Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, dwie pierwsze z zatrzymanych osób to 56-letnia lekarka, specjalista rehabilitacji medycznej, oraz jej syn Michał P. Wręczone łapówki miały pozwolić temu ostatniemu na wygranie aukcji na najem mieszkania w ścisłym centrum, przy ul. Sobieskiego. To lokal o powierzchni powyżej 80 mkw.
Krakowskiej lekarce - oprócz zarzutów korupcyjnych - dodatkowo zostały postawione zarzuty poświadczenia nieprawdy w zaświadczeniach lekarskich. Miało do tego dojść trzykrotnie. Natomiast Michał P., pracownik lokali gastronomicznych usłyszał także zarzut złożenia fałszywych zeznań.
Krakowski biznesmen, który jest m.in. współwłaścicielem jednego z obleganych klubów w Krakowie, został zatrzymany w czwartek i już wtedy usłyszał zarzut korupcyjny.
Te trzy osoby zatrzymali krakowscy funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Jak ustalono, wysokość łapówek wyniosła od 20 do 25 tysięcy złotych. Jedno z postępowań miało dotyczyć lokalu znajdującego się w Sukiennicach.
- Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów, przy czym dwoje z podejrzanych złożyło wyjaśnienia, a jeden skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. Względem tych osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w wysokości od 5 do 30 tysięcy złotych, dozory policji i zakazy kontaktowania się z określonymi osobami - przekazała prokurator Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie.
To kolejna odsłona śledztwa w sprawie afery korupcyjnej związanej z nieruchomościami gminnymi w Krakowie. Wcześniej zatrzymano już w sumie 15 osób (z nich trzy skorzystały z klauzuli niekaralności), pośród których są przedsiębiorcy, krakowscy urzędnicy, a także osoby pośredniczące w przekazywaniu łapówek.
Jak przypomina Wydział Komunikacji Społecznej CBA, śledztwo dotyczy powoływania się na wpływy m.in. w administracji samorządowej oraz w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie i podejmowania się bezprawnego pośrednictwa w załatwieniu najmu lub kupna nieruchomości usytuowanych w atrakcyjnych częściach Krakowa - nieopodal Rynku Głównego czy wzgórza wawelskiego.
Do zdarzeń tych dochodziło w latach 2015-2017. Na obecnym etapie śledztwa sprawa dotyczy „załatwienia” za łapówki wygrania przetargów lub aukcji na sprzedaż lub wynajem 42 nieruchomości, w tym lokali użytkowych, mieszkań i całych kamienic.
Do pierwszych zatrzymań doszło w lutym 2018 roku. Do tej pory zatrzymano m.in. wysokie rangą urzędniczki z krakowskiego magistratu: dyrektor, która kierowała magistrackim Wydziałem Mieszkalnictwa, kierownik referatu z Wydziału Skarbu urzędu, kierownik jednego z referatów w Zarządzie Budynków Komunalnych w Krakowie.
Czytaj też: CBA zatrzymuje kolejne osoby w związku z łapówkami za wynajem i sprzedaż nieruchomości w Krakowie
- Była legendą Krakowa. Wspominamy wróżkę Dzidziannę spod Sukiennic
- Te dzikie zwierzęta żyją w Krakowie [ZDJĘCIA]
- Mapa wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym
- Nową zakopianką pojedziemy tuż po wakacjach! [NOWE ZDJĘCIA]
- Krakowianka łamie prawa grawitacji i... podbija internet
- Sprawdź 10 sposobów na walkę z upałem!
