Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Biedronki azjatyckie wciskają się w każdą szparę, by znaleźć się w domach. Biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla alergików

Małgorzata Gleń
Małgorzata Gleń
Biedronki azjatyckie
Biedronki azjatyckie Małgorzata Gleń
Biedronki azjatyckie, które jesienią próbują wejść do naszych domów, mogą być niebezpieczne dla człowieka, zwłaszcza takiego, który jest alergikiem. Wytwarzają uczulające enzymy.

Biedronek azjatyckich jest tak dużo, że można nazwać je już plagą

W ciepłe, słoneczne dni potrafią wręcz "oblepić" nagrzane ściany domów. Nie zostają na zewnątrz. Ich celem są nasze domy i mieszkania. Szukają w nich schronienie przed zimą.

Te biedronki to gatunek inwazyjny. W Polsce, najpierw w okolicach Poznania, pojawiły się w 2006 roku. Teraz są w całym kraju.

- W sobotę zostawiłam otwarte okno od łazienki i wyszłam na kilka godzin z domu. Po powrocie musiałam ściągać je ze ścian i podłogi odkurzaczem - opowiada Ewelina Malczyk spod Krzeszowic. - Co gorsza one są wyjątkowo szybkie, trudno za nimi nadążyć - dodaje.

Wciskają się też w szpary okien. - Gdy otworzyłam okno w pokoju do mycia, to miedzy skrzydłem a framugą było ich kilkanaście. Jak tam weszły? Nie wiem. Dotąd myślałam, że mam szczelne okna - bezradzie przyznaje Justyna Żebrak z Oświęcimia.

Biedronki azjatyckie. Podobne do jednokropek, ale są w wielu kolorach

Biedronki azjatycki mają różne kolory. Są żółte w czarne kropki, pomarańczowe i czerwone. Mogą być też czarne w kolorowe kropki. Są też jednokolorowe. Co więcej ich ugryzienie może być nie tylko bolesne, ale i niebezpieczne dla zdrowia.

Biedronki azjatyckie są niebezpieczne dla alergików

Biedronki azjatyckie wydzielają płyny obronne, gdy czują się zagrożone. Te płyny są szczególnie szkodliwe dla oczu. Wystarczy, że owada podniesiemy, a płyn zostanie nam na palcach. Mogą też boleśnie ugryźć.

Biolog Łukasz Bożycki tłumaczył "Dziennikowi Zachodniemu", że ich hemolimfa może nas uczulać. Są trujące dla alergików. Możemy czuć swędzenie, pieczenie, a nawet w ostrych przypadkach - mieć trudności z oddychaniem.

Biedronki azjatyckie, których ostatnio jest tak dużo to biedronki arlekinowe (Harmonia axyridis). W XIX wieku sprowadzono do Stanów Zjednoczonych oraz Europy, by zwalczały mszyce. Pochodzą one z południowo-wschodniej Azji.

Jest też dobra wiadomość- im będzie zimnej, tym będą mniej aktywne.

FLESZ - Gotówka odchodzi do lamusa?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska