Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całkowite zaćmienie i pełnia Księżyca na początku listopada. Kiedy wypadają? Czy możemy je zobaczyć? 8.11.22

oprac.: Anna Nowak
Całkowite zaćmienie Księżyca będą mogli podziwiać mieszkańcy m.in. Stanów Zjednoczonych
Całkowite zaćmienie Księżyca będą mogli podziwiać mieszkańcy m.in. Stanów Zjednoczonych Sylwia Dabrowa
Zjawiska astronomiczne, takie jak całkowite zaćmienie i pełnia Księżyca, budzą ogromne emocje i podekscytowanie. W listopadzie będziemy mogli zaobserwować oba - i to tego samego dnia. Kiedy to nastąpi? Czy będziemy mogli podziwiać je w Polsce?

Zaćmienie Księżyca. Na czym polega to zjawisko?

Księżyc jest jedynym naturalnym satelitą ziemskim. W zależności od fazy, w której się znajduje, widzimy odpowiednie części jego tarczy. Wpływ na to ma położenie Księżyca względem kuli ziemskiej oraz kąt padania na niego światła słonecznego.

Zaćmienie Księżyca następuje w momencie, kiedy Ziemia znajduje się dokładnie między Słońcem a Księżycem w fazie pełni. Całkowite zaćmienia Księżyca można zauważyć, gdy wejdzie on w pole cienia rzucanego przez Ziemię. Wówczas zostaje on całkowicie zakryty i przybiera krwistą, pomarańczowo-czerwoną barwę.

Całkowite zaćmienie Księżyca i pełnia w listopadzie

Zaćmienie Księżyca może wystąpić maksymalnie trzy razy w ciągu roku. Jedno z nich odbędzie się już 8 listopada. Wtedy też podziwiać będziemy niezwykłą pełnię.

Kulminacja całkowitego zaćmienia Księżyca nastąpi 8 listopada 2022 roku o godzinie 12:03 czasu polskiego. Zjawisko to potrwa około 40 minut.

Niestety zaćmienie widać tylko w tych regionach, w których panuje noc, a Księżyc wisi nad horyzontem. W Polsce, tak samo jak w pozostałych częściach Europy, prawdopodobnie zaobserwujemy tylko częściowe zaćmienie. Całkowite będą mogli podziwiać za to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii, północno-wschodniej Rosji oraz Nowej Zelandii.

Wpływ zaćmienia i pełni Księżyca na człowieka

We wpływ zaćmienia Księżyca na człowieka wierzono już wiele wieków temu. Zjawisku temu przypisywano oddziaływanie między innymi na samopoczucie, wygląd czy zdrowie. Jak niektórzy twierdzą, Księżyc może dodawać nam energii, jak również wzmagać popęd seksualny i romantyczny nastrój, podczas którego zagłębiamy się w nasze marzenia. Ponadto według różnych przesądów, obcięcie włosów podczas pełni Księżyca ma pomóc w ich szybszym wzroście i sprawić, że będą gęstsze.

Wymieniane są także niekorzystne aspekty związane z pełnią Księżyca. Jasna poświata może wzmagać bezsenność, prowadzić do irytacji, nerwowości i stanów depresyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska