Budżety obywatelskie, rękami i głosami mieszkańców,...

  Budżety obywatelskie, rękami i głosami mieszkańców, zmieniają Małopolskę

  Zdjęcie autora materiału
  Piotr Ogórek

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Kąpielisko Bagry odnowione dzięki budżetowi obywatelskiemu

  Kąpielisko Bagry odnowione dzięki budżetowi obywatelskiemu ©Andrzej Banas / Polska Press

  W Małopolsce budżety obywatelskie realizowane są w 24 gminach. W niektórych od wielu już lat - jak w Krakowie, gdzie pierwszy raz mieszkańcy zadania w ramach budżetu obywatelskiego wybierali już w 2015 roku. W innych miejscowościach budżety obywatelskie dopiero startują, jak chociażby w Wadowicach.
  Kąpielisko Bagry odnowione dzięki budżetowi obywatelskiemu

  Kąpielisko Bagry odnowione dzięki budżetowi obywatelskiemu ©Andrzej Banas / Polska Press

  W Małopolsce, siłą rzeczy, najwięcej zadań w budżecie obywatelskim zgłaszanych jest w Krakowie. Rok do roku mieszkańcy zgłaszają około stu zadań ogólnomiejskich i nawet około 500 zadań dzielnicowych. Dzięki temu w Krakowie zrealizowano takie zadania, jak montaż wielkich tablic informacyjnych w kilku punktach miasta, które pokazują aktualne dane na temat zanieczyszczenia powietrza. Inne z powodzeniem realizowane zadanie, to rewitalizacja Bagrów.
  To miejskie kąpielisko, które zyskuje nowy wygląd - pojawiają się nowe pomosty, alejki, ławki, hamaki i inne elementy małej architektury. To zadanie zwyciężyło już w dwóch edycjach budżetu obywatelskiego.

  Oczywiście nie obywa się bez wpadek, bo czasem wygrywają zadania kontrowersyjne, jak Skrzydła Krakowa, które zakładały loty szybowcowe i zakup szybowców dla lokalnego aeroklubu. To zadania jest wciąż niezrealizowane. Wspomniane tablice informujące o zanieczyszczeniu powietrza zainstalowano dopiero kilka lat po tym, jak zadanie zostało wybranej przez mieszkańców do realizacji.

  Niemniej budżet obywatelski w Krakowie cieszy się stałym zainteresowaniem. Co roku pojawiają się nowe, ciekawe zadania, które zgłaszają zaangażowani mieszkańcy.

  Podobnie jest w innych miejscowościach Małopolski. Skala lokalnych budżetów obywatelskich bywa różna. Są gminy, gdzie realizuje się raptem kilka zadań, a w innych ich liczba wynosi kilkadziesiąt i zbliża się nieraz do setki. W mniejszych gminach dominują głównie zadanie polegające na remoncie jakiegoś odcinka drogi czy chodnika, dofinansowanie lokalnej OSP czy organizacja festynów.

  Przykładowo w Niepołomicach w minionych latach w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano takie zadania, jak festyn sportowo-integracyjny dla mieszkańców osiedla Jazy (Jazzy na Jazach), zakup brakującego sprzętu i mundurów dla OSP Podgrabie czy remont sal rehabilitacyjnych i zakup sprzętu do rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

  W Nowym Sączu w tym roku, w ramach budżetu obywatelskiego, odbył koncert plenerowy dla mieszkańców miasta "W bieli i czerwieni z muzyką wyzwoleni" z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Z kolei w Myślenicach, w pierwszej edycji BO, która odbyła się w 2017 roku, udało się już zrealizować takie projekty, jak zakup dwóch quadów ratowniczych i przyczepy do transportu osób poszkodowanych oraz transportu quadów.

  Jak widać, skala zadań jest bardzo różna. Wiele oczywiście zależy od wielkości gminy. Im większa, tym większe środki przeznaczone na realizację zadań obywatelskich. Najwięcej wydaje się w Krakowie. Tam co roku na BO przeznacza się ok. 12 mln zł, a najdroższe pojedyncze zadanie może kosztować aż 3 mln zł. W innych gminach kwoty są oczywiście niższe i oscylują od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

  Budżet alert


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Za Majcrowskiego w Nowej Hucie nic nie zmieniło się - 16lat !!! nic nie zrobił. Czysta propaganda.

  Hutnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Ostatnie inwestycje w Nowej Hucie to Szpital Rydygiera i dom kultury NCK - lata 80te.
  Wybraliście starego dziada, który jest gwarantem stagnacji. Po nim tylko smog zostanie, a Wy będziecie go...rozwiń całość

  Ostatnie inwestycje w Nowej Hucie to Szpital Rydygiera i dom kultury NCK - lata 80te.
  Wybraliście starego dziada, który jest gwarantem stagnacji. Po nim tylko smog zostanie, a Wy będziecie go wdychać - brawo. Czy ktoś wie jaką Majchrowski ma koncepcję rozwoju miasta? Głupim narodem łatwo rządzi się.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy OSOBOWOŚCI ROKU w Małopolsce

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Wybieramy MISTRZÓW URODY w Małopolsce - GŁOSOWANIE

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie

  Ustawa tytoniowa: To jest wojna o ludzkie życie