Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cabańskie i Serce Trzebini - nowe piwa będą promować powiat chrzanowski. Wkrótce trafią do lokalnych sklepów

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Nowe piwa „Serce Trzebini” i „Cabańskie” wkrótce pojawią się na sklepowych półkach
Nowe piwa „Serce Trzebini” i „Cabańskie” wkrótce pojawią się na sklepowych półkach Materiały prasowe
Mieszkańcy ziemi chrzanowskiej jeszcze w tym roku będą mogli skosztować wyjątkowego piwa. W grudniu na rynku pojawi się „Serce Trzebini”, a po nowym roku „Cabańskie”. Piwa wprowadzi na rynek Browar Lokalny - firma założona przez piwnych pasjonatów związanych z powiatem chrzanowskim.

Lokalne marki, tworzone w formule browaru kontraktowego, będą nawiązywać do historii ziemi chrzanowskiej oraz tradycji browarniczych naszych okolic.

Stawiamy na najwyższą jakość złotego trunku. Nasze piwo warzone jest tradycyjną metodą z wyłącznie naturalnych składników, a proces fermentacji odbywa się w otwartych kadziach, co zapewnia wyjątkowy i niepowtarzalny smak. W przeciwieństwie do wielkich browarów koncernowych, gdzie piwo powstaje w kilkanaście dni, my zaproponujemy mieszkańcom trunek warzony jak dawniej, bez pośpiechu i naturalnie

- wyjaśnia Dawid Warchoł z Browaru Lokalnego.

Zobacz jak wyglądać będą piwa z Browaru Lokalnego

W grudniu na rynku pojawi się „Serce Trzebini”. Podstawowa wersja to klasyczny lager, czyli piwo dolnej fermentacji. To najpopularniejszy w Polsce gatunek piwa, potocznie nazywany „jasnym, pełnym”. Jego uzupełnieniem będzie piwo miodowe, czyli lager z dodatkiem naturalnego miodu wielokwiatowego. Jak podkreślają twórcy, nieprzypadkowo tę odmianę złotego trunku zaoferują właśnie pod trzebińską marką - gmina od lat słynie z tradycji pszczelarskich.

Do historii nawiązywać będzie również „Cabańskie”, czyli chrzanowskie piwo tradycyjne. Na jego etykiecie znajduje się legendarna lokomotywa PM 36 zwana „Piękną Polka” – wyprodukowany w Chrzanowie parowóz, który otrzymał główną nagrodę na paryskim Expo w 1937 r. Lokomotywa, która z powodu wybuchu II Wojny Światowej nigdy nie trafiła do masowej produkcji, stanowi jedno z największych przedwojennych osiągnięć polskiej myśli konstrukcyjnej. I tę historię przypomina Browar Lokalny, tworząc „Cabańskie” - oferowane jako pils – piwo o zwiększonej goryczce oparte o słód pilzneński oraz piwo pszeniczne, czyli orzeźwiający trunek górnej fermentacji.

Wchodzimy na rynek w niełatwym okresie, ale jesteśmy przekonani, że mieszkańcy ziemi chrzanowskiej docenią lokalne marki. Nie rywalizujemy z przemysłowymi koncernami piwnymi, czy dużymi browarami sprzedającymi piwo w całej Polsce, jak ten w pobliskim Tenczynku. Chcemy skupić się na lokalnym rynku – jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami, a pandemia i jej skutki nie pokrzyżują nam planów, planujemy stworzyć również piwo nawiązujące do tradycji górniczych, szczególnie tych libiąskich

- zdradza współtwórca Browaru Lokalnego, Dawid Warchoł.

Jeszcze przed Świętami do lokalnych sklepów w Trzebini i Chrzanowie trafią lager „Serce Trzebini” i jego miodowa odmiana. Z kolei pils sygnowany marką „Cabańskie” oraz pszeniczna odmiana tego trunku trafi na rynek na początku 2021 roku.

Lista lokalnych sklepów mających w ofercie nowe piwa będzie aktualizowana na Facebooku Browaru Lokalnego.

Czy wiesz, że?

Około 80 proc. polskiego rynku piwa podzielone jest pomiędzy trzy firmy należące do zagranicznych koncernów: Kompanię Piwowarską (właścicielem jest japońskie Asahi) – oferującą m.in. Tyskie czy Lecha, Grupę Żywiec (holenderski Heineken) – czyli producenta m.in. piwa Żywiec i Tatra oraz duński Carlsberg, mający w ofercie m.in. Okocim i Kasztelana. Kolejne 10% rynku piwa należy do polskiej firmy Van Pur (m.in. Łomża i Karpackie). Sprzedaż piw tradycyjnych, kraftowych i rzemieślniczych, w tym warzonych w formule browarów kontraktowych, szacuje się w Polsce na od 3,5 proc. do 5 proc., jednak przed pandemią ten segment rynku odnotowywał dynamiczne wzrosty sprzedaży rok do roku.

FLESZ - PiS utraci większość?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska