Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biało-czerwony marsz i śpiewanie hymnu. Tak Kraków świętował setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA]

Bartosz Dybała
Bartosz Dybała
Metropolita przypomniał, że wolność nie jest dana raz na zawsze, a wojewoda mówił o wspólnym budowaniu przyszłości Polski.

11 listopada, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Kraków przybrał barwy biało-czerwone, a jego mieszkańcy oraz przyjezdni wspólnie śpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Oficjalne uroczystości trwają od samego rana, a zaczęły się od złożenia przez wojewodę małopolskiego Piotra Ćwika wieńca przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

Abp. Marek Jędraszewski: Wolność nigdy nie jest dana raz na ...

Tłumy świętujących przeniosły się później do katedry wawelskiej, gdzie uroczystą mszę świętą odprawił abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski. W swojej homilii odwołał się m.in. do słów preambuły Konstytucji 3 Maja, które, jak stwierdził, spełniły się w 1918 roku.

- Wolność narodu przez sześć pokoleń Polaków stawiana ponad wszystko, ceniona „drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą, egzystencję polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu”, doczekała się wreszcie zbawiennych owoców. To już nie tylko poczucie niezawisłości i suwerenności - to obiektywny fakt: Polska stała się naprawdę wolna „od hańbiących obcej przemocy nakazów” - mówił metropolita.

A podczas uroczystego poświęcenia Monstrancji 100-lecia, zwanej Lumen Gentium, zwracał uwagę, że wolność nigdy nie jest dana raz na zawsze. - Ta monstrancja mówi, że dar wolności trzeba traktować jako nieustannie odzyskiwany i wybłagiwany u Boga na klęczkach - mówił abp. Jędraszewski.

Monstrancja, która jest darem wdzięczności za 100 lat niepodległości naszej ojczyzny, została przekazana do Sanktuarium św. Jana Pawła II. Jej fundatorem jest Fundacja Aniołów Miłosierdzia, wspierająca jedyne hospicjum na Litwie.

5. Krakowski Bieg Niepodległości - z okazji 11 listopada pob...

Kulminacyjny moment uroczystości nastąpił w samo południe, kiedy wszyscy zgromadzeni w katedrze wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, dołączając w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu!”. Wcześniej jego historię przypomniał ks. prof. Jacek Urban.

- Prosta w formie pieśń, dedykowana generałowi Dąbrowskiemu i jego żołnierzom, zrobiła niezwykłą karierę. Stała się polską „Marsylianką” i połączyła wszystkich Polaków - mówił duchowny. Przypomniał, że w 1809 r. to właśnie przy dźwiękach „Mazurka” książę Józef Poniatowski wprowadzał wojsko polskie do Krakowa.

- Niech ta pieśń podnosi naszego ducha. Niech się wzniesie dzisiaj ze szczególną wdzięcznością za tych wszystkich, którym zawdzięczamy 100 lat temu odzyskaną wolność i suwerenność - skwitował ks. prof. Urban.

Kraków. Największe karaoke w Polsce. Krakowianie zaśpiewali ...

Wychodzących z katedry witały setki biało-czerwonych flag, z którymi świętujący przemaszerowali ze Wzgórza Wawelskiego na plac Matejki, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Wojewoda Piotr Ćwik zwrócił uwagę, że wielcy bohaterowie, którzy walczyli o suwerenność naszego kraju, stawiają nam dziś zadanie budowania wspólnej rzeczywistości.

- To nam dzisiaj przychodzi budować przyszłość naszego kraju. Możemy jeszcze wiele dokonać. Ale Polska będzie wielka, jeśli będziemy wspólnie budować jej przyszłość - mówił Ćwik. Wojewoda wręczył ordery i odznaczenia państwowe zasłużonym dla niepodległości Polski, jak również akty nabycia obywatelstwa polskiego 9 osobom, pochodzącym m.in. z Białorusi, Egiptu, Rosji i Ukrainy.

Świętowanie setnej rocznicy odzyskania niepodległości trwa nadal. O godz. 17 na Rynku Głównym odbyła się 70. Lekcja Śpiewania „Radosna niepodległości”. Z kolei o godz. 19 w Centrum Kongresowym ICE Kraków rozpocznie się koncert pianisty Pawła Kaczmarczyka, który zaprezentował utwory ze swojego nowego albumu zatytułowanego Kaczmarczyk vs. Paderewski - „Tatra”.

70. Krakowska Lekcja Śpiewania pod hasłem „Radosna Niepodleg...

Krakowskie uroczystości zgromadziły nie tylko mieszkańców stolicy Małopolski, ale również przyjezdnych, np. ze Śląska. Czego życzyli Polsce i sobie jako jej obywatelom na kolejne sto lat?

Pan Marek: - Spokoju i pokoju. To jest najważniejsze.

Pani Beata: - Aby bardziej niż polityków, liczył się nasz głos.

Kraków zaświecił się na biało-czerwono [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska