Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz Sosnowskiego - czym jest, jak go rozpoznać? Jak wyleczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego?

Marlena Hebda
Barszcz Sosnowskiego, inaczej nazywany "zemstą Stalina" to niebezpieczna roślina, często mylona z koprem. Kontakt z nią może mieć poważne konsekwencje w postaci rozległych oparzeń. Występuje praktycznie wszędzie, a kwitnie na przełomie czerwca i lipca, dlatego niezwykle istotne jest, aby nauczyć się go rozpoznawać i uniknąć poważnych konsekwencji. Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego? Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Barszcz Sosnowskiego: co to jest?

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjny chwast należący do rodziny baldaszkowatych (inaczej selerowatych), co oznacza, że jest krewnym marchewki, pietruszki i kopra. Dlatego też roślina ta często mylona jest właśnie z koprem, co może być jednocześnie jego zaletą i wadą. Barszcz Sosnowskiego, choć wygląda niewinnie, jest jedną z najbardziej toksycznych roślin w Polsce. W jego soku występują tak zwane furanokumaryny, czyli organiczne związki chemiczne, których ważną cechą jest łatwość łączenia się z DNA. Powoduje to między innymi poważne oparzenia i obumieranie komórek.

Barszcz Sosnowskiego: gdzie rośnie?

Barszcz Sosnowskiego najczęściej można spotkać na odłogach, łąkach i przy drogach. Występuje także przy brzegach jezior i rzek, na polach uprawnych, pastwiskach, w ogrodach i lasach.

Jak działa barszcz Sosnowskiego?

Roślina ta rośnie na przełomie czerwca i lipca, czyli w czasie, gdy słońce świeci najmocniej. Dla barszczu Sosnowskiego i występujących w nich furanokumaryn jest to duża zaleta – działanie związków chemicznych jest wzmocnione właśnie dzięki promieniom ultrafioletowym. Barszcz Sosnowskiego w kontakcie ze skórą powoduje poważne oparzenia, które natychmiast trzeba leczyć, choć działanie furanokumaryn utrzymuje się nawet po zagojeniu się oparzeń. Mogą wywoływać

  • uszkodzenia dróg oddechowych i oczu,
  • powodować zawroty głowy,
  • mają działanie rakotwórcze.

W przypadku natknięcia się na barszcz Sosnowskiego, trzeba być wyjątkowo ostrożnym – furanokumaryny działają nie tylko w kontakcie ze skórą, ale też unoszą się w powietrzu. Zatem oparzenie może nastąpić nie tylko przez dotknięcie rośliny, ale nawet przejście obok niej.

Jak rozpoznać barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego jest podobny do kopru i też dzięki temu można go łatwiej rozpoznać. Od kopru jednak odróżnia go wielkość – barszcz Sosnoskiego jest o wiele większy i rozłożysty. Od barszczu zwyczajnego (który nie jest niebezpieczny) i kopru odróżnia go też:

  • O wiele większa masywność
  • Rozmiar kwiatów – baldachy barszczu Sosnoskiego mogą osiągać rozmiar nawet 80 cm
  • Rozgałęzienie pędów – w przypadku barszczu Sosnowskiego, łodygi są o wiele bardziej rozłożyste
  • Rozmiar liści – liście barszczu Sosnowskiego mogą mieć rozmiar nawet półtora metra kwadratowego
  • Kolor liści – liście toksycznego barszczu są w kolorze żywej zieleni, podczas gdy liście barszczu zwyczajnego są ciemnozielone.

Oparzenie barszczem Sosnowskim – jak leczyć?

W razie poparzenia barszczem Sosnowskiego trzeba natychmiast dokładnie przemyć skórę letnią wodą z mydłem. Najlepiej też przez dwa dni nie wychodzić z domu – światło słoneczne może tylko nasilić działanie niebezpiecznych związków. Warto sięgnąć też po maści do leczenia suchych i łuszczących się zmian skórnych lub kremy na oparzenia. Nie zaszkodzi skontaktowanie się z lekarzem, aby uniknąć poważnych powikłań.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska