Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Azoty wybudują na Bliskim Wschodzie wielką instalację

Łukasz Winczura
Tarnowskie Azoty finalizują rozmowy inwestycyjne z partnerami na Bliskim Wschodzie. Jeśli negocjacje zakończą się sukcesem, Mościce będą współautorami drugiej co do wielkości instalacji do produkcji tworzyw sztucznych (POM) na świecie.

Docelowa wydajność urządzeń może wynieść nawet 80 tys. ton rocznie, co obecnie stanowi 20 proc. globalnego zapotrzebowania. Dziś Azoty są w stanie samodzielnie wyprodukować najwyżej 14 tys. ton surowca.

Myśl techniczna tarnowskich technologów trafi najprawdopodobniej do Kataru. Już za dwa lata wspólne przedsięwzięcie może zaowocować tym, że większość rzeczy codziennego użytku, takich jak żaluzje, klamki, części samochodowe, a nawet opakowania zapalniczek, będą wytwarzane w dużej mierze przez to konsorcjum.

- Chodzi o POM, czyli miękkie termoplastyczne tworzywo. To chcemy wspólnie robić - mówi Jerzy Jurczyński, rzecznik prasowy Azotów. - Ta inwestycja wpisuje się w naszą strategię, którą prezentowaliśmy w prospekcie emisyjnym - dodaje.

Azoty planowały na ten cel przeznaczyć w sumie 340 mln zł. - Region Bliskiego Wschodu jest dla nas atrakcyjnym miejscem do inwestowania. Pod względem cen surowców, gazu i energii oraz kosztów eksploatacji ewentualnej instalacji na Półwyspie Arabskim jest taniej niż w naszym kraju - kończy Jurczyński.

Przypomnijmy - niedawno z dwudniową wizytą gościli w Tarnowie przedstawiciele jednego
z największych katarskich konsorcjów, nad którym nadzór sprawuje emir tego kraju.
syjskich.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska