Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biblioteka Kraków rzuca czytelnicze wyzwanie: 52 książki w ciągu roku

Julia Kalęba
Julia Kalęba
Wśród 52 kategorii znalazły się między innymi takie, jak tytuł nagrodzony Noblem, książka z cyfrą w tytule, dzieło Stanisława Lema, antologia opowiadań, polski kryminał, książka dwóch autorów czy wywiad rzeka.
Wśród 52 kategorii znalazły się między innymi takie, jak tytuł nagrodzony Noblem, książka z cyfrą w tytule, dzieło Stanisława Lema, antologia opowiadań, polski kryminał, książka dwóch autorów czy wywiad rzeka. Sylwia Penc / Polska press
Jeżeli na liście noworocznych postanowień zabrakło literatury, warto ten punkt nadrobić i wziąć udział w wyzwaniu rzuconym przez Bibliotekę Kraków. Miejska sieć wypożyczalni książek ruszyła z akcją #52tygodniezBibliotekąKraków, podczas której każdego tygodnia proponuje do przeczytania książkę w jednej z 52 kategorii.

FLESZ - Przedsiębiorcy nie godzą się na lockdown

Cel jest prosty: przeczytanie minimum jednej książki na tydzień, a w efekcie 52 tytułów z 52 różnych kategorii w ciągu roku. Biblioteka stworzyła listę, na której co tydzień zostaje odhaczona jedna z nich. Propozycję kategorii wysuwają pracownicy wypożyczalni albo zaproszeni przez nich goście. Wyzwanie na nowy tydzień pojawia się w każdą niedzielę na Facebooku Biblioteki Kraków.

Wśród 52 kategorii znalazły się między innymi takie, jak tytuł nagrodzony Noblem, książka z cyfrą w tytule, dzieło Stanisława Lema, antologia opowiadań, polski kryminał, książka dwóch autorów czy wywiad rzeka. Od początku roku na zaktualizowanej liście odhaczono już dwie z nich - książkę z literatury krajów azjatyckich oraz traktującą o rozwoju osobistym. Dołączający do wyzwania mogą nadrobić niewielkie - jak na razie - braki albo rozpocząć wyzwanie od trzeciej kategorii i uczestniczyć w wyzwaniu dłużej.

A wyzwaniem na trzeci tydzień jest przeczytanie książki krakowskiego autora. I tutaj wybór tytułu w obrębie kategorii pozostaje dowolny, ale Biblioteka Kraków poleca "Zagrodę Zębów" Wita Szostaka, zaproponowaną czytelnikom przez Radosława Raka, lekarza weterynarii i pisarza, zdobywcę Nagrody Literackiej "Nike" w 2020 za powieść "Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli". "Zagroda zębów" to zbiór miniatur literackich, będących apokryficznymi wersjami mitu Odysa, w których autor próbuje prześledzić alternatywne, nieistniejące wersje mitu.

Planszę z kategoriami można pobrać ze strony internetowej Biblioteki Kraków. Z kolei na jej facebookowym profilu uczestnicy wyzwania są zaproszeni do dzielenia się swoimi pytaniami lub propozycjami książek w kolejnych kategoriach.

Na tej samej zasadzie biblioteka przygotowała wyzwanie dla dzieci. Na liście 52 kategorii młodzi czytelnicy będą mogli wybierać spośród książki o podróży, przyjaźni albo pasji, komiksu, tytułu, na podstawie którego powstał film, fantastyki, książki grubej na 3 centymetry albo zawierającej imię w tytule. Jedną z kategorii jest także książka wyróżniona w Nagrodzie Żółtej Ciżemki, konkursie zwracającym uwagę na najpiękniejsze i najbardziej wartościowe książki dla dzieci i młodzieży, organizowanym co roku przez Bibliotekę Kraków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska