Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bochnia. Grupa radnych chce odwołania poniedziałkowej sesji lub przeprowadzenia jej przez internet

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
W poniedziałek ma się odbyć nadzwyczajna sesja rady miasta Bochnia bez udziału publiczności. Jeden z klubów radnych chce jednak jej przesunięcia o dwa miesiące lub zorganizowania jej w formie telekonferencji. Wniosek trafił na ręce przewodniczącego rady miasta.

FLESZ - Koronawirus. Część sklepów zamknięta

Pierwotnie sesja miała się odbyć - zgodnie z wieloletnią bocheńską tradycją - w ostatni czwartek marca. Burmistrz Stefan Kolawiński wystąpił jednak do przewodniczącego o zwołanie sesji w trybie nadzwyczajnym już w poniedziałek 23 marca. Ma się ona odbyć bez udziału publiczności w obecności niezbędnych urzędników.

Ale część radnych obawia się brać udział w obradach nawet w tak okrojonej formie. Nie bez powodu w ostatnich dniach zrezygnowano z przeprowadzenia posiedzeń kilku komisji. - Radni mówili, że nie przyjdą, bo boją się o zdrowie swoje i bliskich, nie byłoby wymaganego kworum i posiedzenia komisji nie byłyby ważne - mówi radny Damian Słonina.

W tej sytuacji radni klubu Bocheńska Wspólnota Samorządowa wystąpili w wnioskiem do przewodniczącego rady miasta Bogdana Kosturkiewicza o przełożenie sesji o dwa miesiące lub o jej przeprowadzenie w sposób zdalny. Uzasadniają to stanem zagrożenia epidemicznego i walką z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. - Potwierdzeniem słuszności naszej prośby jest sposób obradowania ważnych gremiów państwa (np. skajpowe posiedzenia Rady Ministrów) lub odwołanie w Polsce sesji wielu samorządów różnych szczebli - napisali radni Jerzy Lysy, Damian Słonina i Janusz Możdżeń.

Zwrócono uwagę, że część radnych ma ponad 65 lat, a więc jest w grupie ryzyka, dlatego ich narażanie byłoby nierozsądne. - Burmistrz ma prawo w stanie wyższej konieczności (a taki jest obecnie w kraju) dysponować środkami finansowym między tzw. działami, bez wcześniejszej decyzji Rada Miasta - przypomina Jerzy Lysy. Klub radnych domaga się również wstrzymania pobierania opłat parkingowych w Bochni wzorem Krakowa.

Bogdan Kosturkiewicz w rozmowie z "Gazetą Krakowską" stwierdził, że właściwym adresatem wniosku jest burmistrz, ponieważ to on wystąpił o zwołanie sesji. Burmistrz Stefan Kolawiński uważa jednak, że niemożliwe jest przeprowadzenie sesji w Bochni online, bo prawo lokalne tego nie przewiduje. Gospodarz Bochni ma nadzieję, że radni stawią się w poniedziałek o 9 rano w wymaganej liczbie i sesja będzie ważna.

Burmistrz nie dopuszcza również możliwości wstrzymania pobierania opłat za parkowanie. Jego zdaniem, miasto naraziłoby się w ten sposób na zapłatę odszkodowania operatorowi Strefy Płatnego Parkowania.

Oto pełna treść wniosku klubu radnych:

Szanowny Pan
dr inż. Bogdan Kosturkiewicz
Przewodniczący Rady Miasta Bochnia
Bochnia, 18.03.2020 r.

W imieniu Klubu Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośbą o przesunięcie o 2 miesiące marcowej sesji Rady Miasta Bochnia lub o przeprowadzenie jej w wersji elektronicznej - bez osobistego udziału radnych na sali obrad UM. Ponadto prosimy aby zasugerować PT przewodniczącym poszczególnych komisji problemowych RM, by telefonicznie wypracowały swoje stanowiska w sprawach, które muszą być obecnie poruszone.

Powyższy wniosek uzasadniamy faktem, że wobec ogłoszonego przez Rząd RP stanu zagrożenia epidemicznego kraju, należy dochować wszelkich środków ostrożności, które przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Potwierdzeniem słuszności naszej prośby jest sposób obradowania ważnych gremiów państwa (np. skajpowe posiedzenia Rady Ministrów) lub odwołanie w Polsce sesji wielu samorządów różnych szczebli. Podkreślam, że wśród radnych jest wiele osób z przedziału wiekowego 65+ (autorzy niniejszego wniosku jeszcze nie mieszczą się w tym przedziale) więc niepotrzebne narażanie radnych byłoby poważnym błędem ze względów medycznych.

Pragniemy podkreślić, że organ wykonawczy (Burmistrz) ma prawo w stanie wyższej konieczności (a taki jest obecnie w kraju) dysponować środkami finansowym między tzw. działami - bez wcześniejszej decyzji organu stanowiącego (Rada Miasta). W tej sytuacji oczekujemy, że nasze pieniądze samorządowe z nierozpoczętych inwestycji w wys . ok. 2 mln zł (przede wszystkim z remontu tzw. kuźni i lodowni na Plantach) zostaną przekazane na zakup korona-testów oraz środków ochrony dla personelu medycznego w szpitalu i pozostałych bocheńskich placówkach służby zdrowia.

Jednocześnie wnioskujemy, aby Burmistrz w trybie natychmiastowym zakazał pobierania opłat za parkowanie prywatnych pojazdów w centrum miasta, gdyż korzystanie z publicznej komunikacji zwiększa ryzyko zarażenia - co podawane jest w bieżących komunikatach Ministerstwa Zdrowia - szczególnie, że w Bochni zmniejszono ilość kursów autobusowych. Przypominamy, że miasto straci na tym niewielkie środki, gdyż czerpie mniej niż 10% zysku z parkomatów.

Z poważaniem
Jerzy Lysy - przewodniczący Klubu Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa
Janusz Możdżeń - radny
Damian Słonina - radny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska