Cracovia. "Pasy" wreszcie się przełamały i pokonały Pogoń Szczecin

Cracovia - Pogoń
Cracovia - Pogoń Anna Kaczmarz
W meczu 33. kolejki ekstraklasy Cracovia wreszcie wygrała – po trzech meczach bez zwycięstwa i awansowała na 6. miejsce w tabeli. „Pasy” zagrały skutecznie i szczęśliwie.

Trener Michał Probierz zapowiadał zmiany w składzie, ale jedną zaskoczył – zamiast na Michala Peskovicia, postawił na Lukasa Hrosso. To efekt zbliżającego się półfinału Pucharu Polski z Legią Warszawa (7 lipca). Chodzi o to, by Hrosso ograł się przed tym meczem – w tym spotkaniu i w sobotę z Lechią w Gdańsku. Bo to on ma abonament na występy w PP. Vhoć Probierz zapowiadał zmianę w bramce dopiero na mecz w Gdańsku, postanowił jednak dokonać jej już teraz. Do składu wrócił Cornel Rapa, który ostatnio pauzował za kartki, a teraz ta przykrość spotkała Sylwestra Lusiusza. Z „11” wypadł też Ivan Fiolić, zastąpił go Florian Loshaj. Z kolei Michał Helik ustąpił miejsca Davidowi Jablonsky’emu.

Krakowianie mieli grać o honor, bo wysokie miejsca, po porażce we Wrocławiu już im uciekły. Przez pierwsze minuty Pogoń „usiadła” na Cracovii, która miała kłopot z opuszczeniem własnej połowy. W 13 min Kamil Drygas popisał się potężną „bombą” - i piłka odbiła się od poprzeczki krakowskiej bramki. Nie było widać zrywu gospodarzy. Kibice z nudów zaczęli obrażać wiceprezesa Cracovii Jakuba Tabisza, krzycząc niewybredne słowa pod jego adresem.

Kibice na stadionie Cracovii

Cracovia. Tak kibice "Pasów" dopingowali zespół w meczu z Po...

W 22 min fani mogli zając się czymś innym – po ostrym płaskim dośrodkowaniu Floriana Loshaja, Benedikt Zech tak nieszczęśliwie interweniował, że zaskoczył Dante Stipicę i było 1:0. W 28 min kapitalną akcję przeprowadził David Jablonsky, rozmontowując defensywę gości, ale strzelił obok słupka. W 31 min min nakręcone „Pasy” przeprowadziły kolejną dobrą akcję, strzelał Sergiu Hanca, ale Stipica popisał się refleksem i wybił piłkę na róg. W doliczonym czasie gry po rzucie rożnym główkował Tomas Podstawski, na szczęście dla „Pasów”, nad poprzeczką.

Druga połowa zaczęła się od mocnego uderzenia – Adam Frączczak uderzał z rzutu wolnego i piłka przeleciała tuż nad „okienkiem”. Niebawem groźnie po indywidualnej akcji strzelał Sebastian Kowalczyk i Hrosso uratował słupek. „Pasy” znowu zaczęły, tak jak w pierwszej połowie i dały się zepchnąć do defensywy. Krakowianie wyraźnie czekali na to, co zrobią goście. W 70 min strzelał Podstawski, Hrosso wyciągnął się jak długi, ale piłka minęła słupek.

W 76 min pięknym podaniem z lewej strony popisał się Mateusz Wdowiak, to była „piłka na nos” dla Pellego van Amersfoorta, który główkował celnie. Stipica wpadł z piłka do bramki, ale wyciągnął ją już zza linii bramkowej. To ósmy gol Holendra w tych rozgrywkach. Od tej pory krakowianie mogli już grać spokojnie. Ale gospodarze zafundowali sobie nerwówkę, tracąc gola w 1 min doliczonego czasu gry. Ricardo Nunes zmieścił piłkę w bramce strzałem z ostrego kąta. Po chwili Frączczak uderzał potężnie, ale nad poprzeczką. Ostatecznie gospodarze wytrwali z korzystnym wynikiem do końca.

W sobotę czeka Cracovię mecz z Lechią w Gdańsku, a w przyszły wtorek spotkanie półfinałowe Pucharu Polski z Legią.

Cracovia – Pogoń Szczecin 2:1 (1:0)
Bramki: 1:0 Zech 22 samob., 2:0 van Amersfoort 76, 2:1 Nunes 90+1
Cracovia: Hrosso– Rapa, Dytiatjew, Jablonsky, Pestka – Hanca, Dimun, van Amersfoort, Loshaj, Wdowiak – Lopes.
Pogoń: Stipica – Stec, Triantafyllopoulos, Zech, Nunes – Listkowski (79 Smoliński), Podstawski, Drygas (72 Turski), Dąbrowski (65 Cibicki), Kowalczyk – Frączczak.
Sędziowali: Tomasz Musiał (Kraków) oraz Konrad Sapela (Łódź), Sebastian Mucha (Kraków). Żółte kartki: Jablonsky (17, faul), Hrosso (90+4, niesportowe zachowanie) – Dąbrowski (35, faul). Widzów: 2812.