Buntownik w oświacie

  Buntownik w oświacie

  Artur Drożdżak

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Franciszek Ptak, lat 61, rolnik z Bieńczyc, ojciec 8 dzieci, żonaty na własnej skórze przekonał się, że odmienne od obowiązujących poglądy na oświatę mogą być szkodliwe. I musiał z tego się tłumaczyć w sądzie. Od wyroku skazującego i surowych kar finansowych uratowała go dopiero polityka.
  Franciszek Ptak to nietuzinkowa osobowość, dobry znajomy Wincentego Witosa, w latach 1898-1902 wydawał czasopismo "Obrona Ludu"’ organ stronnictwa chrześcijańsko - ludowego, w 1900 kandydował do austriackiej Rady Państwa, ale dopiero w wyborach do galicyjskiego Sejmu Krajowego w 1908 roku został wybrany na posła z gmin wiejskich powiatu krakowskiego. W sejmie był członkiem komisji petycyjnej i komisji gminnej oraz rewidentem sejmowym. Co ciekawe, nazwisko Franciszka Ptaka pada nawet w dramacie Stanisława Wyspiańskiego "Wesele".

  Informacja o tym, że Ptak miał się dopuścić rzekomego buntu w oświacie wyszła na jaw w maju 1920 r., gdy zarząd szkoły w Krzesławicach wysłał pismo do prokuratora w Krakowie, że zwołano w gminie posiedzenie całej miejscowej ludności.

  Przyszło ze 40 osób, zebranie prowadził Ptak i poseł ruchu ludowego Franciszek Wójcik z Wyciąż. Na uskarżanie się ludności, że trzeba płacić kary za nieposyłanie dzieci do szkoły Ptak miał oświadczyć publicznie, by grzywien nałożonych przez Radę Szkolną Okręgową nie regulować, bo jako rodzice nie są do tego zobowiązani.

  Poseł Wójcik spisał wszystkich ukaranych i zapewniał ich, że on osobiście od ich od tych kar finansowych zwolni. Wzburzonych ludzi uspokojono obietnicami pomocy, zebranie rozwiązano. Miesiąc później z polecenia starosty przyjechał do Krzesławic sekwestrator, ale wyjechał z niczym, grzywien nie ściągnął. - Ponieważ Franciszek Ptak buntuje ludność, by nie słuchała ustaw szkolnych nałożonych przez rząd tym samem występuje przeciwko rządowi.
  « 2

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo