Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzeszcze. Znów niepewność wśród górników. Nie wiedzą, co czeka ich kopalnię

Bogusław Kwiecień
Kompania Węglowa przekazała KWK "Brzeszcze" do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W Brzeszczach mają nadzieję, że kopalnię przejmie Tauron

Wśród górników w Brzeszczach znów panuje niepewność związana z dalszymi losami ich kopalni. 4 maja Kompania Węglowa przekazała nieodpłatnie KWK „Brzeszcze” do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK). Spółka Tauron, która w trakcie styczniowych protestów górniczych była zainteresowana zakupem tej kopalni, nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji.

– Nic nie wiemy, nikt do nas nie wyszedł z dyrekcji ani związków zawodowych i nie powiedział, co dalej z kopalnią. Z mediów dowiedzieliśmy się, że jesteśmy już w innej spółce – denerwuje się pan Mirosław, górnik z „Brzeszcz”. – Jeśli pracownik coś znaczy, to powinno się go poinformować, jaka jest sytuacja – uważa. Jego zdaniem, w ten sposób rodzą się tylko różne plotki i niepokój wśród ludzi. Minęły cztery miesiące od protestów załóg w kopalniach Kompanii Węglowej. Górnicy z Brzeszcz jako pierwsi zaczęli protest w obronie swojej kopalni po ogłoszeniu przez rząd planów jej likwidacji. – Trudno, żeby nie było znów obaw, jak nie wiadomo, co nas czeka w SRK – dodaje Damian Grabowski, inny górnik z Brzeszcz.

Zgodnie z porozumieniem

Stanisław Kłysz, przewodniczący „Solidarności” w KWK „Brzeszcze” przypomina, że jej przekazanie do SRK było ujęte w porozumieniu kończącym styczniowe protesty. – Próbowaliśmy to ominąć, aby od razu przejął nas inwestor strategiczny, ale okazało się to niemożliwe – mówi szef brzeszczańskiej „Solidarności”.

Zdaniem Bogusława Studenckiego, przewodniczącego Związku Zawodowego „Kadra”, na razie nic złego się nie dzieje, bo przejście w struktury SRK miało nastąpić w maju i tak się stało, ale przyznaje, że sam ma obawy. Liczy, że przynajmniej część z nich rozwieje dzisiejsze spotkanie z zarządem Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Oczekuje m.in. wyjaśnień, co z rozpoczęciem eksploatacji w pokładzie 510, gdzie jest wysokokaloryczny węgiel. Z jego wydobyciem kopalnia wiąże nadzieje na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej. Od pożaru w maju 2012 r. jest zamknięty. – W lipcu można by zbroić ściany, w sierpniu mogłoby ruszyć wydobycie – uważa Studencki.

Rzecz w tym, że jest to inwestycja, która wymaga nakładów rzędu kilkuset milionów złotych, m.in. na zakup kompleksu ścianowego. Dotąd niewielkie jest wśród załogi zainteresowanie możliwością wcześniejszego przejścia na świadczenia przedemerytalne czy skorzystania z odpraw dla osób dobrowolnie odchodzących z pracy. Szacuje się, że takich pracowników jest ok. 470. Dotąd chęć skorzystania ze świadczeń przedemerytalnych zadeklarowało niespełna 60 osób. – Niewiele, bo dopiero w czwartek kadry poznały zasady, na jakich będą obliczane emerytury – mówią górnicy.

Oferta Taurona aktualna

– Tauron jest zainteresowany nabyciem całości lub części aktywów KWK Brzeszcze – zaznacza Katarzyna Fraś z biura prasowego Tauron Polska Energia SA, ale jak dodaje, ostateczna decyzja ustalająca warunki ewentualnej transakcji będzie znana po zakończeniu trwających analiz, które potwierdzą możliwość efektywnego ekonomicznie wydobycia węgla. Na razie zespół doradców Taurona, powołany do analizy aktywów, ukończył pierwszy etap prac. – Ich rezultatem była zaaprobowana przez Zarząd Taurona rekomendacja nabycia tych aktywów zgodnie z wariantem zakładającym przejęcie ich od Spółki Restrukturyzacji Kopalń – dodaje Fraś.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska