Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bilet do zdrowia dla Andrzeja. Lubianego kierowcę autobusów spod Tarnowa w walce z guzem mózgu wspiera armia osób [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Andrzeja dobrze znają mieszkańcy m.in. Lubczy, Zalasowej czy Skrzyszowa. Przez lata spotykali go za kierownicą autobusu, który kursował do Tarnowa. Woził też mieszkańców całego regionu na wycieczki, po całej Polsce i zagraniczne
Andrzeja dobrze znają mieszkańcy m.in. Lubczy, Zalasowej czy Skrzyszowa. Przez lata spotykali go za kierownicą autobusu, który kursował do Tarnowa. Woził też mieszkańców całego regionu na wycieczki, po całej Polsce i zagraniczne archiwum prywatne
Przez blisko 20 lat woził mieszkańców podtarnowskich miejscowości na trasie z Lubczy do Tarnowa - do pracy, szkoły czy na studia. Lubiany, kulturalny, z poczuciem humoru, prawdziwy kierowca z powołania. Z wycieczkami i pielgrzymkami Andrzej Kłusek objechał niemal całą Europę – od Portugalii po Ural, dowożąc każdą z nich bezpiecznie do celu. Dobrze znają go również piłkarze i kibice Bruk-Betu Termaliki. To z nim jeździli na mecze. Teraz pan Andrzej potrzebuje biletu do... zdrowia.

Nierówna walka z glejakiem kierowcy spod Tarnowa

12 stycznia 2020 roku. W tym dniu spokojne dotąd życie rodziny Kłusków z Woli Lubeckiej
wywróciło się do góry nogami.

- Oglądaliśmy akurat razem skoki narciarskie w telewizji. W pewnym momencie Andrzej nagle poczuł się gorzej. Miał problemy z wysłowieniem się, dostał ataku epilepsji. Od razu wezwaliśmy pogotowie. Zabrali męża do szpitala świętego Łukasza. Tam wykonano mu tomografię głowy – opowiada żona Magdalena.

Bliscy początkowo myśleli, że to udar, ale wynik badania nie pozostawiał żadnych wątpliwości. W głowie Andrzeja ukrył się glejak wielopostaciowy- najbardziej agresywny i złośliwy guz mózgu. Zdradliwy, bo nie dawał wcześniej objawów do niepokoju.

Czasu na działanie było niewiele. Rodzina szybko znalazła lekarza i klinikę w Gliwicach, gdzie operacyjnie wycięta została duża część nowotworu, który zagnieździł się w płacie czołowo-skroniowym. Potem była długa i obciążająca terapia chemią i radioterapią.

Niestety ponowione na wiosnę tego roku prześwietlenia wykazały nawrót choroby. Potrzebna była kolejna operacja, aby wyciąć guza, gdyż komórki nowotworowe znowu zaczęły się namnażać. Skutkiem obu operacji jest m.in. niedowład prawej części ciała, stąd Andrzej cały czas przechodzi rehabilitację. - Najgorsze dla niego, ale i dla nas, którzy z nim jesteśmy było to, kiedy musiał usiąść na wózku inwalidzkim. Dotąd był zawsze w pełni sprawny, lubił grać w piłkę, a teraz nie był w stanie samemu przejść kilku kroków – opowiada Magdaena.

Szansą dla Andrzeja - terapia w Niemczech

Kłuskowie mieli chwile załamania i zniechęcenia, ale z pomocą wielu życzliwych im osób pokonali je. Rozpoczęła się właśnie szeroka – prowadzona na kilku frontach – akcja, która skutkować ma wyjazdem 45-latka do specjalistycznej kliniki w Niemczech, gdzie poddany zostanie immunoterapii, czyli nowatorskiej metodzie, która daje szansę na zahamowanie rozwoju choroby.

- Od dwóch lat nie mogę dopuścić myśli, że mogłoby go zabraknąć. Zagrożenie patrzy mu w oczy, a on przyjmuje je z odwagą i nie daje się zastraszyć! W tej trudnej sytuacji stara się wesprzeć i pocieszać żonę oraz dzieci, więc my nie możemy pozostawić go samego. Póki są możliwości i nadzieja, musimy próbować! - napisała na portalu Siepomaga Marta Wiśniowska – siostra Andrzeja.

Odzew był natychmiastowy. Na internetowej skarbonce szybko zaczęły przybywać pieniądze.

[

](https://www.siepomaga.pl/andrzej-klusek "Siepomaga - akcje charytatywne")

Na początek potrzeba co najmniej 160-170 tysięcy złotych, ale nie wiadomo, czy nie dojdą dodatkowe koszty. Stąd inne, spontaniczne inicjatywy, jak organizowane w internecie licytacje (grupa na FB: Andrzej potrzebuje biletu do zdrowia), na które sąsiedzi i znajomi lubianego kierowcy wystawiają najróżniejsze rzeczy czy oferują przeróżne usługi.

Ze swoim kolegą po fachu jednoczą się firmy przewozowe, zabierając symbolicznie Andrzeja na zagraniczne wycieczki i wpłacając na konto równowartość biletu, a strażacy i przedsiębiorcy nominują się nawzajem w sieci i przekazują datki dla niego.

- Każda wpłacona złotówka to dla nas promyczek nadziei, że jeszcze nie wszystko stracone. Dziękujemy gorąco za każdy okazany gest wsparcia. To dodatkowo mobilizuje i dodaje sił w tej nierównej walce – mówi Magdalena Kłusek.

Istotny jest czas. Jeżeli uda się w miarę szybko zebrać potrzebną kwotę, to Andrzej mógłby pojechać na leczenie do Niemiec już w listopadzie.

FLESZ - Jest szczepionka na malarię!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska