Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Choroba bostońska, czyli bostonka: przyczyny, objawy u dziecka i u dorosłych, przebieg i leczenie

redakcja
Choroba bostońska, czyli bostonka: przyczyny, objawy, przebieg i leczenie
Choroba bostońska, czyli bostonka: przyczyny, objawy, przebieg i leczenie Choroba bostońska (fot. archiwum)
Bostonka, mylnie nazywana chorobą bostońską, tak naprawdę nosi nazwę choroby dłoni, stóp i jamy ustnej. Sezon na chorobę bostońską trwa w najlepsze. Ze względu na występujące w jej trakcie specyficzne krostki bywa bardzo często mylona z ospą. Dodatkowa gorączka nie ułatwia sprawy. Lekarze alarmują, że liczba zachorowań na bostonkę wciąż rośnie. Jak ją rozpoznać? Czy da się szybko uleczyć? Szczegóły sprawdź poniżej!

Przyczyny choroby bostońskiej (bostonki)

Na bostonkę zazwyczaj chorują dzieci poniżej 10. roku życia, a więc te chodzące zwłaszcza do żłobków i przedszkoli, jednak zdarza się, że chorują także dorośli. Choroba przenoszona jest błyskawicznie drogą kropelkową, poprzez kichanie lub kaszel. Wywołują ją wirusy Coxsackie z grupy enterowirusów. Mogą one powodować również przeziębienie, anginę, biegunkę lub zapalenie trzustki. Warto natomiast podkreślić, że choroba bostońska mija samoistnie, ale należy spróbować jak najbardziej złagodzić jej objawy.

Choroba bostońska - najczęstsze objawy

Nazwa choroby pochodzi od miejsca, w którym zanotowano największą liczbę zachorowań - a mianowicie w Bostonie. Często nazywa się ją także "zespołem dłoni, stóp i ust", gdyż właśnie w tych miejscach najczęściej pojawia się wysypka. Możliwe jest również pojawienie się w okolicach genitaliów i odbytu.

Wysypka przybiera zazwyczaj postać czerwonych lub różowych plamek o średnicy ok. 1 cm, mogą pojawić się także pęcherzyki wypełnione surowiczą treścią. Właśnie ze względu na te objawy choroba bostońska jest często mylona z ospą. Zdarza się to nawet bardzo doświadczonym lekarzom.

Na bostonkę muszą przede wszystkim uważać kobiety w ciąży, gdyż wirus Coxsackie nieraz może doprowadzić do poronienia.

Czytaj też: Od niedawna atakuje nas wirus bostoński

Oprócz tego chorobie bostońskiej towarzyszą takie objawy, jak:

  • zmęczenie
  • ból gardła
  • temperatura (około 38-39 °C)
  • brak apetytu
  • złe samopoczucie
  • nudności
  • biegunka
  • wymioty

Leczenie choroby bostońskiej - najważniejsze informacje

Mimo tego, że choroba ma dość łagodny przebieg, należy zadbać o odpowiednie leczenie. Przede wszystkim należy odkażać pęcherzyki barwnikami antyseptycznymi lub, jak w przypadku ospy, użyć pudru wysuszającego. Na gorączkę mogą podziałać różnego rodzaju syropy przeciwgorączkowe, jak np. paracetamol. Pacjenci powinni pić dużo zimnej wody oraz zażywać witaminę A2.

W przypadku ciężkich objawów należy udać się do lekarza, który następnie przepisze odpowiednie leki. Jednak u dzieci nie należy stosować terapii antybiotykowej oraz podawać preparatów steroidowych.

Warto podkreślić, że na chorobę bostońską można zachorować wielokrotnie. Jednak jej przebieg może być różny, od łagodnego poprzez bardzo ciężki.

Jak najlepiej zabezpieczyć się przed chorobą bostońską?

Co prawda nie istnieją żadne leki chroniące przed zachorowaniem na bostonkę, ale można samemu w pewien sposób zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażenia się wirusem.

Przede wszystkim należy dbać o higienę osobistą oraz częste mycie rąk. Pomóc może także częstsze mycie zabawek i ubrań dziecięcych. Po zauważeniu pierwszych objawów i wysypki należy zastosować terapię domową. Dopiero po zniknięciu wszystkich plamek i pęcherzyków będziemy mieli pewność, że już więcej nie zarażamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska