Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz na weekend. Teraz bliżej niż myślisz! Samolotem z Krakowa do Bydgoszczy w niecałą godzinę

Magdalena Domańska-Smoleń
Magdalena Domańska-Smoleń
Bydgoszcz pozytywnie zaskakuje. Zobacz, jakie atrakcje czekają w tym mieście.
Bydgoszcz pozytywnie zaskakuje. Zobacz, jakie atrakcje czekają w tym mieście. fot. pixabay
Pierwsze skojarzenie? Przecież to Wenecja! Bydgoszcz, miasto królewskie lokowane w 1346 roku, położone nad Brdą, zaskakuje. Malownicze uliczki, odrestaurowane kamienice, młyn w centrum, tramwaj wodny, „tańczące fontanny”, naga Łuczniczka czy w końcu… Muzeum Mydła i Historii Brudu. Co jeszcze kryje w sobie Bydgoszcz? Zapewne dużo, dużo więcej, biorąc pod uwagę fakt, że zaledwie trzy lata temu w katedrze św. Marcina i Mikołaja znaleziono prawdziwy skarb, a na przedmieściach można zwiedzić Exploseum - tajną pohitlerowską fabrykę zbrojeniową.

Bydgoszcz? A co tam można zobaczyć? Do tego daleko z Krakowa, przynajmniej 6 godzin jazdy… Można marudzić, ale po co? Teraz mamy szansę dotrzeć tam w niecałą godzinę dzięki nowemu połączeniu lotniczemu Kraków-Bydgoszcz, a do zobaczenia jest tyle, że przez trzy dni nie można się nudzić. Bydgoszcz na weekend to strzał w dziesiątkę.
Lotowski samolot z Krakowa startuje w piątek o godz. 8.40, o 9.30 już można podziwiać ziemię kujawsko-pomorską, a kilkanaście minut później zjeść późne śniadanie na bydgoskiej Starówce. Lot powrotny odbywa się w niedzielę o godzinie 21.30.

- Zainteresowanie krajowymi połączeniami lotniczymi ciągle rośnie. Dzięki nim, na drugi koniec Polski, możemy dostać się w godzinę - mówi Tomasz Moraczewski, prezes Portu Lotniczego Bydgoszcz. - Liczymy na sukcesywny powrót do normalności w podróżowaniu, choć mamy świadomość, że będzie to bardzo długi proces. Warto także przypomnieć, że podczas lotów krajowych procedury związane z epidemią koronawirusa nie są tak skomplikowane jak na rejsach międzynarodowych - pasażerowie nie są kierowani na kwarantannę, a dokumenty takie jak certyfikaty COVID-owe nie są wymagane - dodaje.

Wyspa Młyńska - zielone serce Bydgoszczy

Docierając do centrum warto udać się na Wyspę Młyńską i zobaczyć Młyn Rothera.
Ogromny budynek z pierwszej połowy XIX wieku właśnie został odnowiony. Niebawem w środku powstaną m.in. sale muzealne i restauracja, a z góry podziwiać będzie można panoramę miasta. Przed młynem zbudowano również wielki drewniany taras z fontannami, gdzie można odpocząć.

Odnowione Młyny Rothera.
Odnowione Młyny Rothera. Fot. Magdalena Domańska-Smoleń

Sama Wyspa Młyńska to ciekawe miejsce w centrum. Park, aleje starych drzew, trawniki, szum płynącej wody. Idealne miejsce na chwilę miłego odpoczynku.

Wodny Tramwaj oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu

Jedną z bydgoskich atrakcji jest tramwaj wodny. Statki - Słonecznik I i Słonecznik II, odpływają z tzw. Rybiego Rynku. Podziwianie miasta z perspektywy rzeki przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów. I trudno się dziwić.

Jedną z atrakcji Bydgoszczy jest tramwaj wodny.
Jedną z atrakcji Bydgoszczy jest tramwaj wodny. Fot. Magdalena Domańska-Smoleń

Jeżeli jesteśmy w temacie wody, nie sposób nie wspomnieć o… Muzeum Mydła i Historii Brudu! To jedyne takie muzeum w Polsce i nie znalazło się tu przypadkowo. To właśnie w Bydgoszczy produkowano popularny w PRL proszek „Cypisek”, czy „Pollenę 2000” znaną z reklamy „Ojciec prać!”.
W muzeum można zobaczyć nie tylko popularne w PRL mydła i środki do prania. Rekonstrukcja dawnej greckiej toalety, pradawne mydło, królewski tron ze schowaną toaletą, pierwsze pralki, pierwowzór prysznica, czy łazienka rodem z PRL - to tylko niektóre eksponaty.

Muzeum Mydła i Historii Brudu.
Muzeum Mydła i Historii Brudu. Fot. Magdalena Domańska-Smoleń

W muzeum można też zrobić własne mydło. Zdecydowanie miejsce warte odwiedzenia!

Wielki bydgoski skarb odkryty w katedrze

2 stycznia 2018 roku Bydgoszcz wstrzymała oddech. Podczas prac konserwatorskich w katedrze św. Marcina i Mikołaja, archeolodzy znaleźli skarb!
Prawie 500 monet i 200 złotych przedmiotów ukryte było pod kościelną posadzką. Kto go tam ukrył i po co? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że przeleżał pod posadzką 350 lat. Dziś znalezisko można oglądać w Europejskim Centrum Pieniądza.
Najstarsze spośród monet w bydgoskim depozycie datowane są na schyłek wieku XV i początek wieku XVI. Natomiast najmłodsze to egzemplarze z roku 1652, a wśród nich pięknie zachowany dwudukat Jana Kazimierza z mennicy w Poznaniu.

Śladami historii: kościoły, spichrze

Miłośnicy historycznych budynków też będą zadowoleni. Koniecznie trzeba zobaczyć katedrę bydgoską. To najstarszy budynek w mieście. Wzniesiona została w latach 1466-1502. We wnętrzu zachowało się bogate, głównie XVIII-wieczne rokokowe wyposażenie. Jego część pochodzi z nieistniejącego już kościoła oo. Karmelitów, m.in. piękne stalle w prezbiterium - ławy, w których przez wieki modlili się zakonnicy z drugiego brzegu Brdy (obecnie w miejscu klasztoru karmelitów jest park i parking Opery Nova).
Zabytkowe spichrze nad Brdą to kolejny obowiązkowy punk zwiedzania miasta. Do dzisiaj zachowało się ich kilka w Bydgoszczy (sprzed XIX wieku są tylko takie cztery). Wszystkie przy brzegach rzeki, z charakterystycznym szachulcem. Dzisiaj pełnią funkcje muzealne.
Nad rzeką znajduje się też okazały budynek poczty.

Tajna fabryka, czyli wybuchowa Bydgoszcz

Dwa kilometry podziemnych tuneli, 23 kilometry kwadratowe powierzchni, 40 tysięcy przymusowych robotników, 2 godziny zwiedzania. Oto Exploseum - tajna, poniemiecka fabryka zbrojeniowa.

Exploseum w Bydgoszczy.
Exploseum w Bydgoszczy. Fot. Magdalena Domańska-Smoleń

Miejsce to jest najciekawszą industrialną atrakcją turystyczną Bydgoszczy. Tutaj przenosimy się w czasie. Fabryka została wniesiona rękoma tysięcy pracowników przymusowych, którzy potem zmuszeni byli do ciężkiej i niebezpiecznej pracy.
Produkowano tutaj materiały wybuchowe i amunicję. Osoby pracujące przy produkcji nitrogliceryny miały kontakt z substancjami silnie toksycznymi. Z tego powodu ich włosy i paznokcie zmieniały kolor na pomarańczowy lub rdzawoczerwony. Do dziś starsi mieszkańcy wspominają, że nazywano ich „kanarkami”.

Exploseum w Bydgoszczy.
Exploseum w Bydgoszczy. Fot. Magdalena Domańska-Smoleń

Zwiedza się siedem surowych budynków pofabrycznych, połączonych siecią wąskich tuneli i korytarzy.
Exploseum znajduje się w pobliżu Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego i można je zwiedzać bez wcześniejszej rezerwacji.

Królewska Bydgoszcz to nie skansen

Miasto cały czas żyje! Okolice Starówki to liczne restauracje, knajpki i bary, często z muzyką graną „na żywo”. Bydgoszcz to też urocze parki i skwery (z parkiem im. Jana Kochanowskiego i nagą „Łuczniczką” na czele!), oraz mnóstwo zakamarków, które trzeba zobaczyć.

Frymark bydgoski.
Frymark bydgoski. Fot. Magdalena Domańska-Smoleń

W każdą niedzielę, w centrum przy ulicy Gdańskiej, odbywa się Frymark bydgoski - targ, na którym można kupić wyśmienite lokalne produkty - sery, wędliny, soki i przetwory, a także niebanalne rękodzieło.
Również w niedziele możemy posłuchać niezwykłych koncertów, odbywających się w ramach wydarzenia „Rzeka Muzyki”. Tuż przy Operze, nad Brdą, grają artyści znani oraz dopiero odkrywani.
W Bydgoszczy znajdziemy również Escape Room - „Na dzikim zachodzie”, czy „Manufaktura Zagadek”, VR World - największy salon wirtualnej rzeczywistości w regionie, Laser Arenę, kina, teatry i operę.
Weekend w Bydgoszczy? Jak najbardziej. Tutaj nie sposób się nudzić.

To Ci się może przydać:

  • Port Lotniczy Bydgoszcz: KLIK
  • Bydgoszcz : KLIK
  • Bydgoskie Centrum Informacji: KLIK
  • Przewodnicy po Bydgoszczy: KLIK
  • Młyny Rothera: KLIK
  • Muzeum Mydła i Historii Brudu: KLIK
  • Frymark bydgoski: KLIK
  • Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy: KLIK
od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska