Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aukcja antykwaryczna pod znakiem Kościuszki

Wlodzimierz Jurasz
Wlodzimierz Jurasz
Krzyżyk z roku 1861 i towarzysząca mu książka
Krzyżyk z roku 1861 i towarzysząca mu książka Fot. antykwariat
Najbliższą krakowską aukcję starych druków, dokumentów i innych cymeliów zdominowały pamiątki po XIX-wiecznych polskich zrywach patriotycznych.

WIDEO: Trzy Szybkie

Budowie krakowskiego Kopca Tadeusza Kościuszki (Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa podjął decyzję 19 lipca 1820 r., budowę uznano za zakończoną 25 października 1823) towarzyszyły różne wydarzenia artystyczne.

Na przykład z okazji uroczystości „założenia Mogiły Tadeuszowi Kościuszce przy Krakowie dnia 16 października 1820”, kiedy to przystąpiono do sypania ziemi wokół pnia jodły przywiezionej z lasów koło Jaworzna (miała stanowić pion i środek stożka), Konstanty Majeranowski (1790-1851) napisał i wydał scenę liryczną „Pierwsza miłość Kościuszki”. Ten właśnie uroczy druczek jest jedną z ozdób najbliższej krakowskiej aukcji antykwarycznej, zorganizowanej przez Krakowski Antykwariat Naukowy Anny Steckiej i Sary Śmiłek-Kwiatkowskiej.

Cena wywoławcza owej scenki, oprawionej wraz z kilkoma innymi drukami kościuszkowskimi, wynosi 800 zł. Co ciekawe, właśnie pamiątki związane z Kościuszką zdominowały katalog tej aukcji. Niemal 60 pozycji stanowi także ciekawą lekcję historii. Np. 400 zł trzeba zapłacić wywoławczo za pochodzący z roku 1826 „Pamiętnik budowy pomnika Tadeusza Kościuszki przez Komitet zarządzający tąż budową wydany”, zawierający listę darczyńców składających ofiary na budowę. Niewątpliwie dla rdzennych krakowian znalezienie na tej liście swoich przodków byłoby powodem do dumy… A z drugiej strony – ciekawostka. Wspomniany Konstanty Majeranowski, literat i wojskowy, członek komitetu budowy wspomnianego kopca, a więc patriota pełną gębą, w roku 1830, w czasie powstania listopadowego, musiał uciekać z Krakowa jako podejrzewany o szpiegostwo na rzecz Rosji…

Z innymi wydarzeniami historycznymi związany jest niewielki krzyżyk żeliwny, będący pamiątką masakr na ludności Warszawy dokonanych przez wojska rosyjskie.27 lutego 1861 roku protestujący domagali się uwolnienia aresztowanych dwa dni wcześniej podczas analogicznej manifestacji; zginęło 5 osób. Z kolei 8 kwietnia ofiar było znacznie więcej, mówi się nawet o kilkuset. Wszystkie te wydarzenia, opisane w dołączonej do krzyżyka książeczce z roku 1916 (c.w. 1750 zł), doprowadziły w efekcie do wybuchu powstania styczniowego.

Licytacja rozpocznie się w tę sobotę, 16 listopada, o godzinie 11, w krakowskim Domu Polonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Aukcja antykwaryczna pod znakiem Kościuszki - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska