Browar Tenczynek. Tu warzy się regionalne piwo zgodnie ze sztuką

Artykuł sponsorowany MANUFAKTURA PIWA WÓDKI I WINA SPÓŁKA AKCYJNA
Jak powstaje piwo w Browarze Tenczynek? Przede wszystkim powoli. W charakterystycznych, zabytkowych budynkach piwo nabiera smaku przez wiele tygodni, a przez całą dobę czuwają nad nim doświadczeni piwowarzy. Tu nic nie jest zautomatyzowane. Tu piwo warzy się jak dawniej – w otwartych kadziach, by nabrało wyjątkowego smaku i aromatu.

Miłośnicy piw regionalnych, rzemieślniczych, wyjątkowych doskonale znają tenczyński browar. W tej niewielkiej wsi nieopodal Krakowa piwo warzono od wieków, a historia głosi, że na ten doskonały trunek pił nawet Jan III Sobieski! Obecny browar w latach 1848-1854 zbudował hrabia Adam Potocki z Krzeszowic. Po wojnie była tu przetwórnia owoców i warzyw, produkowano tu również miody pitne i wina owocowe. W 2014 r. browar kupił Marek Jakubiak, reaktywował go w 2015 r., a na początku 2018 r. sprzedał go Januszowi Palikotowi. Prace ruszyły pełną parą i dziś warzy się tu piwo, które już zdobyło wiele nagród i wyróżnień oraz rzesze miłośników dobrych, regionalnych trunków.

Browar Tenczynek. Sekret? Powolne, dokładne warzenie

Browar Tenczynek. Tu warzy się regionalne piwo zgodnie ze sztuką

Dziś piwo warzy się tu jak dawniej! Nad całym procesem czuwa główny piwowar Sebastian Jabłoński. O piwach i jego warzeniu wie wszystko! Z wykształcenia jest biotechnologiem, a swoją przygodę z browarnictwem zaczynał jako piwowar domowy.

- Cała filozofia naszych piw opiera się na powolnym procesie warzenia – mówi Sebastian Jabłoński. - Stosujemy pracochłonne zacieranie dekokcyjne, które wpływa na pełnię i bogactwo smaku piwa. Tak powstaje m.in. Pils, Lager, czy Marcowe. Pozwalamy piwu na swobodną fermentację w otwartych kadziach, następnie leżakuje ono w historycznych piwnicach Browaru Tenczynek, jednych z większych w Małopolsce, gdzie ma idealne warunki, by nabrać swojego ostatecznego kształtu – opowiada główny piwowar.

Na takie warzenie piwa mogą pozwolić sobie tylko małe, regionalne browary. To nie jest masowa produkcja, gdzie proces jest w pełni zautomatyzowany, a do wyrobu piwa dopuszcza się inne produkty niż słód.

Warto wspomnieć, że receptura piwa Marcowego, które dojrzewa aż dwa miesiące, została stworzona na podstawie historycznych zapisków. A piwo to zostało nagrodzone złotym medalem w 1904 r. w Pilznie!

W Tenczynku nad produkcją nad piwa czuwają pasjonaci.

- Oprócz mnie przy warzeniu pracuje 10 osób, które na trzy zmiany doglądają produkcji – podkreśla Sebastian Jabłoński.

Tak więc czujne oczy doglądają cały czas, co w danej chwili dzieje się z piwem. Tu nie ma miejsca na błąd.

Browar Tenczynek – jak powstaje piwo?

Warzenie piwa w tenczyńskim browarze to proces długi i dokładny. Jak na regionalny browar przystało, tu nie ma „masowej” produkcji, byle szybciej i więcej, a każde piwo jest dopieszczane.

Wszystko zaczyna się w warzelni, gdzie w wielkich kadziach rozpoczyna się cały proces. By osiągnąć jak najpełniejszy smak piwa, w Browarze Tenczynek stosowane jest zacieranie dekokcyjne, czyli najprościej mówiąc - pobranie i zagotowanie części zacieru, a następnie ponowne dodanie go do zacieru głównego, co skutkuje podnoszeniem jego temperatury. Ta intensywna termicznie formuła procesu powoduje tworzenie większej ilości związków wpływających na pełnię, bogactwo smaku i aromatu piwa.

Następnie nasze przyszłe piwo fermentuje. I tu kolejna ciekawostka – kadzie są otwarte, dzięki czemu drożdże mogą pracować w spokoju, w pełni wykorzystując swój potencjał.

I w końcu piwo trafia do tanków leżakowych, znajdujących się w historycznych piwnicach Browaru w Tenczynku. Panuje tam stała temperatura, stwarzająca komfortowe warunki, w których smak i charakter piwa mogą się w pełni „ułożyć”.

Browar Tenczynek wczoraj i dziś

Browar Tenczynek. Tu warzy się regionalne piwo zgodnie ze sztuką

Miejsce jest niesamowite. Odrestaurowane budynki Browaru Tenczynek nieopodal Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego i ruin zamku w Rudnie niewątpliwie są warte odwiedzenia. To tu działa się historia! Mieszkańcy tej niewielkiej wsi z pokolenia na pokolenie przekazywali sobie opowieść, że sam Jan III Sobieski w drodze powrotnej z wygranej odsieczy pod Wiedniem zawitał do pobliskiego dworu, gdzie został uraczony piwem z Tenczynka. Co ciekawe - na głównym gmachu Browaru znajduje się tablica upamiętniająca tamto wydarzenie.

Postacią, która niewątpliwie rozsławiła to miejsce był hrabia Adam Józef Potocki. Od 1857 roku rozbudowywał to miejsce, a warzenie piwa oparł na składnikach, dostarczanych mu od okolicznych rolników. Browar w Tenczynku zaopatrywał w piwo około 100 okolicznych karczm, ale pewna część produkcji trafiała również do Krakowa. Tenczyńskie piwo dotarło również za granice naszego kraju - można było je kupić w Koszycach, Wiedniu czy Budapeszcie.

Dziś, przyjeżdżając w te okolice, można z bliska zobaczyć to historyczne miejsce, a w firmowym sklepie kupić piwa warzone jak dawniej!

Do wyboru są piwa lagerowe (Lager, Pils, Marcowe, Bock), a także nowofalowe (IPA). Nowością są: Porter i piwo Ciemne z Wiśnią. A Sebastian Jabłoński wciąż pracuje nad nowymi recepturami.

Piwa można kupić w sklepach w całej Małopolsce, ale też w sklepie internetowym Browaru Tenczynek na stronie www.online.browar-tenczynek.pl

Browar Tenczynek. Tu warzy się regionalne piwo zgodnie ze sztuką
Dodaj ogłoszenie