Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aspiryna - czy łagodzi objawy koronawirusa? Działanie, dawkowanie i przeciwwskazania do zażycia aspiryny

Anna Kowalska
Najnowsze doniesienia sugerują, ze aspiryna ma właściwości łagodzące przebieg choroby spowodowanej przez covid-19
Najnowsze doniesienia sugerują, ze aspiryna ma właściwości łagodzące przebieg choroby spowodowanej przez covid-19 Bartek Kosinski
Ośrodki medyczne i farmaceutyczne na całym świecie poszukują dziś leku na covid-19, naukowcy usiłują także w trakcie badań nad przebiegiem choroby wyłonić znane już medykamenty, które łagodzą przebieg zakażenia koronawirusem, o takich właściwościach mówi się w przypadku witaminy D. Ostatnie doniesienia sugerują, że także pacjenci, którzy profilaktycznie przyjmowali aspirynę łagodniej przechodzili covid-19. Sprawdź, jakie właściwości ma aspiryna, kto powinien zażywać aspirynę i czy można ją stosować na co dzień.

FLESZ - Koronawirus w Polsce. Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek

Aspiryna na covid-19

Okazuje się, że ten popularny lek na przeziębienie wykazuje także właściwości łagodzące przebieg choroby spowodowanej przez covid-19. Przeciwzapalne, przeciwgorączkowe i przeciwbólowe właściwości aspiryny są pomocne także w leczeniu zakażenia koronawirusem, badania sugerują, że aspiryna łagodzi ciężki przebieg choroby

Wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma medycznego "Anesthesia and Analgesia" sugerują, że pacjenci z chorobami sercowo-naczyniowymi, którzy przyjmowali codziennie aspirynę, byli w mniejszym stopniu narażeni na powikłania w trakcie covid-19.

Zażywanie aspiryny ma wpływ na łagodniejszy przebieg choroby spowodowanej koronawirusem, zmniejsza ryzyko ciężkich problemów oddechowych oraz zgonu. Naukowcy wysnuli hipotezę, że leki rozrzedzające krew i środki przeciwzakrzepowe mogą zapobiec powikłaniom po ciężkim przebiegu COVID-19. Odkrycie medyków muszą potwierdzić kolejne badania.

Aspiryna - działanie

Aspiryna (jej inna nazwa to polopiryna, stosowany jest także skrót ASA), czyli kwas acetylosalicylowy to jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych, a także jeden z najstarszych znanych medykamentów. W naturalnej formie kwas acetylosalicylowy występuje w korze wierzby - w takiej formie lek stosowany była już w starożytności. Postać znanej dziś tabletki aspiryna uzyskała sto lat temu.

Aspiryna zaliczana jest do niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Stosuje się jako lek:

  • przeciwgorączkowy
  • przeciwzapalny
  • przeciwbólowy (uśmierza bóle głowy, mięśni, zębów, stawów i dolegliwości reumatycznych)
  • przeciwzakrzepowy
  • zapobiegający powikłaniom cukrzycy

Dawkowanie aspiryny

Jednorazowo zaleca się przyjmowanie 1-2 tabletek aspiryny, tj. od 500 mg do 1000 mg kwasu acetylosalicylowego. Maksymalna dzienna dawka aspiryny dla osoby dorosłej nie powinna przekraczać 8 tabletek.

Dla dzieci i młodzieży powyżej 12. rż jednorazowa dawka aspiryny to 500 mg, w ciągu doby nie może ona przekroczyć 1500 mg.

Aspiryny nie stosuje się w przypadku młodszych dzieci, poniżej 12. roku życia, ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań w postaci zespołu Rey`a, astmy aspirynowej oraz krwawienia układu pokarmowego.

Aspiryna na serce

Choć najczęściej aspiryna stosowana jest na przeziębienie, grypę i bóle to nie jedyne dolegliwości, w których jest skutecznym lekiem. Profilaktycznie zaleca się zażywanie małej dawki aspiryny przez osoby narażone na choroby układu krążenia takie jak zawał czy udar mózgu.

Aspiryna, ibuprom czy paracetamol

Aspiryna, ibuprom i paracetamol to najpopularniejsze leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, choć mają podobne działanie, różnią się między sobą. Który lek warto mieć w apteczce? Aspiryna, podobnie jak ibuprom należy do grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), działania przeciwzapalnego nie wykazuje paracetamol.

Jedynie paracetamol i ibuprom można stosować poniżej 12. roku życia.

Paracetampol jest lekiem dla osób z problemami z krzepliwością oraz nadciśnieniem, a także osób wykazujących inne przeciwwskazania do przyjmowania leków z grupy NLPZ.

Ibuprofenu nie powinny przyjmować osoby cierpiące na czynną chorobę wrzodową, nadciśnienie, astmę czy niewydolność nerek, serca i wątroby.

Aspiryna - przeciwwskazania

Choć popularny lek ma wiele dobroczynnych właściwości, ma także działania uboczne. Lekarze przestrzegają przed profilaktycznym zażywaniem medykamentu na własna rękę. Aspiryny nie stosuje się u dzieci poniżej 12. roku życia. Przeciwwskazaniem do przyjmowania aspiryny są:

  • astma aspirynowa
  • nadwrażliwość na salicylany
  • zaburzenia czynności nerek lub wątroby
  • napady astmy oskrzelowej
  • ciąża i karmienie piersią
  • skaza krwotoczna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska