Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzeźnica. Zrobili dworzec za 3 mln zł, ale nie ma pociągów, PKP zlikwidowało kursy

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Peron jest zdewastowany i zarośnięty
Peron jest zdewastowany i zarośnięty Bogumił Storch
W Brzeźnicy (pow. wadowicki) wydano miliony na inwestycję, w tym remont dworca kolejowego, mimo, że od lat nie zatrzymują się tu jakiekolwiek pociągi osobowe. Chociaż to bardziej wina PKP, niż gminy, to mieszkańcy pukają się w czoło: - To absurd rodem z Bareji - mówią, ale nie jest im do śmiechu.

W Brzeźnicy (pow. wadowicki) oficjalnie otwarto i poświęcono kropidłem Centrum Komunikacji Zbiorowej.

Na uroczystości pojawiło się wiele znanych w regionie osobistości świata polityki. Wszyscy byli w świetnych humorach a urzędnicy gratulowali sobie nawzajem dobrze wykonanej roboty, jakby Nikomu nie przeszkadzało, że wydano miliony na inwestycję, w tym remont dworca kolejowego, mimo, że od lat nie zatrzymują się tu pociągi osobowe.

Gmina przejęła od PKP dworzec i go odremontowała. Budynek wygląda nieźle, ale tuż za nim jest peron - zapuszczony i zarośnięty niczym dżungla. Nie jeżdżą tu żadne pociągi osobowe, bo połączenia zlikwidowano. Są tylko składy towarowe, głównie z węglem ze śląskich kopalń na wschód Polski.

Zarośnięty peron

Gdy oficjele w miniony wtorek przecinali uroczyście wstęgę, my przeszliśmy na drugą stronę dworcowego budynku. Peron jest zdewastowany i zarośnięty. W dziurach można połamać nogi, skaleczyć się szkłem porozbijanych butelek. Wysokie na ponad 1,5 metra krzaki wyrastają wprost na peronie. Udało nam się nawet wypatrzeć kuny i lisa.

Kuny zamieszkały sobie za niepotrzebną już nikomu, zniszczoną planszą, przeznaczoną kiedyś na rozkład jazdy. Do tego dziurawy dach peronowej wiaty.

Otwarcie z pompą

Zabytkowy budynek dworcowy z XIX wieku, mocno już popadający w ruinę, gmina przejęła na własność kilka lat temu po długich negocjacjach z Polskimi Kolejami Państwowymi.

Efekt prac remontowych, trzeba przyznać, jest imponujący. Ponad stuletni obiekt zachował swój pierwotny architektoniczny wygląd, a przy tym w środku powstały nowoczesna poczekalnia i toalety. Na parterze część pomieszczeń przeznaczono na cele handlowo-usługowe.

Na piętro prowadzą nowe schody, natomiast oryginalne zachowano, by móc docenić kunszt dziewiętnastowiecznych budowniczych. Zabytkowa klatka schodowa wykorzystywana będzie też jako galeria sztuki.

W pomieszczeniach na parterze dworca znajdują się m.in. przewijaki dla noworodków i pokój zabaw dla dzieci.

- Jeśli wandale tego nie zniszczą, to będzie nam dobrze służyć. Oby wójt zadbał o porządek tutaj - mówi pan Kazimierz z Brzeźnicy, który mieszka w pobliżu.

Budynek po gruntowym remoncie otwarto z wielką pompą. Byli urzędnicy i politycy z gminy, powiatu wadowickiego i województwa. Wstęgę uroczyście przeciął wójt Brzeźnicy - Bogusław Antos.

Było to jednocześnie otwarcie Centrum Komunikacji Zbiorowej, obejmującego poza budynkiem dworcowym również pobliski zadaszony peron autobusowy oraz parking typu „park and ride”.

- To jest inwestycja w przyszłość. Tutaj można dojechać własnym pojazdem, wygodnie i bezpiecznie zaparkować, a następnie przesiąść się do komunikacji zbiorowej. Kupując bilet w Brzeźnicy, można poruszać się środkami komunikacji miejskiej w Krakowie - zachwalał zalety inwestycji wójt Antos.

- Gdyby jeszcze jeździły pociągi - wzdychają mieszkańcy. Okazuje się, że jakby tego było mało, ubywa także połączeń autobusowych.

Jeden z prywatnych przewoźników zlikwidował wieczorny kurs.

- Większość osób pracujących w Krakowie, a mieszkających w naszej gminie ma teraz problem, by dostać się do domu po popołudniowej zmianie - skarży się pani Karolina.

Według mieszkańców gminy brakuje też busów z Łączan do Skawiny i Krakowa.

Dlaczego pociągi nie jeżdżą?

Urząd Marszałkowski tłumaczy się, że to efekt trwających remontów kolejowych. Zakończenie tych utrudnień zaplanowane jest na koniec 2020 r. Dopiero od rozkładu jazdy 2020/2021 planowane jest uruchomienie linii SKA21 na trasie Kraków - Skawina - Oświęcim.

Co na to gmina?

"W dniu 24 września 2019 r. uroczyście otwarto dogodne Centrum Komunikacji Zbiorowej w Brzeźnicy i wybrzmiał apel samorządowców do władz decydujących w sprawie przywrócenia pociągów pasażerskich na linii Kraków - Oświęcim przez Brzeźnicę.

Po oficjalnym otwarciu obiektu odbyło się spotkanie robocze w konwencji konferencji, gdzie głos zabierali zaproszeni goście, którzy jako przedstawiciele władz państwowych i samorządu województwa mogą realnie wspierać dążenia władz samorządu lokalnego, aby zaspokoić pilną potrzebę mieszkańców w sprawie przywrócenia pociągów pasażerskich"

Wójtowie i burmistrzowie z gmin położonych wzdłuż nadwiślańskiej linii kolejowej ponownie zadeklarowali, że przygotują infrastrukturę obsługi pasażerskiej. Gmina Brzeźnica jest liderem w tej kwestii, bo już zrealizowała niezbędną inwestycję. Uczestniczący w wydarzeniu Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka powiedział m.in.: „…tam, gdzie są tory muszą być reaktywowane i będą reaktywowane”. W 2021 r. po zakończeniu remontu torowisk w Krakowie rozbudowana zostanie kolej aglomeracyjna i to jest planowana, realna data na przywrócenie pociągów pasażerskich w naszym rejonie" - poinformował Urząd Gminy w Brzeźnicy.

Historia kolei w Brzeźnicy

Budynek stacji kolejowej w Brzeźnicy powstał w latach 1882 - 1884, wtedy zbudowano nadwiślańską linię kolejową Kraków - Oświęcim przez Brzeźnicę. Była ona połączona z linią Kraków - Lwów w celu dalszej dogodnej komunikacji z Wiedniem. Do Brzeźnicy pierwszy parowóz przyjechał 1 sierpnia 1884 roku. Pociąg rozwijał prędkość 30 km/h, a podróż z Krakowa do Brzeźnicy trwała dwie godziny. Budynki stacji kolejowych na trasie powstawały równocześnie z oddawaniem poszczególnych odcinków.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska