Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo mieszkaniowe bije rekordy. Niestety, ceny mieszkań też

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Budownictwo mieszkaniowe nie wyhamowuje w całym kraju. PRZEJDŹ DO NASTĘPNEGO SLAJDU, ŻEBY ZOBACZYĆ AKTUALNE CENY MIESZKAŃ --->
Budownictwo mieszkaniowe nie wyhamowuje w całym kraju. PRZEJDŹ DO NASTĘPNEGO SLAJDU, ŻEBY ZOBACZYĆ AKTUALNE CENY MIESZKAŃ --->pxhere.com
Sektor budowlany ma za sobą świetny kwartał. Wydano rekordową liczbę pozwoleń na budowę i rozpoczęto wiele nowych inwestycji. Niestety, ceny mieszkań nie przestają rosnąć.

Budownictwo mieszkaniowe w Polsce jest w znakomitej kondycji – wynika z najnowszego raportu AMRON-SARFiN. W II kwartale 2019 r. nie tylko oddano do użytkowania 47 271 lokali mieszkalnych, ale też wydano pozwolenie na budowę aż 71 494 mieszkań, czyli o blisko 25 proc. więcej niż w poprzednim kwartale. Jest to absolutny rekord – tak dobrego wyniku nie odnotowano, odkąd GUS zaczął gromadzić dane na ten temat. Mniej optymistyczne są za to informacje dotyczące cen mieszkań w największych miastach.

Zobacz aktualne ceny mieszkań w galerii:

Budownictwo mieszkaniowe w rekordowej formie

Dla wszystkich marzących o kupnie mieszkania czy domu rekordowe wyniki w budowlance to dobry znak. Jednym z największych problemów rynku nieruchomości w Polsce jest zbyt mała liczba mieszkań i domów na sprzedaż w stosunku do zapotrzebowania na nie. Choć według specjalistów Narodowego Banku Polskiego buduje się w naszym kraju więcej mieszkań niż kiedykolwiek przedtem, lokale wciąż wyprzedają się błyskawicznie, co świadczy o ogromnym popycie.

Wskaźnik czasu sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym na 6 największych rynkach nieznacznie wzrósł [w I kwartale 2019 r. – przyp. red.] do poziomu 3,3 kwartału – czytamy w raporcie NBP. – Nadal oznacza to szybką sprzedaż pojawiających się ofert oraz ograniczone możliwości wyboru mieszkań dla nabywców.

Znakomite wyniki w sektorze budownictwa mieszkaniowego pokazują, że deweloperzy i inne podmioty starają się zaspokoić głód mieszkań. W II kwartale 2019 r. oddano do użytkowania praktycznie tyle samo mieszkań co kwartał wcześniej, za to rozpoczęto o 14,17 proc. więcej budów i wydano o 24,97 proc. więcej pozwoleń na budowę. Wszystko wskazuje więc na to, że liczba nowych mieszkań na sprzedaż na rynku będzie w najbliższym czasie rosnąć, nawet mimo coraz wyższych kosztów budowy po stronie deweloperów.

Czy w starciu z potężnym deweloperem klient ma jakiekolwiek szanse? Tak – o ile zna swoje prawa. Interesy nabywcy mieszkania chronią m.in. ustawa deweloperska, ustawa o prawach konsumenta i kodeks cywilny. Przejdź do galerii i sprawdź, do czego masz prawo na poszczególnych etapach zakupu mieszkania czy domu.

Kupujesz mieszkanie od dewelopera? Oto 10 praw, które Ci prz...

Ceny mieszkań w miastach znów w górę

Niestety, duża liczba mieszkań na rynku nie spowodowała spadku cen. Przeciwnie – w ubiegłym kwartale nie przestawały one rosnąć. W galerii przedstawiono średnie transakcyjne ceny mieszkań (cena 1 mkw. powierzchni użytkowej lokalu) w największych ośrodkach miejskich.

Zobacz aktualne ceny mieszkań w galerii:

Jak widać, średnie ceny wzrosły zarówno z kwartału na kwartał, jak i w skali roku. Warto zwrócić uwagę, że są to ceny transakcyjne, a więc takie, jakie faktycznie płacono za lokale w momencie zakupu. W stosunku do okresu od stycznia do marca największe podwyżki zaobserwowano w następujących miastach:

  • aglomeracja katowicka – o 6,34 proc. (o 201 zł/mkw.),
  • Łódź – o 6,29 proc. (o 269 zł/mkw.),
  • Wrocław – o 4,32 proc. (o 271 zł/mkw.).

Jeśli chodzi o zmiany cen w skali roku, były one jeszcze większe. Lokale mieszkalne w wielu miejscach podrożały nawet o ponad 10 proc. Od II kwartału 2018 r. do II kwartału 2019 r. najsilniej podrożały następujące ośrodki miejskie:

  • Łódź – o 11,67 proc. (o 476 zł/mkw.),
  • Gdańsk – o 11,36 proc. (o 719 zł/mkw.),
  • Wrocław – o 10,18 proc. (o 605 zł/mkw.).

[QUIZ] Kupujesz mieszkanie? Sprawdź, czy znasz swoje prawa

Eksperci AMRON-SARFiN sprawdzili też, jaki metraż mieszkania preferowali w ubiegłym kwartale Polacy. Średnia powierzchnia nabywanego lokalu mieszkalnego wynosiła w tym okresie 53,25 mkw. i była o 0,18 mkw. mniejsza niż na początku roku. Zaobserwowano też pewne wahania regionalne. Największych mieszkań nabywcy szukali we Wrocławiu (średnio 56,72 mkw.), a najmniejszych w Krakowie (średnio 50,01 mkw.) i w Łodzi (średnio 50,13 mkw.).

Warto dodać, że Polacy w dalszym ciągu chętnie zaciągają kredyt na zakup domu lub mieszkania. W II kwartale 2019 r. banki udzieliły 59,3 tys. kredytów hipotecznych (o 10,5 proc. więcej niż rok wcześniej) na łączną kwotę blisko 16,5 mld zł (o 19,67 proc. więcej niż przed rokiem). Średnia kwota zaciąganego kredytu wyniosła niemal 277 tys. zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budownictwo mieszkaniowe bije rekordy. Niestety, ceny mieszkań też - RegioDom.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska