Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Uchwała antysmogowa odrzucona. Nie będzie zakazu palenia węglem w gminie. "Mieszkańców nie stać na to"

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Nie będzie uchwały antysmogowej w Chrzanowie
Nie będzie uchwały antysmogowej w Chrzanowie Sławomir Bromboszcz
Rada Miejska w Chrzanowie nie przyjęła uchwały intencyjnej wprowadzającej zakaz palenia węglem w gminie od 2030 roku. Większość radnych uznała, że nie byłoby to uczciwe wobec mieszkańców w sytuacji, gdy przez ostatnie lata nachalnie nakłaniano ich do zakupu ekologicznych kotłów węglowych i dopłacono do tego miliony złotych z publicznych pieniędzy. W sąsiednich gminach - Oświęcimiu i Krzeszowicach takich obiekcji nie mają.

Nie będzie zakazu palenia węglem w gminie Chrzanów

Chrzanów w ubiegłym roku otrzymał prestiżowe wyróżnienie "Miasto z Klimatem" przyznawane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nie miał on sobie równych w Polsce wśród miast poniżej 100 tys. mieszkańców w kategorii poprawy jakości powietrza. Doceniono największy postęp wykonany latach 2018-19 w walce ze smogiem. W tym czasie średnioroczne stężenie PM10 zredukowano o 39 proc., natomiast benzo(a)pirenu aż o 68,5 proc.

Lokalna uchwała antysmogowa miała być kolejnym krokiem w kierunku poprawy jakości powietrza, który w sezonie grzewczym wciąż pozostawia wiele do życzenia. Przez pół roku samorządowcy prowadzili dyskusje w tym temacie, które zakończyły się przygotowaniem przez burmistrza Roberta Maciaszka uchwały wprowadzającej zakaz palenia węglem w gminie od 2030 roku. Większość radnych był jednak temu przeciwna i odrzucono uchwałę.

Próbuje się wywierać presję na mieszkańcach, których nie stać na takie inwestycje. To nie tylko wymiana pieca, ale także izolacja, docieplenie itd. Wiele osób zainwestowało w kotły węglowe 5 klasy - czy już nie są dobre? Poza tym tym nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. Żeby coś wprowadzać to trzeba pomyśleć jakie niesie to skutki społeczne, dlatego głosowałem przeciw tej uchwale - tłumaczy Paweł Szczypta, chrzanowski radny.

Inną decyzję w tym temacie podjęli radni w Oświęcimiu, którzy po raz drugi podjęli uchwałą intencyjną o wprowadzeniu w mieście zakazu palenia węglem. Pierwotnie termin ten wyznaczono na 2032 rok, według nowej uchwały będzie to już 2030 rok. Tak więc od 1 stycznia 2022 roku nie będzie można już instalować nowych kotłów na węgiel. Uchwały antysmogowe przyjęły także Nowy Targ, Skawina i Krzeszowice.

Program Ochrony Powietrza dla Małopolski nie wprowadza wprost zakazu palenia węglem i drewnem. De facto robią to zawarte w nim wytyczne dotyczące wymiany kotłów. Mieszkańcy Małopolski mają obowiązek do końca 2022 roku wymienić kotły pozaklasowe tzw. kopciuchy. Kocioł 3 lub 4 klasy trzeba wymienić do końca 2026 roku. Natomiast kotły 5 klasy zainstalowane przed 1 lipca 2017 roku mogą być eksploatowane do końca swojej żywotności.

Większość gmin nie zdecydowała się na przygotowania własnych uchwał antysmogowych i działa wg. wytycznych programu. Wśród nich są m.in. Olkusz i Wadowice.

W Małopolsce są regulacje prawne, które obejmują swoją mocą całe województwo. Żaden radny, ani klub nie złożył projektu uchwały wprowadzającej zakaz palenia węglem - mówi Bartosz Kaliński, burmistrz Wadowic.

Proces transformacji energetycznej rozpoczęły już niektóre przedsiębiorstwa. Grupa Veolia, do której należy m.in. ciepłownia w Chrzanowie, chce wyeliminować węgiel jako paliwo we wszystkich swoich elektrociepłowniach i ciepłowniach do 2030 roku. Prace w Chrzanowie, których celem jest wybór najkorzystniejszych rozwiązań i technologii są na zaawansowanym etapie.

Decyzje o tym jak będzie wyglądał nasz miks paliwowy podejmiemy w oparciu o lokalne uwarunkowania i potrzeby, także te społeczne. Ze względu na postawiony sobie cel musimy zdecydować czym ostatecznie zastąpimy węgiel dość szybko. Chcemy, żeby nasza ciepłownia w Chrzanowie była mocnym filarem przyszłego rozwoju miasta i komfortu życia jego mieszkańców mówi Wojciech Noga, prezes zarządu Veolia Południe.

Grupa Veolia wykorzystuje i rozwija technologie pozwalające odzyskać ciepło z procesów produkcyjnych czy instalacji oczyszczania ścieków. Inwestuje także w odnawialne źródła energii oraz popularne w Europie instalacje wykorzystujące do produkcji energii paliwo pochodzące z odpadów. Te ostatnie budzą jednak w Polsce duże kontrowersje. Przeciwko wykorzystaniu RDF-ów (odpadów) jako źródła paliwa w elektrowni Siersza protestowali mieszkańcy Trzebini.

FLESZ - Szczepienia dla dzieci już wkrótce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska