Budowlanka ruszyła na Opolszczyźnie. Deweloperzy chcą stawiać kolejne bloki

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Większość nowych budynków wielorodzinnych powstaje w Opolu.
Większość nowych budynków wielorodzinnych powstaje w Opolu. Krzysztof Strauchmann/Archiwum
Liczba wydawanych pozwoleń na budowę mieszkań w budynkach wielorodzinnych skoczyła trzykrotnie w ciągu roku. Rozwija się też budownictwo komunalne i społeczno-czynszowe. Tak dobrych danych o budownictwie mieszkaniowym w województwie nie było od lat.

Budowlanka ruszyła na Opolszczyźnie

Dane zbierane przez Główny Urząd Statystyczny z wydziałów budownictwa na Opolszczyźnie w pierwszym kwartale tego roku są zaskakująco optymistyczne. Liczba wydanych od stycznia do marca pozwoleń na budowę mieszkań (lub zgłoszeń budowy) skoczyła prawie dwukrotnie. W 2023 roku pozwolenia uzyskało w I kwartale 707 mieszkań, w analogicznym okresie 2024 - 1378 mieszkań.

Za bardzo wysoki wzrost odpowiadają głównie deweloperzy. Wśród inwestorów indywidualnych, budujących dom dla siebie, wzrost jest niewielki, o kilkanaście procent rok do roku (2023 - 269 pozwoleń, 2024 - 295 pozwoleń). Dla deweloperów budujących mieszkania na sprzedaż i wynajem wzrost liczby pozwoleń i zgłoszeń jest trzykrotny rok (2023 - pozwolenia na budowę uzyskało 270 mieszkań, 2024 - pozwolenia na budowę 887 mieszkań).

Deweloperzy przygotowują się do dużej fali w budownictwie od co najmniej kilkunastu miesięcy, bowiem tyle trwa przygotowanie nowej budowy. W pierwszym kwartale tego roku ruszyły budowy 704 mieszkań deweloperskich. Przed rokiem w tym samym czasie deweloperzy rozpoczęli budowę 390 mieszkań.

Idzie hossa w budownictwie

Tak dużego wzrostu wydawanych pozwoleń i zgłaszanych prac budowlanych nie było na starcie sezonu budowlanego od lat. W dobrym roku 2019 w I kwartale wydano ogółem 1169 pozwoleń na budowę mieszkań w całym województwie. W pierwszym roku pandemii (2020) inwestorzy wstrzymywali się z decyzjami, liczba pozwoleń spadła do 891, ale już w 2021 zaczęła się znów odbudowywać (979 pozwoleń). Koniunkturę rozkręcał wtedy tani kredyt i niskie stopy procentowe. Maksymalny wzrost był widoczny w I kwartale 2022, gdy urzędy wydały pozwolenia na budowę 1032 mieszkań na Opolszczyźnie. Dane z roku bieżącego są wyższe o ok. 35 procent od rekordowego roku 2022.

Przez ostatnie lata budownictwo deweloperskie i indywidualne w naszym województwie miało bardzo podobne wyniki. Średnio połowa nowych mieszkań powstawała w domach jednorodzinnych, a połowa w blokach. Od roku deweloperzy wyraźnie zaczynają przeważać, a w tym roku rozpoczęli budowę ponad dwa razy większej liczby mieszkań niż osoby prywatne (704 do 299).
Rozwija się też budownictwo komunalne oraz społeczno - czynszowe czyli SIMy. Kilka lat temu gminy nie budowały kompletnie nic. W tym roku wydano pozwolenia na budowę 47 mieszkań komunalnych i 149 mieszkań społecznych.

Wzrost zapotrzebowania na usługi i materiały w budownictwie może przynieść to, co widzieliśmy w latach 2021 - 2022, czyli szybki i jeszcze większy wzrost cen.

od 7 lat
Wideo

Jak pozbyć się komarów raz na zawsze?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska