Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Boże Narodzenie 2022. Jak radzić sobie ze świątecznym przejedzeniem? [ROZMOWA Z DIETETYKIEM]

opr. Magda Smoleń
W niektórych domach na czas Świąt Bożego Narodzenia gotowane są potrawy, które podaje się tylko raz w roku, dlatego trudno oprzeć się tym wszystkim wspaniałościom... Jak poradzić sobie z dolegliwościami trawiennymi, a przede wszystkim jak jeść mądrze w święta? Odpowiada dietetyczka.
W niektórych domach na czas Świąt Bożego Narodzenia gotowane są potrawy, które podaje się tylko raz w roku, dlatego trudno oprzeć się tym wszystkim wspaniałościom... Jak poradzić sobie z dolegliwościami trawiennymi, a przede wszystkim jak jeść mądrze w święta? Odpowiada dietetyczka. Fot. Marian Satała
Tradycyjne, polskie święta Bożego Narodzenia to suto zastawiony stół. W niektórych domach gotowane są potrawy, które podaje się tylko raz w roku, dlatego trudno oprzeć się tym wszystkim wspaniałościom, gdy w dodatku mama czy babcia dopinguje: „Jedz, bo się zmarnuje!”. Dietetyk Natalia Chybzińska z Kukuła Healthy Food podpowiada m. in. jak radzić sobie ze świątecznym przejedzeniem.
Dietetyk Natalia Chybzińska z Kukuła Healthy Food podpowiada  m. in. jak radzić sobie ze świątecznym przejedzeniem.
Dietetyk Natalia Chybzińska z Kukuła Healthy Food podpowiada m. in. jak radzić sobie ze świątecznym przejedzeniem.

Uczucie ciężkości, zgaga, niestrawność to typowe dolegliwości, które towarzyszą nam podczas świąt, co robić by je zminimalizować, a najlepiej nie mieć żadnych dolegliwości?

Podczas przygotowań do świąt, a także podczas samych świąt Bożego Narodzenia pamiętajmy przede wszystkim o regularnych posiłkach. W natłoku przedświątecznych obowiązków często zapominamy o podstawowych czynnościach, jak zjedzenie śniadania, czy wypicie szklanki wody. Nieregularne jedzenie, czy nieodpowiednie nawodnienie organizmu może powodować uczucia pustki w żołądku, osłabienie, ból brzucha, a nawet zaparcia. Aby tego uniknąć postarajmy się zadbać o wspomniane szczegóły.

Jeśli jednak podczas świąt chcemy spróbować wszystkich przygotowanych przysmaków warto, by były to małe porcje i bez kalorycznych dodatków, bo nawet próbując wszystkiego po symbolicznej 1 łyżce, najczęściej i tak dzienny bilans przekracza kaloryczne normy.

Można jakoś „odchudzić” wigilijne i świąteczne dania?

Unikajmy ciężkostrawnych, smażonych potraw. Ryby i mięsa najlepiej jest upiec lub ugotować na parze, pierogi powinny być ugotowane w wodzie i podawane bez okrasy, czy dodatkowego podsmażania. Przygotowując potrawy świąteczne pamiętajmy, by było w nich dużo warzyw i produktów pełnoziarnistych. by w ten sposób ograniczyć nadmiar tłuszczu. Unikajmy również pustych kalorii w napojach, a więc soków i napojów gazowanych. Dla naszego organizmu najlepsze będą woda, herbata bez cukru i napary ziołowe. Pamiętajmy również, że dobrym rozwiązaniem większości dolegliwości pokarmowych związanych ze spożyciem świątecznych potraw będzie 3-4 godzinny odpoczynek pomiędzy posiłkami oraz rodzinny spacer.

Jak przyspieszyć proces trawienia?

Polecam rożnego rodzaju zioła i przyprawy, którymi warto wzbogacać przygotowywane dania. Ważne jest tez prawidłowe nawodnienie. Warto pić przede wszystkim wodę. Można ją wzbogacić świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny lub przyprawami przyspieszającymi trawienie. Polecam również napary ziołowe, przede wszystkim te z mięty pieprzowej, rumianku, czy kopru włoskiego.
Świąteczne przyprawy ułatwiające trawienie to:

  • Cynamon - ma korzystny wpływ na procesy trawienne oraz przyspieszenie metabolizmu, dodatkowo obniża cholesterol oraz poziom glukozy we krwi.
  • Imbir - zawarty w nim gingerol wykazuje podobny wpływ na procesy trawienne co kapsaicyna zawarta w papryczce chili. Dzięki właściwościom pobudzającym motorykę przewodu pokarmowego oraz zwiększającym ilość produkowanej żółci może w korzystny sposób wpłynąć na metabolizm.
  • Chilli: zawarta w niej kapsaicyna powoduje pobudzenie przemiany materii poprzez zwiększenie wydatkowanej energii w postaci ciepła.

Jak poradzić sobie ze świąteczną zgagą?

Istnieje wiele sposobów na walkę ze zgagą. Wśród nich jest: picie wywaru z siemienia lnianego lub wody z miodem i odrobiną octu jabłkowego. Zalecane są również herbatki ziołowe np. z imbirem, która ma na celu poprawę procesów trawiennych oraz pozbycie się zgagi. Można również wypić sok warzywny, np. z buraka, marchwi lub świeżego ogórka - mają one odczyn zasadowy dzięki czemu pomogą zredukować objawy zgagi i towarzyszący jej dyskomfort.
Inną metodą walki ze zgagą jest podniesienie wezgłowia łóżka 10-15 cm podczas odpoczynku, dzięki czemu zapobiegniemy cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Warto również pamiętać, że jeśli już potrzebujemy się położyć to najlepiej na lewym boku - w tej pozycji enzymy produkowane w trzustce i soki żołądkowe lepiej przepływają przez nasz organizm.

Czy w Święta da się nie przytyć?

Zdecydowanie większy wpływ na nasze zdrowie oraz masę ciała mają pozostałe dni w roku niż trzy dni świąt. Jeśli przez cały rok ciężko pracujemy nad naszą sylwetką oraz zdrowiem, nie zaprzepaścimy tego przez kilka dni świątecznego folgowania. Mimo wszystko, jeśli planujemy zakończyć czas Bożego Narodzenia z taką samą masą ciała, z jaką go rozpoczęliśmy powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • Wszystko z umiarem - jeśli na naszym wigilijnym stole zagości 12 potraw i planujemy skosztować wszystkich lub większości z nich to pamiętajmy, aby wybierać małe porcje. W ten sposób istnieje szansa, że zakończymy wigilijną kolację z miłym uczuciem sytości, lecz nie będziemy ociężali.
  • Starajmy się wybierać mniej kaloryczne potrawy oraz omijać ciężkostrawne, smażone na głębokim tłuszczu lub nim polane dania. Oszczędzimy sobie w ten sposób dodatkowych kalorii oraz ewentualnych dolegliwości żołądkowych.
  • Nie zapominajmy o wodzie, ALE unikajmy kolorowych napojów, czy też soków, które stanowią jedynie dodatkowe kalorie. Dobre dla nas będą też lekkie napary herbaciane i ziołowe np. z mięty czy rumianku, które pobudzają trawienie.
  • ... i NAJWAŻNIEJSZE - pamiętajmy aby nie spędzić całych Świąt na siedząco. Postarajmy się wyjść na spacer z rodziną lub po prostu pobawić się z dziećmi. Jakakolwiek forma aktywności fizycznej w tym czasie wpłynie pozytywnie na nasz metabolizm oraz pozwoli spalić kilka kalorii.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska