie rejonami zamieszkiwanymi przez duże skupiska Polaków. W ciągu ponad 30 lat zorganizowaliśmy wyjazdy 500 samorządowców na Białoruś, Ukrainę (tygodniowy wyjazd w 1997 roku 150 samorządowców dla nawiązania partnerstw), Litwę i do Królewca, których celem było nawiązanie bezpośrednich kontaktów i promowanie międzynarodowej współpracy samorządowej. Sztandarowym projektem naszego Stowarzyszenia już od ponad 20 lat jest Akcja „Podarujmy Lato Dzieciom ze Wschodu”, w ramach której zorganizowaliśmy wakacyjny wypoczynek dla 2500 dzieci i opiekunów polskich ze Wschodu. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolskie było pomysłodawcą i organizatorem w pierwszej dekadzie XXI wieku trzech edycji Akcji Solidarni z Białorusią, udzielając pomocy charytatywnej dla osób represjonowanych z demokratycznej opozycji i ich rodzin.

Kazimierz Barczyk
Przewodniczący Federacji Regionalnych Związków Gmin i Powiatów RP
oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski

post scriptum

Na sesji Sejmiku Województwa Małopolskiego w dniu 21 listopada br. Kazimierz Barczyk wiceprzewodniczący Sejmiku złożył wniosek o przeznaczenie przez Samorząd Województwa Małopolskiego 1 miliona złotych na pomoc humanitarną dla najbardziej potrzebujących Polaków na Białorusi oraz polskich uchodźców z Białorusi, którzy przed represjami reżimu Łukaszenki schronili się w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie