Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań w Krakowie idą na rekord. Jest popyt, a buduje się mniej

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Fot. Archiwum Polska Press
Ceny nowych mieszkań w Krakowie wzrosły w ciągu kwartału o… 4 proc. To największy, po Warszawie, wzrost w kraju. Jest popyt, a buduje się mniej.

Kto kupuje mieszkania? - Pierwsza grupa nabywa je na własne potrzeby, coraz częściej przy wsparciu kredytu. Druga to mali inwestorzy, kupujący jedno, góra kilka mieszkań za gotówkę - opisuje Mariusz Bryksy, krakowski deweloper, wiceszef Stowarzyszenia Budowniczych Domów i Mieszkań. Wyjaśnia, że ci drudzy chcą na wynajmie zarobić więcej niż na lokacie bankowej. - Kupują ostatnio jakieś 30-40 proc. oferowanych przez nas mieszkań - szacuje deweloper.

Według Expandera, w III kwartale w największych polskich miastach ceny na rynku pierwotnym wzrosły w porównaniu z II kwartałem od 0,3 do 4,5 proc. Najwięcej w Warszawie (4,5 proc.) i Krakowie (4). W stolicy Małopolski średnia ofertowa stawka za metr kwadratowy dobiła do 7.280 zł.

W Krakowie stale przybywa mieszkańców. - Dzieje się tak za sprawą zwyżkującego przyrostu naturalnego oraz dodatniego salda migracji - wyjaśnia Dawid Kowalski z krakowskiego oddziału NBP, współautor raportu o lokalnym rynku mieszkaniowym.

Wrzesień to ostatnia chwila dla tych, którzy szukają tanich mieszkań na wynajem. Z myślą o poszukujących lokum przygotowaliśmy zestawienie cen mieszkań do wynajęcia w poszczególnych dzielnicach Krakowa. Gdzie wynajem jest obecnie najdroższy, a w których najtańszy? Odpowiedź znajdziesz w galerii.Dane cenowe na podstawie ofert z sierpnia 2018 r. zebrał i udostępnił serwis Gratka.pl.

Ceny wynajmu mieszkań w Krakowie – wrzesień 2018. W której d...

Zwraca uwagę, że krakowskie płace rosły w ostatnim dziesięcioleciu szybciej od przeciętnej w kraju, wraz z nimi zwiększała się siła nabywcza krakowian, a co za tym idzie - dostępność mieszkań. Dekadę temu za średnią pensję można było kupić 0,4 metra kw. nowego mieszkania, dziś jest tu już 0,8 mkw. Zdecydowanie wzrosła też dostępność kredytów, co skłania wiele rodzin do poprawy warunków mieszkaniowych.

Zarazem od połowy 2016 r. liczba mieszkań oddawanych do użytku przeważa nad liczbą tych, których budowa dopiero się rozpoczęła. W najbliższych kwartałach możemy się zatem spodziewać mniejszej liczby oddawanych do użytku, co przy dużym popycie może wpłynąć na ceny. Tym bardziej że stale rosną koszty robocizny i materiałów.

Jak to wygląda w największych miastach, w tym w Krakowie?

Wedle portalu RynekPierwotny.pl średni ofertowy koszt zakupu nowego mieszkania na terenie metropolii wynosił we wrześniu 2018 r.:

  • Warszawa - 8 601 zł/mkw. (wzrost o 4,5% względem II kw. 2018 r.)
  • Kraków - 7 280 zł/mkw. (wzrost o 4,0% względem II kw. 2018 r.)
  • Łódź - 5 610 zł/mkw. (wzrost o 1,7% względem II kw. 2018 r.)
  • Wrocław - 6 893 zł/mkw. (wzrost o 0,3% względem II kw. 2018 r.)
  • Poznań - 7 031 zł/mkw. (wzrost o 2,9% względem II kw. 2018 r.)
  • Gdańsk - 7 134 zł/mkw. (wzrost o 1,3% względem II kw. 2018 r.)

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań w Krakowie idą na rekord. Jest popyt, a buduje się mniej - Gazeta Krakowska

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska