MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Czechy na wakacje: sprawdź, które zakątki kraju są praktycznie nieznane polskim turystom. Możesz tam spędzić niezapomniany urlop

Emil Hoff
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Czechy to kraj „cudów i bajek”, niesamowitych zamków, wspaniałych krajobrazów, pysznego piwa, a przede wszystkim ludzi, którzy podchodzą do życia z dystansem, namysłem i bez pośpiechu. To też kraj niespodzianek, zwłaszcza dla Polaków, którzy wprawdzie odwiedzają Czechy coraz częściej, ale skupiają się na Pradze, podczas gdy ogromne obszary kraju pozostają im prawie całkiem nieznane. Które miejsca w Czechach wybierają na urlopy sami Czesi? Gdzie w Czechach warto zaplanować wakacje, by zobaczyć miejsca, które umykają uwadze zwykłych turystów z Polski? Przekonaj się – poniżej relacja z konferencji zorganizowanej przez oficjalną czeską centralę turystyczną CzechTourism.

Spis treści

Wakacje w Czechach? Czesi wyjaśniają, dlaczego to dobry pomysł, i zachęcają do przyjazdu

W czwartek 20 czerwca 2024 r. w Hotelu Hampton by Hilton w Warszawie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Czeską Centralę Ruchu Turystycznego – CzechTourism, poświęcona odświeżeniu wizerunku Czech u progu wakacji 2024. Wybrałem się na to spotkanie, by sprawdzić, co Czesi szykują dla polskich turystów na lato.

Widok na Czeski Krumlow
Okazuje się, że Polacy prawie nie znają Czech, bo większość polskich turystów spędza urlopy tylko w Pradze. Do których czeskich Krajów wybieramy się najczęściej, a do których najrzadziej? Gdzie szukać ukrytych turystycznych perełek na wakacje 2024? Przekonaj się - eksperci odkrywają tajniki turystyki w Czechach. Harald Nachtmann, Getty Images, zdjęcie ilustracyjne

Konferencję otworzył pan Břetislav Dančák, ambasador Republiki Czeskiej w Polsce. Zaczął od podziękowań za ciepłe przyjęcie w Polsce – swój urząd pełni od jesieni 2023 r.

– Na każdym kroku czuję sympatię Polaków, łatwo mi wykonywać swoją pracę – zapewnił.

Ambasador szybko przeszedł do tematu konferencji, czyli turystyki w Czechach, którą wskazał jako świetną odskocznię od codziennych problemów i konfliktów.

– Turystyka to przyjemny temat, który pozwala oderwać się od trosk i skupić na tym, co chcemy, a nie musimy robić – mówił Břetislav Dančák. – Czechy to świetny kraj do podróżowania, znacznie mniejszy od Polski, ale pełen atrakcji, niespodzianek i uroku. Tu nie trzeba jechać daleko, żeby trafić w jakieś niezwykłe miejsce, a jak się już dojedzie, warto zostać na dłużej, nie gnać przed siebie, tylko zrelaksować się, cieszyć spokojem i atmosferą.

Czy Polacy wiedzą o tym, że Czechy to dobry pomysł na wakacje? Które miejsca w Czechach najchętniej odwiedzamy, a które najbardziej lubią sami Czesi? Jakie zakątki Czech są praktycznie nieznane Polakom, a szkoda, bo skrywają mnóstwo atrakcji?

Przekonaj się poniżej w krótkiej relacji z konferencji CzechTourism.

Břetislav Dančák, ambasador Czech w Polsce, przemawia na konferencji
Břetislav Dančák, ambasador Czech, zachęcał Polaków do uprawiania turystyki w swoim kraju. Emil Hoff / Polska Press

„Kraj ludzi wyluzowanych”. Co Polacy myślą o Czechach, a Czesi o Polakach?

Wygląda na to, że ruch turystyczny między Polską i Czechami stale się nasila. Jak zauważył Paweł Radoliński, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki, w 2023 r. Czechy odwiedziła rekordowa liczba turystów, wśród nich niemal 760 tys. Polaków.

– Czechy kojarzą się Polakom z krajem ludzi wyluzowanych, takich, którzy podchodzą do życia na spokojnie – mówił Radoliński. – To sprzyja robieniu wakacyjnych planów. Także zmiany klimatu dobrze wróżą na przyszłość turystyce w Czechach i Polsce, bo kiedy w Europie Południowej robi się coraz goręcej i aż za gorąco na urlop, w naszej części Europy pogoda jest umiarkowana.

Paweł Radoliński, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki, zabiera głos na konferencji
Paweł Radoliński, sekretarz generalny Polskiej Izby Turystyki, zauważył, że zmiany klimatu korzystnie wpływają na turystykę w naszej części Europy. Niedługo w Grecji czy Włoszech będzie zbyt gorąco, by spędzać tam urlop w komfortowych warunkach, za to lata w Polsce czy Czechach staną się bardziej włoskie i greckie. Emil Hoff / Polska Press

Najwięcej interesujących danych przedstawił Tomáš Zukal, dyrektor przedstawicielstwa CzechTourism w Polsce. Stwierdził, że Polacy są trzecią najliczniejszą narodowością, która odwiedza Czechy w czasie urlopów, po Niemcach i Słowakach. Jednak zainteresowanie turystką rośnie także po stronie czeskiej.

Jak wynika ze statystyk, Czesi coraz liczniej przyjeżdżają do Polski. Są na piątym miejscu pod względem liczebności turystów, i na trzecim biorąc pod uwagę tzw. wskaźnik miłości (ang. Love Index), który pokazuje, jakie jest prawdopodobieństwo, że turysta danej narodowości spędzi przynajmniej jedną noc w odwiedzanym kraju (dla Czechów w Polsce wynosi on 6 proc., dla Polaków w Czechach 4 proc.).

Czemu Czesi coraz chętniej przyjeżdżają do Polski? Tomáš Zukal podsunął kilka możliwych odpowiedzi.

 • Po pierwsze, Czesi zauważyli, że w Polsce jest taniej i chłodniej niż na południu Europy, a więc wycieczki do Polski to dobry sposób na udany urlop.
 • Po drugie, po Polsce coraz łatwiej się przemieszczać dzięki autostradom i nowym drogom, a więc podróż z Czech najczęściej przebiega sprawnie.
 • Po trzecie, i może najważniejsze, Polska jest w oczach Czechów bezpieczna, ale zarazem bardzo inna od ich kraju, a przez to interesująca i warta bliższego poznania.

Czechy znane i nieznane. Które zakątki Czech Polacy odwiedzają najczęściej, a które najrzadziej?

Jednak najwięcej uwagi dyrektor CzechTourism poświęcił sprawie zachęcenia polskich turystów do przyjazdu do Czech. Zaprezentował dane, z których wynika, gdzie w Czechach Polacy najchętniej spędzają urlopy. Statystyka wygląda następująco:

 • Praga – 44 proc.
 • Kraj hradecki – 12 proc.
 • Kraj południowomorawski – 11 proc.
 • Kraj liberecki – 6 proc.
 • Kraj morawsko-śląski – 5 proc.
 • Wysoczyna i kraj zliński – po 1 proc.

Pozostałe kraje Czech są praktycznie pomijane przez Polaków, wśród nich Kraj pardubicki i ołomuniecki, karlowarski i ustecki, pilzneński, południowoczeski i środkowoczeski. Mało Polaków dociera do słynnego uzdrowiska Karlowe Wary, na Wysoczynę, do Czeskiego Krumlowa. Okazuje się, że ogromne obszary Republiki Czeskiej są dla przeciętnego polskiego turysty praktycznie nieznane!

Tymczasem lista ulubionych krajów samych Czechów wygląda zupełnie inaczej. Zobacz, gdzie urlopy w Czechach najchętniej spędzają sam Czesi, w kolejności popularności:

 1. Kraj hradecki
 2. Kraj południowoczeski
 3. Kraj południowomorawski
 4. Kraj liberecki
 5. Praga
 6. Kraj środkowoczeski

Kraje południowoczeski i środkowoczeski cieszą się dużym uznaniem Czechów, a turyści z Polski prawie tam nie jeżdżą. Może to właśnie dobre miejsca na twój następny urlop w Czechach?

Tomáš Zukal mówi o turystyce w Czechach
Tomáš Zukal, dyrektor przedstawicielstwa CzechTourism w Polsce, przedstawił ciekawe dane, wskazujące, dlaczego coraz więcej Czechów przyjeżdża do Polski i gdzie w Czechach lubią spędzać urlopy Polacy. Emil Hoff / Polska Press

Co warto zobaczyć w Czechach? Dwie nowe kampanie wskażą turystom, gdzie zaplanować wakacje

Aby pomóc Polakom znaleźć najfajniejsze miejsca w Czechach poza Pragą, organizacja CzechTourism rozpoczyna dwie kampanie promocyjne.

– „Unexpected Wellbeing” to kampania skierowana do miłośników aktywnego wypoczynku – mówił Tomáš Zukal. – Pokazujemy w niej, że w Czechach można znaleźć świetne miejsca na przygody nawet tam, gdzie turyści się tego nie spodziewają. Podkreślamy, że w Czechach można wypoczywać bez napięcia i nadęcia, że wszędzie jest blisko, a całe Czechy są bezpiecznym miejscem na wakacje.

Film promocyjny kampanii „Unexpected Wellbeing” możesz zobaczyć online.

Druga kampania ma zaprezentować turystom największe skarby każdego czeskiego kraju:

– Kampania „Kraj Miesiąca” pokazuje wszystkie czeskie kraje od nieznanej strony. Każdemu krajowi przypisaliśmy charakterystykę, np. „Zachwyt” dla Pragi czy „Kreatywność” dla Kraju Pardubickiego – tłumaczył Zukal. – Będziemy zgłębiać te charakterystyk i przedstawiać turystom najlepsze atrakcje oraz gotowe plany wycieczek dla każdego kraju osobno, zaczynając od Kraju środkowoczeskiego („Olśnienie”) w lipcu 2024.

Przewodniki po najlepszych atrakcjach czeskich krajów będziesz mógł znaleźć na oficjalnej stronie Visit Czechia.

Byłeś kiedyś w Czechach? Napisz w komentarzu, gdzie dokładnie i jak ci się podobało!

Hotel Hampton by Hilton w Warszawie
Konferencja „Turystyka w Czechach: odświeżenie wizerunku i współpraca z mediami“ odbyła się w czwartek 20 czerwca 2024 r. w hotelu Hampton by Hilton w Warszawie. Emil Hoff / Polska Press

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Stronę Podróży codziennie. Obserwuj Stronę Podróży!

Czytaj też: Czechy, jakich nie znacie. Oto 7 miejsc, które mogą równać się z Pragą. Nasi sąsiedzi powinni być dumni z tych widoków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czechy na wakacje: sprawdź, które zakątki kraju są praktycznie nieznane polskim turystom. Możesz tam spędzić niezapomniany urlop - Strona Podróży

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska