Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Jak będzie decyzja środowiskowa ws. budowy spalarni? Można składać wnioski i uwagi

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Ciepłownia Veolia Południe w Chrzanowie
Ciepłownia Veolia Południe w Chrzanowie Sławomir Bromboszcz
Do 13 czerwca br. można zgłaszać wnioski i uwagi dotyczące planów budowy spalarni w Chrzanowie, którą chce budować Veolia Południe. Inwestycja budzi ogromne emocje wśród mieszkańców. Część z nich ostro protestuje.

Chrzanów. Jak będzie decyzja środowiskowa ws. budowy spalarni? Można składać wnioski i uwagi

Veolia Południe zamierza w swoich ciepłowniach zastąpić węgiel paliwem alternatywnym. W przypadku instalacji zlokalizowanej w Chrzanowie pomiędzy dwoma osiedlami Stella oraz Młodości wybór padł na pre-RDF / RDF, czyli frakcje kalorycznych odpadów komunalnych, które z uwagi na swoją łatwopalność nie nadają się do recyklingu. W tej okolicy są domy jednorodzinne oraz ogródki działkowe, a od najbliższych bloków dzieli ją odległość ok. 350 metrów. To właśnie lokalizacja zakładu budzi największe obawy i protesty mieszkańców.

Cały ładunek zanieczyszczeń spadnie na tereny zamieszkałe. Obecnie tak nie lokalizuje się spalarni - podkreśla Paweł Głuszyński z Towarzystwa na rzecz Ziemi w Oświęcimiu, które pomaga protestującym.

Wśród protestujących największe obawy budzi emisja dioksyn i furanów, czyli rakotwórczych związków. Spalarnie prowadzą stały monitoring, często ogólnodostępny online w czasie rzeczywistym, wielu emitowanych przez nie związków, jednak jak tłumaczą eksperci z technicznego punktu nie jest to możliwe w przypadku dioksyn i furanów. Na podstawie stale monitorowanych innych paramentów można jednak wyciągać wnioski, co do tego czy ich emisja jest w normie.

Instalacja w Chrzanowie będzie w stanie przekształcać termicznie ok. 23,6 tys. ton odpadów rocznie, co pozwoli na zmniejszenie zużycia węgla o 10 tys. ton rocznie.

W przypadku węgla w ogóle nie mamy żadnych ograniczeń dotyczących emisji węglowodorów, w tym rakotwórczego benzoalfapirenu. A te węglowodory, a nie dioksyny uznawane za główne źródło raka. Spalarnia emituje mniej szkodliwych związków. To proste liczby, które trudno zakłamać - uważa Tadeusz Pająk, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Dyskusja na temat planów budowy spalarni w Chrzanowie toczy się od kilku miesięcy. W tej sprawie mieszkańcy złożyli do magistratu już kilka petycji, zorganizowana została także debata na ten temat. Z udział w niej zrezygnowali jednak protestujący. Argumentują to faktem, iż nie posiadają swojego eksperta, który byłby w stanie toczyć merytoryczną dyskusję z przedstawicielami inwestora.

Teraz każdy zainteresowany do 13 czerwca br. w ramach postępowania mającego na celu wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji przedsięwzięcia może zapoznać się z dokumentacją w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie. Dostępna jest ona także w formie cyfrowej w Biuletynie Informacji Publicznej magistratu. Każdy ma prawo złożyć swoje uwagi i wnioski. Można to zrobić w formie pisemnej lub ustnej w magistracie lub w w formie cyfrowej na adres e-mail: [email protected].

Zgłoszone uwagi i wnioski rozpatrzone zostaną przez burmistrza Chrzanowa w toku ww. postępowania, a odniesienie się do nich będzie miało miejsce w uzasadnieniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Obecnie trwają również prace nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru południowo-zachodniej części osiedla Kościelca w Chrzanowie. Na tym terenie miałaby zlokalizowana zostać właśnie spalarnia. Wnioski i uwagi dotyczące planu można składać do 20 maja br. w Urzędzie Miejskim w Chrzanowie. Przeciwnicy realizacji tej inwestycji zachęcają do składania wniosków, by wyrazić społeczny sprzeciw dotyczący możliwości lokalizacji tego typu instalacji na tym terenie.

FLESZ - Dotacje na ogródki działkowe

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska