Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Beskid. Sęp płowy wrócił do Polski. Sensacja ornitologiczna pod Babią Górą

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
Tego przyrodnicy się nie spodziewali. Dokonując oględzin szkód wyrządzonych przez wilki zaobserwowali sępa płowego. Jak sami mówią, trzeba to wręcz uznać za sensację ornitologiczną. - Sępy te widywane były w Polsce niezwykle rzadko - mówią przyrodnicy.

Odkrycia dokonał Podleśniczy Leśnictwa Police Jerzy Sikora, gdy dokonywał oględzin szkód dokonanych przez wilki w rejonie Hali Śmietanowej. Zobaczył wówczas żerującego na zabitej owcy sępa płowego.

- Obserwację należy uznać za sensację ornitologiczną, bowiem sępy widywane są w Polsce niezwykle rzadko. Na Podhalu ostatnia taka obserwacja miała miejsce w maju 2006 roku w centrum Zakopanego. Przypuszcza się jednak, że tamten przypadek miał związek z bardzo niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które zmusiły młodego osobnika do odpoczynku - informuje Nadleśnictwo Nowy Targ, które opublikowało informację o odkryciu.

Wcześniej sępy uchwycili przyrodnicy z Babiogórskiego Parku Narodowego.

- Ptaki te są obserwowane w naszym kraju na przelotach. Rozpiętość skrzydeł sępa płowego osiąga 265 cm, a naszego największego krajowego bielika osiąga granicę 240 cm - informują przyrodnicy z BPN.

Tym razem jednak obserwacja miała miejsce w okresie pięknej pogody. Bardzo możliwe, że obecność żerującego na Hali Śmietanowej (w bezpośrednim sąsiedztwie Babiogórskiego Parku Narodowego) sępa, to efekt jego udanej reintrodukcji na południu Europy.

- Miejmy nadzieję, że ten wyspecjalizowany, zagrożony wyginięciem padlinożerca będzie częstszym gościem na naszym niebie, mimo że przepisy sanitarne zobowiązujące właścicieli gruntów do utylizacji padłej zwierzyny temu nie sprzyjają - dodaje Nadleśnictwo Nowy Targ.

Specjaliści z zakresu ornitologii dodają, że obecnie na Podtatrzu nie ma żadnych gniazd sępa płowego. Dodają jednak, że są zapiski, że ponoć 150-200 lat temu miały one swoje gniazda w Tatrach. Wówczas jednak miały one więcej pożywienia. Na Podtatrzu było dużo więcej owiec. Sępy żywiły się padłymi zwierzętami. Teraz pogłowie owiec spadło, a i ludzie utylizują martwe zwierzęta. Jednak co kilka lat te ptaki są obserwowane na terenie naszego kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska