Co to jest budżet domowy i dlaczego powinno się go zaplanować?

Materiał informacyjny
Właściwe zaplanowanie budżetu jest gwarancją rozsądnego dysponowania środkami i doskonałym sposobem na uniknięcie finansowych tarapatów. Jednak jak zaplanować budżet domowy, by czuć się komfortowo?

Odpowiednie planowanie budżetu domowego sprawia, że nawet osoby, których zarobki nie są wysokie, mogą pozwolić sobie na wiele, jednocześnie oszczędzając i gromadząc kapitał na większe inwestycje. Rozsądne zarządzanie finansami jest zatem niezwykle ważną umiejętnością. Na szczęście można się jej nauczyć w krótkim czasie. Planowanie wydatków, określanie norm i przewidywanie kosztów to świetny sposób na prosty budżet domowy.

Zarządzanie finansami gospodarstwa nie musi być skomplikowane. Czasami wystarczy zwykły zeszyt, długopis i samodyscyplina. Planowanie budżetu domowego wymaga bowiem regularności, skrupulatności, a nierzadko także cierpliwości. Wielokrotnie podkreślał to m.in. autor książki "Finansowy ninja" - Michał Szafrański, który doskonale wie, jak zaplanować domowy budżet. Specjalista zauważa, że choć zarządzanie swoimi finansami nie jest trudne, warto przygotować się do tego zadania. Wówczas będzie nie tylko łatwe, ale także wyjątkowo efektywne.

Co to jest budżet domowy?

Budżet domowy jest zestawieniem przychodów i rozchodów (przede wszystkim wydatków) w określonym przedziale czasowym w gospodarstwie domowym. Ponadto budżet domowy stanowi narzędzie będące efektywnym wsparciem zarządzania własnymi (lub rodzinnymi) finansami. Specjaliści zalecają zestawianie przychodów i rozchodów w stosunku miesięcznym lub rocznym. Dobrym rozwiązaniem jest też prowadzenie równoległych planów, w których uwzględniane byłyby uwzględniane relacje pomiędzy miesięcznymi i rocznymi przepływami środków w gospodarstwie domowym.

Nierzadko planowanie budżetu domowego bywa mylone ze spisywaniem wydatków. Michał Szafrański zwraca uwagę na to, by nie utożsamiać ze sobą tych pojęć. Według specjalisty można wykorzystywać obie formy monitorowania finansów, jednak pomiędzy spisywaniem wydatków a nawet prostym budżetem domowym nie można postawić znaku równości. Spisywanie wydatków jest bowiem formą dokumentowania przeszłości i może być punktem wyjścia do poznania realnych kosztów życia.

Zapisywanie każdej wydanej kwoty pozwala także na oszacowanie przyszłych wydatków. Mimo zalet spisywania wydatków Szafrański uważa tę metodę monitorowania finansów za działanie pasywne. Według znawcy "kolekcjonowanie paragonów" nie określa niezbędnych oszczędności na przyszłych wydatków i nie uczy myślenia strategicznego. Za to odpowiada natomiast budżet domowy, który jest nazywany przez autora książki "Finansowy ninja" planowaniem przyszłości. Definiując budżet domowy, Szafrański powołuje się także na wypowiedź Dave'a Ramsey'a będącego amerykańskim autorytetem w dziedzinie finansów osobistych i wychodzenia z długów. Amerykanin uważa, że "Budżet to mówienie Twoim pieniądzom dokąd mają iść, zamiast zastanawiania się, dokąd one same sobie poszły”.

Co trzecie gospodarstwo domowe w Polsce ocenia stan swoich finansów jako zły, a 40% osób nie stać na to, by pokryć niespodziewany wydatek z własnej kieszeni – tak wynika z badań przeprowadzonych przez GUS. Zestawiając to z faktem, że 65% Polaków ma podstawy do regularnego oszczędzania, docieramy do sedna problemu: jako naród wciąż nie opanowaliśmy sztuki zarządzania pieniędzmi! - czytamy na stronie https://pl.kruk.eu/klienci/poradnik/porady/jak-zaplanowac-budzet-domowy-to-prostsze-niz-myslisz. Znajdziesz tam także wiele wskazówek, jak zarządzać domowym budżetem.

Jak zaplanować budżet domowy?

Michał Szafrański w czasie współpracy z Grupą KRUK opracował wiele planów treningowych mających na celu rozwinięcie u Polaków umiejętności dysponowania własnymi finansami. Jednym z jego pomysłów jest prosty budżet domowy, z którym poradzi sobie każdy. Plan został bowiem skonstruowany tak, by zawierać jak najmniej elementów. Dodatkowo jego prowadzenie nie wymaga żadnego specjalistycznego oprogramowania. Do prostego budżetu domowego wystarcza zaledwie kartka papieru i długopis.

Planując prosty budżet domowy, należy określić kilka podstawowych kategorii wydatków. Nie warto nadmiernie rozbudowywać listy. Im bardziej skomplikowany spis, tym trudniej właściwie skategoryzować ponoszone koszty. Ponadto na początku, uzupełniając wydatki czy przychody, nie należy wpisywać dokładnych kwot. Świetnym sposobem jest zaokrąglanie sum do dziesiątek. W przypadku prowadzenia budżetu w wersji papierowej łatwo o pomyłkę. Z czasem, gdy rejestr będzie prowadzony w formie elektronicznej, warto uwzględniać w nim dokładne kwoty.

Ponadto warto przygotować się na to, że pierwszy budżet nie będzie idealny i istnieje duże prawdopodobieństwo, że przedsięwzięcie zakończy się fiaskiem. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i przygotować się na naukę. Najlepszym doradcą i nauczycielem w tym przypadku jest doświadczenie, zatem do dzieła.

Przejdź do działania - sporządź budżet gospodarstwa domowego

Podczas planowania prostego budżetu domowego należy uwzględnić trzy podstawowe pola. Pierwszym z nich są przychody i wydatki stałe. W tym punkcie konieczne jest uzupełnienie kwoty, która regularnie zasila wszystkie konta domowników. Niezbędne jest również wylistowanie wydatków ponoszonych w określonym czasie. Zazwyczaj wpisuje się tu kwotę wypłat (zarówno tej podstawowej, jak i wszystkich dodatkowych przychodów) oraz rozchody takie jak: czynsz, opłaty mieszkaniowe, jedzenie, transport (zarówno publiczny, jak i koszty paliwa), raty kredytów, rozrywka, ubezpieczenia, a także oszczędności. Większość punktów nie wymaga wyjaśnień, ale warto zwrócić uwagę na pozycję "oszczędności". Osoby regularnie odkładające określoną kwotę (nawet niewielką) ponoszą koszty, tzn. wskazana suma znika z ich konta i nie może być pokryć innych wydatków, dlatego należy uwzględnić ją w budżecie jako koszt stały.

Po określeniu przychodu oraz ustaleniu kosztów stałych należy obliczyć saldo, na które składa się różnica ze wspomnianych sum. Saldo jest kwotą, którą można rozdysponować w ciągu bieżącego miesiąca. Trzeba jednak pamiętać o wydatkach nieuwzględnionych wcześniej. Część z nich, np. zakup podręczników szkolnych we wrześniu, prezent urodziny dla bliskiej osoby czy przegląd samochodu, to wydatki przewidywalne, dlatego warto oszacować ich kwotę i odjąć je od salda. Wynik to tzw. saldo finalne, które może być dodatnie lub ujemne. W pierwszym przypadku zaoszczędzoną kwotę można wpłacić na konto oszczędnościowe, w drugim zaś konieczne będzie zasilenie dziury budżetowej oszczędnościami lub innymi środkami.

Ogranicz wydatki nieregularne

Drugą istotną pozycją w prostym budżecie domowym są wydatki nieregularne. Należą do nich, np. prezenty okoliczności, koszty organizacji spotkań towarzyskich, ubezpieczenie samochodu, przeglądy i naprawy pojazdu, wakacje, kolonie dla dzieci, leczenie, odzież, nauka oraz remonty i dodatkowe wyposażenie domu. Konieczne jest uwzględnianie takich wydatków, ponieważ ich pomijanie jest najczęstszą przyczyną niepowodzenia w prowadzeniu budżetu domowego. Zaplanowanie wspomnianych kosztów sprawi natomiast, że możliwe będzie przesunięcie pewnych wydatków i osiągnięcie wyniku dodatniego.

Regularny wynik dodatni to z kolei podstawa oszczędzania, a to jest trzecim filarem prostego budżetu domowego. Planując przychody i rozchody, należy także uwzględnić kwotę, która powinna być odkładana każdego miesiąca. Oszczędności pozwolą na stworzenie tzw. poduszki finansowej, a ta zapewni komfort i bezpieczeństwo nawet w trudnej sytuacji. Ponadto część odkładanych środków może być przeznaczona, np. na fundusz wydatków niezapowiedzianych,  dzięki któremu bilans nigdy nie będzie ujemny.

Wiele osób zastanawia się, jak zaplanować budżet domowy. Zadanie nie jest tak trudne, jak się wydaje. Do stworzenia pierwszego zestawienia niezbędna jest tylko kartka papieru i długopis. Kolejne budżety mogą być bardziej skomplikowane, jednak warto zacząć od najprostszej wersji. Zrozumienie zasad zarządzania finansami osobistymi i zdobycie doświadczenia w planowaniu wydatków pozwoli bowiem osiągnąć prywatny sukces finansowy.

Dodaj ogłoszenie