Na 19 października mieszkańcy terenów sąsiadujących z lotniskiem w Balicach zapowiadają kolejną manifestację. Tak jak poprzednio będą protestować przeciwko budowie nowego pasa startowego, ale pojawi się też nowy postulat – zakazu lotów w nocy.

Pasażerowie, którzy planują lot z Balic 19 października powinni przygotować się na utrudnienia związane z dotarciem na lotnisko. Protestujący mogą bowiem zablokować drogi prowadzące do portu lotniczego.

Zobacz, jak rok temu protestowali mieszkańcy Szczyglic, Balic i Rząski

Mieszkańcy Szczyglic, Balic, Rząski chcą ponownie zasygnalizować małopolskich władzom, że nie zgadzają się na budowę nowego pasa startowego w wariancie proponowanym przez zarząd lotniska.

Nowa droga startów i lądowań dla samolotów ma być lekko odchylona od obecnego pasa. Przez to strefa najbardziej uciążliwego oddziaływania portu obejmie inne nieruchomości niż obecnie. Przeciwnicy budowy nowego pasa startowego uważają, że można wyremontować ten obecny. Władze lotniska wykluczają takie rozwiązanie tłumacząc, że wymusiłoby to zamknięcie portu.

Do sprzeciwu wobec inwestycji zostanie dołożony postulat zakazu lotów w nocy. Petycja o wprowadzeniu zakazu startów i lądowań w Balicach od godz. 22 do godz. 6 pojawiła się już w internecie. Jak tłumaczą jej autorzy na wielu europejskich lotniskach stosowane jest takie rozwiązanie, kolejne rozważają jego wprowadzenie.

„Wyjątkowo niekorzystne położenie lotniska w Balicach – mowa tu o niekorzystnym układzie budynków , który dodatkowo potęguje emisję hałasu do środowiska - powoduje, że nie mamy możliwości normalnego funkcjonowania nawet w godzinach nocnych. Cierpią na tym nasze dzieci i osoby starsze. Dzieci są coraz bardziej rozdrażnione, a seniorzy znerwicowani” - można przeczytać w petycji.

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Poważny program

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto