Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćma bukszpanowa sieje spustoszenie w Tarnowie. Z bukszpanów zostały suche kikuty [ZDJĘCIA] 6.10.

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Ćma bukszpanowa sieje prawdziwe spustoszenie w ogrodach, na działkach, a także na tarnowskich cmentarzach. Większość krzewów, które rosły przy alejkach, kaplicach i nagrobkach nekropolii została zaatakowana przez szkodnika. Części nie uda się już uratować i trzeba będzie je wyciąć.

FLESZ: Rolnicy mają dość. “Stop syfowi z zagranicy”

Pierwsze przypadki porażenia bukszpanów zauważono w ubiegłym roku na cmentarzu komunalnym w Mościcach.

- Wtedy nie wiedzieliśmy jeszcze co to takiego jest i jak z tym walczyć. Nasze działania polegały przede wszystkim na mechanicznym rozprawieniu się z problemem, czyli wycinaliśmy porażone gałązki i rozprzestrzenianie się szkodnika udało się nam w dużym stopniu zastopować - przyznaje Maria Wójcik, dyrektor Miejskiego Zarządu Cmentarzy.

W tym roku problem powrócił ze zdwojoną siłą juz na wszystkich miejskich nekropoliach. Pracownicy MZC do walki ze szkodnikiem lepiej się jednak przygotowali. Do ochrony cmentarnych bukszpanów wykorzystywano opryski chemiczne. To jednak tylko częściowo pomogło.

- Nasze bukszpane są przerzedzone, ale jest szansa na to, że się jeszcze odrodzą. Gorzej wygląda sytuacja z krzewami, które rosły przy prywatnych grobach. Jeśli ktoś nie zadziałał w porę to teraz nie pozostanie mu chyba już nic innego, jak wyciąć zjedzone przez szkodnika rośliny -zauważa Maria Wójcik.

Cmentarze wyglądają obecnie fatalnie. Zamiast zielonych bukszpanów, które powszechnie były sadzone przy grobach i alejkach, sterczą wyschnięte kikuty krzewów, z pokurczonymi i wyschniętymi liśćmi.

- Jeżeli zostały jeszcze jakieś zielone pozostałości na roślinie, to jest szansa na to, że odrodzi się ona na wiosnę, ale trzeba dokładnie odciąć to, co zostało porażone. W sytuacji, kiedy cały krzew jest uschnięty to ratunku dla niego raczej już nie ma i powinno się go usunąć - radzi Andrzej Kasperkiewicz z Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Krakowie. Dodaje, że aktywność ćmy przypada przede wszystkim na miesiące letnie. Obecnie, kiedy temperatury są niższe, szkodnik już się nie rozprzestrzenia. Niemniej jednak, kiedy zima minie, osobniki, które przetrwają mrozy z pewnością znowu zaatakują te bukszpany, które dotąd nie zostały porażone.

Równie duże straty w bukszpanach ćma, która przywędrowała do nas z Azji, wyrządziła też na działkach oraz w prywatnych ogródkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska