Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bernie Sanders dostanie "rękawice furmańskie" od sądeckich górali. Inspiracją było zdjęcie senatora z zaprzysiężenia Bidena [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Bernie Sanders na zaprzysiężeniu Joe Bidena.
Bernie Sanders na zaprzysiężeniu Joe Bidena. East News
Jeszcze w tym tygodniu do senatora Berniego Sandersa górale z Łomnicy-Zdrój i Piwnicznej-Zdrój wyślą "rękawice furmańskie", które są tradycyjnym rękodziełem Sądecczyzny. Inspiracją do utkania dla niego rękawic było zdjęcie z zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena, a także fakt, że rodzina Sandersa pochodzi ze Słopnic pod Limanową. Odwiedził je w poszukiwaniu swoich korzeni w 2013 roku. - Dla Berniego Sandersa postanowiliśmy utkać rękawice tradycyjne, z grubej wełny, ze wzorem, który znajduje się na rękawicach ze zbiorów muzealnych w Piwnicznej-Zdroju - mówi Małgorzata Polańska-Kubiak, jednak z tkaczek robiących rękawice dla senatora.

Górale: Dla Berniego Sandersa postanowiliśmy utkać rękawice tradycyjne, z grubej wełny

Podczas zaprzysiężenia nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych uwagę światowych mediów przykuły wełniane rękawice Berniego Sandersa. Fotoreporter Brendan Smialowski fuwiecznił je na zdjęciu, które szybko obiegło internet. Amerykański senator stał się bohaterem niezliczonych memów.

Dla górali z regionu Beskidu Sądeckiego cała sytuacja była impulsem, aby utkać dla Sandersa "rękawice furmańskie", które są unikatowym dziedzictwem tego regionu.

- Rękawice furmańskie były tu tkane od zawsze. Powszechnie hodowano polskie owce górskie odmiany barwnej (z przewagą czarnych), pozyskiwano od nich wełnę, z której tkano płótno samodziałowe, a pozostałe resztki uprzędzionej włóczki wykorzystywano do wykonania rękawic. Nazywano je "furmańskimi" z racji tego, że najczęściej były noszone przez furmanów, pracujących przy zwózce drewna z lasu lub podczas zimowych prac w gospodarstwie - mówi Barbara Talar, kustosz Muzeum Regionalnego Towarzystwa Miłośników Piwnicznej.

W muzeum są przechowywane drewniane krosna - formy do ich wyplatania oraz kilka dawnych oryginalnych rękawic, z których najstarsza liczy blisko 100 lat. Dzięki pracy kilku pasjonatów umiejętności tkackie są nadal kultywowane. Jest to więc ciągle żywa tradycja.

- Dla Berniego Sandersa postanowiliśmy utkać rękawice tradycyjne, z grubej wełny, ze wzorem, który znajduje się na rękawicach ze zbiorów muzealnych w Piwnicznej-Zdroju - powiedziała Małgorzata Polańska-Kubiak, jednak z tkaczek robiących rękawice dla senatora.

Rękawice dla Sandersa. Renesans przestrzennego tkactwa

Obecnie przestrzenne tkactwo czarnych górali przeżywa swój renesans, głównie za sprawą ś.p. Michała Nakielskiego, który przekazał tę umiejętność kolejnym tkaczom z Piwnicznej-Zdroju i okolic. Współcześnie tkane są nie tylko rękawice furmańskie, ale też czapki, kapcie i zarękawki (opaski na nadgarstek). Charakteryzuje je niepowtarzalna gama wzorów i kolorów.

- Tkane czapki i rękawice zachwycają zarówno miłośników góralskiej tradycji jak i wyszukanego stylu. Nabrały one nowych kolorów i wzorów stając się unikatowym dodatkiem do niemalże każdego zimowego stroju. Technika ich wykonania, jest niepowtarzalna, a co najważniejsze, przetrwała w naszym regionie i obecnie wiele osób tka po domach - mówi Urszula Lis, wiceprezes Stowarzyszenia Górale Karpat, która od dwóch lat sama tka rękawice i czapki.

Bernie Sanders ma polskie korzenie

Senator Bernie Sanders, były kandydat w wyborach na najwyższy urząd w Stanach, odwiedził Słopnice w sierpniu 2013 roku. Dla niego to była podróż sentymentalna, do korzeni: stąd, w 1921 roku, wyemigrował do Ameryki jego ojciec, Eliasz Sanders.

Rodzinny dom Sandersów w Słopnicach już nie stoi. Stał długo, do lat dziewięćdziesiątych, niszczejący, nieremontowany, opuszczony. W końcu został wyburzony.

W galerii można zobaczyć nie tylko rękawice dla Sandersa, ale również memy z nim w roli głównej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska