Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będzie rozszerzona dyspensa od uczestnictwa w niedzielnej mszy? Parafie będą zachęcane do transmisji online

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W sobotę, 17 października, w całej Polsce zaczną obowiązywać nowe zasady bezpieczeństwa w walce z koronawirusem. Zmiana obostrzeń dotyczy między innymi uczestnictwa w mszach i nabożeństwach w kościołach. Jednocześnie niektóre diecezje ogłaszają dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej mszy. A jak to wygląda w archidiecezji krakowskiej?

FLESZ - Czym jest długi COVID-19?

Jeśli chodzi o udział w uroczystościach religijnych, w strefie żółtej wprowadzono limit: jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Natomiast w strefie czerwonej - którą teraz zostaje objęty m.in. Kraków i większa część Małopolski - limit to jedna osoba na 7 mkw. Niezmiennie obowiązuje ponadto zakrywanie ust i nosa w kościele, z wyłączeniem osób sprawujących kult.

Biskup bielsko-żywiecki w piątek ogłosił już, że udziela aż do odwołania dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy św. dla wszystkich wiernych tej diecezji i przebywających na jej terenie. "Zachęcamy do uczestnictwa we Mszy św. poprzez środki masowego przekazu oraz wspólną modlitwę w rodzinach. W sposób szczególny o skorzystanie z dyspensy prosimy osoby starsze, przewlekle chore i te, dla których infekcja stanowi wysokie ryzyko" - podkreślono w komunikacie opublikowanym na stronie diecezji bielsko-żywieckiej.

Wcześniej, 13 października, ogólnej dyspensy udzielił też metropolita poznański. Przypomniał, że zgodnie z dekretem z 28 maja br. w Archidiecezji Poznańskiej obowiązuje dyspensa od niedzielnego i świątecznego uczestnictwa we mszy św. dla: osób w podeszłym wieku i kobiet w stanie błogosławionym, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura itp.) oraz osób, które czują wielką obawę przed zarażeniem. "W związku z ograniczeniami dotyczącymi liczby uczestników zgromadzeń religijnych w tzw. strefie czerwonej udzielam ponadto ogólnej dyspensy od wspomnianego obowiązku osobom przebywającym w takiej strefie w okresie jej obowiązywania" - napisał abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański.

Zapytana o dyspensę krakowska kuria również przypomina, że wprawdzie nie obowiązuje (od końca maja) ogólna dyspensa od niedzielnego obowiązku uczestnictwa w mszy św., jednak wciąż z udzielonej przez metropolitę krakowskiego dyspensy mogą skorzystać: wierni w wieku 65 lat i więcej, osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), a także osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

- Zastanawiamy się, czy trzeba jeszcze do tych trzech przypadków dołożyć jeszcze jakiś punkt, rozszerzyć tę obowiązującą dyspensę - powiedział nam ks. Łukasz Michalczewski, rzecznik krakowskiej kurii. Informację na ten temat kuria prawdopodobnie poda jeszcze w piątek. Rzecznik zaznacza, że niektóre diecezje w pewnym momencie całkiem znosiły dyspensę, która wiązała się z pandemią, a w archidiecezji krakowskiej dla określonych grup wiernych została ona utrzymana.

Po lockdownie, wraz z odmrażaniem gospodarki i znoszeniem limitów osób w kościołach, większość parafii rezygnowała z wcześniej wprowadzonych transmisji online mszy św. i nabożeństw. Czy teraz kościoły ponownie włączą kamerki i takie transmisje internetowe powrócą? - Pojawi się zachęta do tego, żeby dla ludzi, którzy nie będą mogli uczestniczyć w mszy św., transmitować je z parafii - to już teraz zapowiada ks. Michalczewski. Nie wiadomo na razie, jakie jeszcze wskazówki i zachęty znajdą się w komunikacie kurii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska