Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. Prezydent Andrzej Duda obiecał dalsze wsparcie dla branży górniczej w Polsce [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
W uroczystościach barbórkowych wziął udział prezydent Andrzej Duda
W uroczystościach barbórkowych wziął udział prezydent Andrzej Duda Bogusław Kwiecień
Prezydent stwierdził, że jest zwolennikiem "zrównoważonego rozwoju, który jednak uwzględnia również interes społeczny". Zapowiedział, że dopóki będzie prezydentem, nie dopuści, by ktoś "zamordował polskie górnictwo", bo jest to branża strategiczna dla Polski.

Centralne uroczystości barbórkowe odbyły się w południe w Brzeszczach z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i wicepremier Beaty Szydło. Prezydent wręczył kilkudziesięciu zasłużonym górnikom odznaczenia za długoletnią pracę. W swoim wystąpieniu podkreślił, że węgiel w Polsce jest i będzie obecny, a perspektywy jego korzystnego wydobycia sięgają 30 - 40 lat, a następnie jeszcze przez kolejnych wiele lat. W ten sposób odniósł się m.in. do debaty podczas szczytu klimatycznego w Katowicach.

Podczas swojego wystąpienia w hali sportowej Powiatowego Zespołu Szkół nr 6 Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach, powiedział, że jest zwolennikiem "zrównoważonego rozwoju", który jednak uwzględnia również interes społeczny. Zadeklarował, że dopóki będzie prezydentem nie dopuści, by ktoś "zamordował" polskie górnictwo, bo jest to branża strategiczna dla Polski.

Podczas obchodów kilka razy przypominano wydarzenia ze stycznia 2015 r., gdy ówczesny rząd Ewy Kopacz zdecydował o likwidacji kopalni „Brzeszcze”, efektem czego był strajk górników oraz protesty mieszkańców w jej obronie. Przejęcie przez spółkę Tauron Wydobycie pozwoliło uratować kopalnię.

Liczyli na więcej

Dzisiaj duża część górników nie ukrywa, że po tamtej transakcji oczekiwała więcej. W ostatnich dniach atmosferę dodatkowo podgrzała sprawa nagród barbórkowych, które okazały się niższe, niż ludzie na „Brzeszczach” się spodziewali.
- Skierowaliśmy pismo do zarządu Tauronu i problem został już wyjaśniony - przekonuje Stanisław Kłysz, przewodniczący NSZZ Solidarność w Zakładzie Górniczym „Brzeszcze”. Nie mówi jednak w jaki sposób.

Górnicy na razie też nie znają rozstrzygnięcia. O nie najlepszej atmosferze w kopalni świadczy także tradycyjne spotkanie górników z dyrekcją kopalni. - W poprzednich latach cechownia podczas takich spotkań była pełna. Teraz górników było niewielu - zauważa Waldemar Wolant, przewodniczący Związku Zawodowego „Sierpień ’80”.

Sami górnicy mówią o brakach kadrowych i słabych zarobkach, które odbiegają od ich kolegów w dwóch innych kopalniach grupy Tauron Wydobycie, czyli „Janinie” w Libiążu i „Sobieski” w Jaworznie. - Faktem jest, że przechodząc do grupy Tauron musieliśmy się pogodzić z pewnymi cięciami. W pierwszym kwartale przyszłego roku mamy zostać jednak objęci takim samym układem zbiorowym, jak górnicy na Janinie i Sobieskim, a to oznacza, że zarobki powinny pójść w górę - ma nadzieję szef ZW „Sierpień ’80”.

Według niego, przyszły rok w ogóle zapowiada się obiecująco dla „Brzeszcz”. Krok po kroku trwają przygotowania do całkowitego uruchomienia pokładu 510, gdzie znajduje się najlepszy węgiel. Plany zakładają, że fedrunek pełną będzie mógł ruszyć tutaj w drugiej połowie przyszłego roku.

Mocne słowa prezydenta

Część górników na wczorajsze uroczystości przyszła z rodzinami, jak choćby Wojciech Chowaniec z małym synkiem Mateuszem.
- Sam kontynuuję tradycje górnicze po ojcu. Na razie trudno powiedzieć, czy też Mateusz zostanie górnikiem. Będzie to zależało od tego, czy branża przetrwa - mówi górnik z Brzeszcz. Nie ulega wątpliwości, że branża może liczyć na prezydenta Dudę.

Z kolei Jerzy Markowski, były minister i specjalista od górnictwa mówi o dobrej koniunkturze na rynkach światowych. Jego zdaniem, przy tej dobrej sytuacji paradoksem jest, że jednocześnie importujemy rekordowe ilości węgla, głównie z Rosji.
- Problem wziął się stąd, że w minionych latach nie próbowano inwestować w górnictwo, w efekcie czego powstała ogromna luka, która wynosi 18 mln ton węgla - tłumaczy Jerzy Markowski.

Wsparcie dla ZGH Bolesław

Wczoraj w Brzeszczach doszło do podpisania umowy między grupą Tauron Wydobycie a ZGH Bolesław w Bukownie. Zgodnie z nią w zakładach spółki pracę znajdzie 150 pracowników z Bukowna, gdzie wydobycie ma zostać zakończone do 2020 r.

Brzeszcze. Uroczystości barbórkowe w kopalni. Odsłonięcie ta...

Ksiądz kościoła polskokatolickiego Bartosz Norman swoją pierwszą mszę w życiu odprawił miesiąc temu w Bukownie. W niedzielę 2 grudnia odprawił swoją drugą mszę świętą - w kościele w Krzykawie - Małobądzu

Bartosz Norman nie jest typowym księdzem. Ma żonę i córkę. C...

FLESZ: Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata?

Aktualny stan powietrza z ważniejszych stacji pomiarowych w Małopolsce:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska